Μουσική, χορός και πολλές εκπλήξεις στον αποκριάτικο χορό που έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημαρχείου Δημοτικής ενότητας Νικηφόρου Φωκά στον Αθάνατο, την Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου.
Το συντονισμό και την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η κυρία Λιονή Βασιλική, πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Γωνιάς, το στολισμό του Δημαρχείου επιμελήθηκε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Γωνιάς, αποκριάτικες κατασκευές και μάσκες έφτιαξαν και πρόσφεραν για το στολισμό με πολλή δόση φαντασίας οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Γωνιάς, τη μουσική επιμέλεια ανέλαβε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αγ. Ανδρέα ενώ την επιμέλεια της διασκέδασης με τον ταχυδακτυλουργό ανέλαβε η ΚΕΔΗΡ.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο αντιδήμαρχος κ. Γεώργιος Γεωργαλής, ο αντιδήμαρχος κ. Δημήτριος Λελεδάκης, ο κ. Μανούσος Μανουσογιάννης, ο δημοτικός σύμβουλος κ. Δημήτρης Λαχνιδάκης, ο πρόεδρος Δ. Ε. Ατσιποπούλου κ. Αλέκος Παπαλεξάκης κ.ά.
Ευχή μας είναι να πραγματοποιούνται επιτυχημένες εκδηλώσεις συνεργασίας φορέων και πολιτών, που προωθούν την αποκέντρωση στα πολιτιστικά δρώμενα και το άνοιγμα των δημόσιων κτιρίων στην κοινωνία.
Ήταν άλλη μια επιτυχημένη σύμπραξη πολιτιστικών συλλόγων του τέως Δήμου Νικηφόρου Φωκά.
Συγκεκριμένα, οι χορηγοί πολιτιστικοί σύλλογοι ήταν, με αλφαβητική σειρά: Αγίου Ανδρέα, Ατσιποπούλου, Βελονάδου, Γερανίου, Γωνιάς, Καλονυχτίου, Κάτω Βαλσαμονέρου και Μετοχίων.
Επιπλέον συνεισέφεραν οι παρακάτω χορηγοί:
Τυροκομείο «Ριτζάκη», Τυροκομείο «Σκαλίδη», Αναψυκτικά «Αρκάδι», Ξηροί καρποί «Χατζάκη», Μίνι Μάρκετ «Κωνσταντίνα» Γωνιά-Κρασί, Βαρδάκης Ανδρέας πρόεδρος στις Σαϊτούρες, Ρακή πρόεδρος Κάτω Βαλσαμονέρου Λιονής Γεώργιος.