Με ομόφωνη απόφαση ανακριτή και εισαγγελέα, κρίθηκε προσωρινά κρατούμενος για τα όπλα, τις σφαίρες και τα εκρηκτικά που είχαν βρεθεί σε διαμέρισμα του Ηρακλείου την περασμένη Τετάρτη ο 44χρονος Ρεθεμνιώτης, που ήδη είναι κρατούμενος στις φυλακές Αλικαρνασσού για άλλη υπόθεση.
Ο 44χρονος κατά την απολογία του στον ανακριτή χθες το πρωί φέρεται να ανέλαβε την ευθύνη για τον οπλισμό υποστηρίζοντας ότι οι δυο άλλοι συγκατηγορούμενοι του δεν έχουν σχέση και δεν γνώριζαν ότι στο σπίτι έκρυβε τα παράνομα όπλα. Υποστήριξε δε ότι μετά την προφυλάκιση του, τον περασμένο Σεπτέμβριο, λόγω οικονομικών προβλημάτων που αντιμετώπιζε εκείνος τους είχε ζητήσει ως χάρη να πληρώνουν το ενοίκιο του σπιτιού.
Ο δεύτερος κατηγορούμενος, ο 40χρονος Ηρακλειώτης επιχειρηματίας, αρνήθηκε τις κατηγορίες που του αποδίδονται, ισχυριζόμενος πως η εμπλοκή του στην υπόθεση οφείλεται στη συγγενική και φιλική σχέση που διατηρεί με τον κάτοχο των όπλων, δηλαδή τον 44χρονο κρατούμενο, τον οποίο απλά προθυμοποιήθηκε να εξυπηρετήσει μετά που προφυλακίστηκε διευκολύνοντας τον ως προς τις υποχρεώσεις που είχε έναντι του σπιτιού που νοίκιαζε.
Ομόφωνα ανακριτής και εισαγγελέας αποφάσισαν να αφεθεί ελεύθερος με την επιβολή περιοριστικών όρων: απαγόρευση εξόδου από τη χώρα, εμφάνιση στο Α.Τ. της περιοχής του κάθε Σάββατο πρωί και καταβολή χρηματικής εγγύησης 20.000 ευρώ.
Σήμερα το πρωί θα απολογηθεί και ο τρίτος κατηγορούμενος, ο 26χρονος Ρεθεμνιώτης.