Ενώπιον του Δ.Σ. της ΕΚΑΣΚ απολογήθηκαν χθες το βράδυ οι άνθρωποι της Ακαδημίας για το περιστατικό που συνέβη στον 5ο ημιτελικό κόντρα στον Κύδωνα στο «Μελίνα Μερκούρη».
Ενώ απέμεναν 3:01 πριν το τέλος της 3ης περιόδου, οι διαιτητές (Γιάννης Μαλαμάς, Βασίλης Γιαννακουδάκης) χρέωσαν με φάουλ τον Αδοντάκη του Κύδωνα. Εκείνος εκνευρίστηκε, χτύπησε προκλητικά τον πάγκο της ομάδας του, σπάζοντας το πλέξι γκλας και εκεί «άναψε η σπίθα». Ένας θερμόαιμος φίλαθλος χειροδίκησε και τον χτύπησε στο πρόσωπο. Η αστυνομία επενέβηκε άμεσα, τον συνέλαβε και οι διαιτητές διέκοψαν το ματς και συνεχίστηκε μετά από περίπου 45′ κι ενώ εκκενώθηκε το γήπεδο.
Οι άνθρωποι της ρεθυμνιώτικης ομάδας καταδίκασαν το περιστατικό και ισχυριστήκαν πως ήταν ένα μεμονωμένο γεγονός. Επίσης, τόνισαν πως με δικιά τους πρωτοβουλία, πίσω από τον πάγκο του Κύδωνα υπήρχαν μονάχα φίλαθλοι της ομάδας του. Ακόμα, επεσήμαναν πως δεν ευθύνεται η ομάδα για το ότι ένας φίλαθλος (πρώην αθλητής της Ακαδημία αλλά και του Κύδωνα) προέβη στις παραπάνω κινήσεις.
Το ότι εκκενώθηκε το γήπεδο ήταν ένα μεγάλο πλήγμα για την Ακαδημία, καθώς περίπου 500 φίλαθλοι του αθλήματος δεν παρακολούθησαν τον αγώνα μέχρι τέλους. Τέλος, δεν υπάρχει δεδικασμένο με τη ρεθυμνιώτικη ομάδα αρνητική πρωταγωνίστρια.
Πλέον, περιμένουν την απόφαση της ΕΚΑΣΚ, με την ελπίδα να μην τιμωρηθεί η έδρα τους και δώσουν τους τελικούς χωρίς τον κόσμο στο πλευρό τους.
Προς αναβολή ο 1ος τελικός του Σαββάτου
Στον «αέρα» βρίσκεται ο 1ος τελικός του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ ανάμεσα σε Δειλινό και Ακαδημία, που ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί το Σάββατο 26 Απριλίου. Οι διαιτητές αναμένεται να διαμαρτυρηθούν, προβαίνοντας σε απεργία για τα οφειλόμενα που έχει ο ΣΥΔΚΑΚ προς το πρόσωπό τους.