Το Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων Ρεθύμνου «Η Ελπίδα», που λειτουργεί υπό την εποπτεία της Κοινωφελούς Επιχείρησης Δήμου Ρεθύμνου «Κ.Ε.ΔΗ.Ρ.» και συμμετέχει στην υλοποίηση της πράξης «Ενέργειες στήριξης ηλικιωμένων και λοιπών ατόμων που χρήζουν βοήθειας για την ενίσχυση της απασχολησιμότητας των εμμέσως ωφελούμενων ατόμων» στο πλαίσιο του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού», σε συνεργασία με το υπουργείο Πολιτισμού Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης της Σχολής Γονέων Νομού Ρεθύμνου, ολοκλήρωσε με επιτυχία τα Επιμορφωτικά προγράμματα: «Συμβουλευτική σε εξειδικευμένα θέματα της τρίτης ηλικίας» και «Συμβουλευτική σε ευάλωτες κοινωνικά ομάδες».
Την περασμένη Πέμπτη, πραγματοποιήθηκε στον χώρο του Κ.Η.Φ.Η. Ρεθύμνου μια σεμνή τελετή απονομής στους ηλικιωμένους των σχετικών Πιστοποιητικών Επιμόρφωσής τους από την κοινωνιολόγο κ. Ελένη Πλούμπη. Οι υπάλληλοι του Κ.Η.Φ.Η. και τα μέλη του εξέφρασαν την ευγνωμοσύνη τους στην επιστήμονα και ευχήθηκαν για συνέχιση του Προγράμματος στο προσεχές μέλλον και της πολύτιμης κοινωνικής προσφοράς του.
Στα πλαίσια αυτής της αγαστής συνεργασίας, η Κ.Ε.ΔΗ.Ρ. και το Κ.Η.Φ.Η. Ρεθύμνου, υπέρμαχοι στην υποστήριξη ευπαθών ομάδων, όπως οι ηλικιωμένοι και τα παιδιά, επιθυμούν να ευχαριστήσουν την κυρία Ελένη Λιάκου, ψυχολόγο και υπεύθυνη της Σχολής Γονέων Νομού Ρεθύμνου και τις κοινωνιολόγους κ.κ. Μαρία Δρακάκη και Ελένη Πλούμπη για την εποικοδομητική συνεργασία, την πολύτιμη προσφορά των γνώσεων και της εμπειρίας τους, αλλά και την απλόχερη διάθεση και βοήθειά τους προς τους ηλικιωμένους- μέλη του Κ.Η.Φ.Η. Ρεθύμνου, όπως και προς όλους όσοι είχαν ανάγκη από συμβουλευτική και πρακτική αντιμετώπιση των συσσωρευμένων προβλημάτων τους.
Από την Κ.ΕΔ.Η.Ρ.