Απονομή βραβείων «William Stanley Moss»
ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗ ΓΑΛΛΟΥ
Σήμερα Τρίτη 21 Ιουλίου, ώρα 19.00, θα πραγματοποιηθεί στα Διδακτήρια της Φιλοσοφικής Σχολής (Αμφιθέατρο Α’) του Πανεπιστημίου Κρήτης η τελετή απονομής των βραβείων William Stanley Moss για το έτος 2015.
Ο William Stanley Moss ή, όπως ήταν γνωστός, Billy Moss (1921-1965) πήρε μέρος στην αντίσταση εναντίον των Γερμανών στην Κρήτη. Μετά το τέλος του πολέμου αποτύπωσε τις μνήμες και τις εμπειρίες του από τον πόλεμο σε βιβλία που σημείωσαν μεγάλη εκδοτική επιτυχία. Ένα από αυτά (I ll Met by Moonlight) γυρίστηκε και ταινία. Η κόρη του, Gabriella Bullock, διέθεσε μέρος του ποσού που απορρέει από τα πνευματικά δικαιώματα των βιβλίων του πατέρα της και θέσπισε ετήσια βραβεία για μεταπτυχιακούς φοιτητές των Τμημάτων Φιλολογίας και Ιστορίας και Αρχαιολογίας ως έκφραση χρέους και ευγνωμοσύνης προς τον κρητικό λαό.
Φέτος βραβεύονται οι μεταπτυχιακοί φοιτητές: Εμμανουέλα Τζαγάκη και Ευαγγελία Δημητρακάκη (Τμήμα Φιλολογίας) και Ιωσήφ Ψαρουδάκης (Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας).
Η επίδοση των βραβείων θα γίνει από τη χορηγό των Βραβείων κυρία Gabriella Bullock και παρουσία του Πρύτανη του Πανεπιστημίου Κρήτης καθηγητή Ευριπίδη Γ. Στεφάνου, της Κοσμήτορος της Φιλοσοφικής Σχολής καθηγήτριας Λουκίας Αθανασάκη, της προέδρου του Τμήματος Φιλολογίας καθηγήτριας Αγγέλας Καστρινάκη και της προέδρου του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας καθηγήτριας Αντωνίας Κιουσοπούλου.
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
-Προσφώνηση από τον πρύτανη του Πανεπιστημίου Κρήτης, καθηγητή Ευριπίδη Γ. Στεφάνου.
-Προσφώνηση από την κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης, καθηγήτρια Λουκία Αθανασάκη.
-Προσφώνηση από τη Χορηγό των Βραβείων κ. Gabriella Bullock.
-Ανάγνωση του Βραβείου William Stanley Moss στη μεταπτυχιακή φοιτήτρια του Τμήματος Φιλολογίας Εμμανουέλα Τζαγάκη από την πρόεδρο του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, καθηγήτρια Αγγέλα Καστρινάκη.
-Ανάγνωση του Βραβείου William Stanley Moss στη μεταπτυχιακή φοιτήτρια του Τμήματος Φιλολογίας Ευαγγελία Δημητρακάκη από την πρόεδρο του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, καθηγήτρια Αγγέλα Καστρινάκη.
-Ανάγνωση του Βραβείου William Stanley Moss στο μεταπτυχιακό φοιτητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Ιωσήφ Ψαρουδάκη από την πρόεδρο του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, καθηγήτρια Αντωνία Κιουσοπούλου.
-Επίδοση των βραβείων από τη Χορηγό των Βραβείων κ. Gabriella Bullock.
-Επίδοση αναμνηστικού δώρου από τον πρύτανη, καθηγητή Ευριπίδη Γ. Στεφάνου στους τιμώμενους.
-Αντιφώνηση από τους τιμώμενους.