O δήμος Ρεθύμνης διοργανώνει ενημερωτική εκδήλωση με θέμα «Αποτελεσματική διαχείριση υδάτινων πόρων σε τουριστικές παράκτιες περιοχές», στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Νερού και της ευρωπαϊκής πρωτοβουλίας CASTWATER του INTERREG MED, στις 29 Μαρτίου 2019, στο Ρέθυμνο, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Επιμελητηρίου Ρεθύμνης.
Το έργο CASTWATER έχει ως στόχο να συμβάλει στη διαμόρφωση βιώσιμης πολιτικής στον τομέα των υδάτων και του τουρισμού, αναγνωρίζοντας την ανάγκη συνεργασίας μεταξύ των τοπικών φορέων και των επιχειρήσεων.
Στην εκδήλωση θα συμμετάσχουν φορείς χάραξης πολιτικής και εμπειρογνώμονες στους τομείς της διαχείρισης υδάτων και του τουρισμού, τόσο σε εθνικό όσο και σε περιφερειακό επίπεδο, με στόχο την ανταλλαγή ιδεών και εμπειριών και την ανάδειξη των προοπτικών για τον σχεδιασμό και την υιοθέτηση βέλτιστων πρακτικών διαχείρισης των υδάτινων πόρων σε τουριστικούς προορισμούς.
Το προγράμματα
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
17:00-17:30 Προσέλευση
17:30-18:00 Χαιρετισμοί (περιφερειάρχης, δήμαρχος Ρεθύμνης, Πρ. Συλλόγου Ξενοδόχων, εκπρ. Δ.Ε.Υ.Α. Ρεθύμνου)
18:00-19:30 Πολιτικές για τη διαχείριση των υδάτινων πόρων
– Ορόσημα αναπτυξιακής πορείας των Δ.Ε.Υ.Α. & ο ρόλος της τεχνολογίας στη νέα εποχή Δ. Σαββοργινάκης Γ.Δ. Δ.Ε.Υ.Α. Λάρισας
– Πολιτικές για την εξοικονόμηση και τη διαχείριση των υδάτινων πόρων σε τουριστικές περιοχές Γ. Κουγιουμουτζάκης Γ.Δ. Δ.Ε.Υ.Α. Μαλεβιζίου
– Κλιματική αλλαγή και πλημμύρες, Η πρόσφατη εμπειρία των Χανίων Κ. Στεργιάννης Γ.Δ. Δ.Ε.Υ.Α. Χανίων
– Διαχειριστικό σχέδιο υδάτινων πόρων της Κρήτης: Αποθέματα υδάτων και οι επιπτώσεις του τουρισμού στην κατανάλωση υδάτων Β. Μαμαγκάκης, διευθυντής διαχείρισης Συγκοιν. & Υδρ. έργων Ο.Α.Κ.
Συζήτηση – ερωτήσεις
19:30 – 20:00 Διάλειμμα
20:00 – 21:30 Ευρωπαϊκές πρωτοβουλίες και εργαλεία για την προστασία των υδάτινων πόρων
– Πράσινος τουρισμός – πράσινες πολιτικές ως εργαλείο τουριστικού μάρκετινγκ Φ. Ξημεράκης διευθυντής παραρτήματος Κρήτης TÜV AUSTRIA HELLAS
– Ευρωπαϊκές πρωτοβουλίες της περιφέρειας Κρήτης για τη βιώσιμη ανάπτυξη και τη διαχείριση του νερού Γ. Πολυχρονάκης ειδικός σύμβουλος αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνου – περιφέρεια Κρήτης
– Το έργο CASTWATER – Παρουσίαση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας – εργαλείου αυτό-αξιολόγησης της απόδοσης των ΜΜΕ στη βιώσιμη διαχείριση υδάτων Β. Μυριοκεφαλιτάκης, δήμος Ρεθύμνης
Συντονιστής: Κ. Ξεκάλου Σύλλογος Ξενοδόχων
Συζήτηση – ερωτήσεις
Στόχος του CASTWATER είναι να δώσει τη δυνατότητα στους τοπικούς φορείς και επιχειρήσεις να αξιολογήσουν τις πολιτικές τους για τη διαχείριση των υδάτινων πόρων και να υιοθετήσουν καλύτερες πρακτικές για τη βιωσιμότητα του νερού, μέσα από την ενισχυμένη και διαδραστική συνεργασία και τη διάχυση των δεδομένων και ευρημάτων του έργου».
Το CASTWATER είναι το πρώτο έργο Interreg MED που υποστηρίζει βιώσιμες τουριστικές πολιτικές και πρακτικές για την αποδοτική διαχείριση των υδάτων σε παράκτιες περιοχές. Η κύρια πρόκληση είναι να μειωθεί ο αντίκτυπος των τουριστικών δραστηριοτή-των στην περιβαλλοντική κληρονομιά και να βελτιωθεί η διαχείριση των υδάτινων πόρων. Ο απώτερος στόχος του έργου είναι η υποστήριξη της βιώσιμης διαχείρισης των υδάτων στον τομέα του τουρισμού στις παράκτιες περιοχές της Μεσογείου μέσω της βελτίωσης της παρακολούθησης και της αξιολόγησης της υδάτινης βιωσιμότητας στον τομέα του τουρισμού.