Ποιος είπε ότι μόλις «έσφιξαν οι ζέστες» σταμάτησε και η δραστηριότητα. Τόσο εντός του παρκέ, όσο και πέρα από τις κίτρινες γραμμές που ορίζουν το έδαφος αγωνιστικών κινήσεών τους στο «Μελίνα Μερκούρη», στην γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΟΠΕΡ η «ζωή συνεχίζεται» με προπονήσεις, όπου μετέχουν μαζί με την πρώτη ομάδα και οι Κορασίδες του Νέου ΟΠΕΡ, ενώ εκτός γηπέδου, υπάρχει κινητικότητα, ώστε οι «κυανοκίτρινες» να εμφανιστούν με το καλύτερο δυνατό αγωνιστικό πρόσωπο την νέα σεζόν στο πρωτάθλημα της Α2, όπου φέτος αποκτά μεγαλύτερο αριθμό ομάδων που ταυτόχρονα δημιουργεί και προγραμματισμό περισσότερων ταξιδιών μακριά από την Κρήτη.
Οι πρώτοι δυο είναι πλέον γνωστοί
Ήδη τα πρώτα δυο ονόματα νέων αντιπάλων για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο είναι γνωστά στους ανθρώπους της Ρεθεμνιώτικης ομάδας, καθώς από την pre league υποβιβάστηκαν απευθείας ο Απόλλων Πάτρας και μέσω μπαράζ η Πετρούπολη που ήδη πρόσθεσαν ένα ακόμη ταξίδι σε Αχαΐα και ένα στην Αθήνα. Από εκεί και πέρα, εκείνοι θα έχουν την δυνατότητα ιδίοις όμμασι να δουν και με το αγωνιστικό τους προφίλ, όσους θα διεκδικήσουν και τα υπόλοιπα τέσσερα εισιτήρια ανόδου στην κατηγορία από τα νότια γεωγραφικά κομμάτια της Β’ Εθνικής κατηγορίας, καθώς στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο, η Περιφέρεια Κρήτης, ο ΕΟΠΕ, η ΕΣΠΕΚ και η Άθλεση Ηρακλείου συνδιοργανώνουν το ειδικό τουρνουά ανόδου από τις 16 ως και τις 20 Μαΐου, όπου η Κρητική ομάδα, τα φαβορί Αστέρας Αγ. Δημητρίου και Απολλώνιος Κερατσινίου αλλά και οι Απόλλων Καλαμάτας και Νηρέας Καρδαμύλων Χίου, προσδοκούν να πανηγυρίσουν το βράδυ της Παρασκευής την άνοδό τους στην Α2. Λίγες ημέρες μετά και σύμφωνα με πληροφορίες στις 26 του μήνα και με ολοκληρωμένη πλέον την εικόνα, ποιοι θα αποτελούν τους αντιπάλους τους στην νέα σεζόν, οι άνθρωποι της διοίκησης του ΟΠΕΡ και ο τεχνικός Γιώργος Μενδρινός θα έχουν συνάντηση, η οποία θα δώσει και τα πρώτα δείγματα της εικόνας του ΟΠΕΡ για την νέα χρονιά. Μέχρι το σημαντικό αυτό ραντεβού υπάρχει το πρόγραμμα των αγώνων στο Λίντο όπου οι νεοφώτιστοι θα δώσουν τις εξής «μάχες»:
Το πρόγραμμα του Νοτίου ομίλου
1η αγωνιστική – 16 Μαΐου
19.30: ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου – ΟΦΑ Απολλώνιος
17.00: Αστέρας Αγ. Δημητρίου – ΑΣ Νηρέας
Ρεπό ο Απόλλων Καλαμάτας
2η αγωνιστική – 17 Μαΐου
19.30: Απόλλων Καλαμάτας – ΑΘΛΕΣ Ηρακελίου
17.00: ΟΦΑ Απολλώνιος – Αστέρας Αγ. Δημητρίου
Ρεπό ο ΑΣ Νηρέας
3η αγωνιστική – 18 Μαΐου
16.30: Αστέρας Αγ. Δημητρίου – Απόλλων Καλαμάτας
19.00: ΑΣ Νηρέας – ΟΦΑ Απολλώνιος
Ρεπό: η ΑΘΛΕΣΗ
4η αγωνιστική – 19 Μαΐου
19.30: Απόλλων Καλαμάτας – ΑΣ Νήρεας
17.00: ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου – Αστέρας Αγ. Δημητρίου
Ρεπό ο ΟΦΑ Απολλώνιος
5η αγωνιστική – 20 Μαΐου
16.00: ΟΦΑ Απολλώνιος – Απόλλων Καλαμάτας
13.00: ΑΣ Νηρέας – ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου
Ρεπό ο Αστέρας Αγ. Δημητρίου