Μία από τις συναρπαστικότερες και πιο αμφίρροπες κανονικές περιόδους φτάνουν στο τέλος τους και το ενδιαφέρον για την τελική κατάταξη… έχει πιάσει «κόκκινο». Συνολικά 6 ομάδες παλεύουν για την καλύτερη δυνατή βαθμολογική θέση από το «3-8» και η σημερινή τελευταία αγωνιστική θα κρίνει τα πάντα.
Το σημαντικότερο παιχνίδι της τελευταίας «στροφής» διεξάγεται στο «Μελίνα Μερκούρη», όπου το Ρέθυμνο Aegean υποδέχεται (17:00) τον Άρη. Πρωταρχικός στόχος για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είναι η νίκη, που θα της δώσει τη δυνατότητα να πλασαριστεί στην 6άδα. Από κει και πέρα, θα κυνηγήσει και τη διαφορά για να τερματίσει όσο υψηλότερα γίνεται (βλέπε παρακάτω τα σενάρια). Ως γνωστόν, οι «κυανόλευκοι» μπορούν να φτάσουν από την 4η έως και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Οι Ρεθεμνιώτες είναι αποφασισμένοι να κυνηγήσουν την υπέρβαση, εξαντλώντας όλες τις πιθανότητες για μία μεγάλη νίκη. Αυτό που όμως προέχει είναι το ροζ φύλλο. Κάτι τέτοιοι έχει γίνει κατανοητό από όλους τους παίκτες, που καλούνται να μην «χάσουν το μυαλό τους» με διαφορές πόντων και ισοβαθμίες. Έτσι θα κινδυνέψουν να χάσουν και μία ενδεχόμενη σημαντική νίκη.
Προβλήματα τραυματισμών και απουσιών δεν «πονοκεφαλιάζουν» τον Θανάση Σκουρτόπουλο, με την ψυχολογία των παικτών να είναι στα ύψη. Μετά την τεράστια νίκη επί της ΑΕΚ και το «διπλό» στα Τρίκαλα, κρατούν την τύχη στα χέρια τους όσο αφορά την 6άδα. Βέβαια, απέναντί τους βρίσκεται η καλοδουλεμένη ομάδα του Άρη, που και αυτή με τη σειρά της θέλει τη νίκη για την 4η θέση και συνάμα το πλεονέκτημα της έδρας στην α’ φάση των πλέι οφ.
Ο Δημήτρης Πρίφτης συμπεριέλαβε στην αποστολή τους Νέιμικ-Σίμτσακ, αλλά και τον νεοαποκτηθέντα Τσιάρα. Η συμμετοχή τους θα κριθεί την τελευταία στιγμή και είναι σε άμεση συνάρτηση με την εξέλιξη της αναμέτρησης.
Το «Μελίνα Μερκούρη» αναμένεται κατάμεστο από φίλους του Ρεθύμνου και άπαντες στο «κυανόλευκο στρατόπεδο» επιθυμούν να ζήσουν ανάλογη ατμόσφαιρα όπως και στο ματς με την ΑΕΚ. Η συμβολή των φιλάθλων ήταν καθοριστική στο β’ ημίχρονο, όταν οι Ρεθεμνιώτες έκαναν την τελική αντεπίθεση και την ανατροπή απέναντι στην ΑΕΚ.
Τα σενάρια που φέρνουν το Ρέθυμνο Aegean από 4ο έως και 7ο
Τα σενάρια έκαναν την εμφάνισή τους μετά το φινάλε της 25ης αγωνιστικής, αλλά πλέον στην εξίσωση έχουν μπει και υποσενάρια που αφορούν κυρίως τις διαφορές των πόντων. Οι τριπλές ισοβαθμίες είναι κάτι παραπάνω από πιθανές, με το Ρέθυμνο σε άλλες να υπερτερεί και σε άλλες να υστερεί.
Ας προσπαθήσουμε να «ξετυλίξουμε το κουβάρι». Με απλή νίκη το Ρέθυμνο είναι σίγουρα στην 6άδα. Αν το Ρέθυμνο νικήσει με 26 πόντους διαφορά είναι σίγουρα 4ο και χωρίς να περιμένει κανένα άλλο αποτέλεσμα. Επίσης, 4ο είναι αν νικήσει τον Άρη με διαφορά τουλάχιστον 7 πόντων και παράλληλα η ΑΕΚ ηττηθεί στην Δράμα.
Πάμε να δούμε τώρα τα σενάρια της 5ης θέσης. Αν επικρατήσει του Άρη με διαφορά 7-25 πόντων και παράλληλα η ΑΕΚ νικήσει τον ΚΑΟΔ. Ακόμα, 5ο είναι το Ρέθυμνο αν νικήσει τον Άρη με 1-6 πόντους και παράλληλα η ΑΕΚ ηττηθεί στην Δράμα.
Επίσης, αν το Ρέθυμνο επικρατήσει του Άρη με 1-6 πόντους (δηλαδή δεν υπερκαλύψει την διαφορά της ήττας με 68-62 στον α’ γύρο) και νικήσει η ΑΕΚ στην Δράμα, τότε είναι 6ο. Αν ηττηθεί από τον Άρη και η ΑΕΚ νικήσει στην Δράμα και παράλληλα ο Κολοσσός χάσει στην Αμαλιάδα, είναι πάλι 6ο.
Τέλος, υπάρχει και ένα σενάριο που φέρνει το Ρέθυμνο στην 7η θέση. Εφόσον ηττηθεί από τον Άρη, η ΑΕΚ νικήσει στην Δράμα και ο Κολοσσός νικήσει στην Αμαλιάδα. Τότε η ΑΕΚ πάει στους 41 βαθμούς και είναι 5η, ενώ το Ρέθυμνο ισοβαθμεί στους 40 με τον Κολοσσό, από τον οποίο όμως υστερεί λόγω των μεταξύ τους παιχνιδιών.
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Βαθμοί Ν.-Η. Πόντοι
1. Ολυμπιακός 49 24-1 2056-1634
2. Παναθηναϊκός 47 22-3 2022-1620
3. ΠΑΟΚ 43 18-7 1806-1729
4. Άρης 40 15-10 1817-1781
5. ΑΕΚ 39 14-11 2007-1899
6. Ρέθυμνο Aegean 39 14-11 1860-1862
7. Κολοσσός Ρόδου 38 13-12 1820-1875
8. ΚΑΟΔ 35 10-15 1787-1829
9. Κόροιβος 35 10-15 1805-1879
10. Απόλλωνας 35 10-15 1719-1808
11. Νέα Κηφισιά 33 8-17 1764-1868
12. Τρίκαλα 33 8-17 1935-2091
13. Πανελευσινιακός 31 6-19 1746-1974
14. Πανιώνιος 28 3-22 1725-2020
Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Πρώτα απ’ όλα η νίκη»
Ο προπονητής του Ρέθυμνο Aegean, με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας, τόνισε πως η ομάδα του θα κυνηγήσει πρώτα τη νίκη και στη συνέχεια θα κοιτάξει τα περαιτέρω. Επίσης, επεσήμανε τους τομείς που θα πρέπει να προσέξουν οι παίκτες απέναντι στην κλειστή άμυνα του Άρη.
«Έχουμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, πολύ καθοριστικό και τυχαίνει να είναι και το τελευταίο της σεζόν μέσα στο Ρέθυμνο. Από την μεριά μας θέλουμε να κάνουμε τη νίκη πρώτα απ’ όλα, έστω και με ένα πόντο, που θα μας εξασφαλίσει την 6η θέση και από εκεί και πέρα να διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Τα σενάρια που υπάρχουν με τις θέσεις θα τα δούμε στο τέλος του αγώνα.
Εμείς αλλά και όλες οι ομάδες που εμπλέκονται νομίζω θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό για να πετύχουν ο καθένας τον στόχο του. Αυτό που μας προβληματίζει είναι η σκληρή και κλειστή άμυνα του Άρη. Θα χρειαστούμε να είμαστε σε καλή μέρα στα σουτ, να έχουμε καλή συνεργασία στο πάσινγκ γκέιμ και πάνω απ’ όλα θα χρειαστούμε τον κόσμο να έρθει και να στηρίξει την ομάδα γιατί είναι ίσως το πιο καθοριστικό ματς της χρονιάς και θα θέλαμε να τελειώσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο».
Φάνης Κουμπούρας: «Πρώτα η νίκη και η 6η θέση»
Ο πολύπειρος γκαρντ του Ρέθυμνο Aegean, με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας, επεσήμανε πως ο πρωταρχικός στόχος είναι η νίκη και η 6η θέση. Στη συνέχεια θα κοιτάξουν τις διαφορές και συνάμα να τερματίσουν όσο υψηλότερα μπορούν.
«Το παιχνίδι που έχουμε μπροστά μας είναι πάρα πολύ σημαντικό. Το πρώτο που θέλουμε να κάνουμε είναι να κερδίσουμε για να εξασφαλίσουμε την 6η θέση και από εκεί και πέρα θα «κυνηγήσουμε» τη διαφορά αν είμαστε μπροστά, για να μπορέσουμε να τελειώσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται.
Το Ρέθυμνο Aegean είναι μία ομάδα που έχει ένα συγκεκριμένο στιλ παιχνιδιού. Μας αρέσει το γρήγορο παιχνίδι με πολλές επιθέσεις. Αυτός είναι ο τρόπος μας και αυτόν τον ρυθμό πρέπει να επιβάλουμε για να μπορέσουμε να πάρουμε τη νίκη.
Ο Άρης έχει τον Βεζένκοφ, ο οποίος είναι 1ος σκόρερ του πρωταθλήματος. Σίγουρα πρέπει να βρούμε τρόπους για να τον περιορίσουμε, όπως και τον πλέι μέικέρ τους, τον Τόμας. Ούτως ή άλλως, ο Άρης είναι μία ομάδα που έχει αρκετές λύσεις και κανένας δεν μπορεί να υποτιμηθεί.
Ο κόσμος μας βοήθησε αρκετά όλη τη χρονιά. Εύχομαι στο τελευταίο παιχνίδι να μπορέσει να μας βοηθήσει ακόμη περισσότερο για να μπορέσουμε να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα και να το χαρούμε όλοι μαζί».
Οι Γκόντας-Ψαριανός-Μητσόπουλος στο «Μελίνα Μερκούρη»
Η αναμέτρηση του «Μελίνα Μερκούρη» είναι δίχως αμφιβολία η σημαντικότερη της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής, καθώς κρίνονται πολλά όσο αφορά την κατάταξη στις υψηλές θέσεις. Το παιχνίδι θα διαιτητεύσουν οι Γκόντας–Ψαριανός–Μητσόπουλος.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της τελευταίας αγωνιστικής
Σάββατο 9 Μαΐου
ΣΕΦ, 19:00
Ολυμπιακός Πανελευσινιακός
(Μπίκας-Σκούτας-Λόρτος, OTE SPORT3HD)
ΚΓ Μ. Μερκούρη, 17:00
Ρέθυμνο Aegean Άρης
(Γκόντας-Ψαριανός-Μητσόπουλος, NS3 LIVE – NS2&NS2 HD/ Λεπτό προς Λεπτό)
ΔΓ Ν. Σμύρνης, 17:00
Πανιώνιος Νέα Κηφισιά
(Σχινάς-Καλδίρης-Δαρλαμήτσος, NS2&NS2 HD/ Λεπτό προς Λεπτό)
ΔΚΓ Ηλίδας, 17:00
Κόροιβος Κολοσσός Ρόδου
(Πηλοϊδης-Τζαφλέρης-Γεωργιάδης, NS2&NS2 HD/ Λεπτό προς Λεπτό)
ΔΚΓ Κραχτίδης, 17:00
ΚΑΟΔ ΑΕΚ
(Χριστοδούλου-Καρακατσούνης-Παναγιώτου, NS2&NS2 HD/ Λεπτό προς Λεπτό)
ΚΓ ΠΑΟΚ, 17:00 ΠΑΟΚ – Τρίκαλα
(Παντελίδης-Κωνσταντινόπουλος-Ευφραιμίδης, NS2&NS2 HD/ Λεπτό προς Λεπτό)
Κυριακή 10 Μαΐου
ΟΑΚΑ, 16:45
Παναθηναϊκός Απόλλων Πατρών
(Πουρσανίδης Γ.-Καραβίτης-Κοντίλης, NS2&NS2 HD).