Κάπου εδώ, το ταξίδι τελείωσε. Ο ΟΠΕΡ με την ήττα του 3-0 (25-19, 25-23, 25-13) από το Μαρκόπουλο, αποχαιρετά την Α1 έπειτα από απουσία 6 συναπτών χρόνων και πλέον θα πρέπει να ετοιμάσει ό,τι του απέμεινε για να το βάλει στις αποσκευές του και να σκεφτεί καλά, ποιo θα είναι το μέλλον του.
Όποια κι αν είναι η αντίδρασή του στο φινάλε του πρωταθλήματος -απομένει άλλο ένα ματς, το αποψινό κόντρα στον Πορφύρα- δεν έχει σημασία. Ο ΟΠΕΡ έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά, πράγμα που σημαίνει ότι όλα τέλειωσαν και αλήθεια είναι ότι, δεν ολοκληρώνονται και με τον καλύτερο τρόπο.
Οι κοπέλες του ρεθεμνιώτικου συλλόγου, μέτρησαν μόλις μια νίκη στο β’ γύρο και ήταν φυσικό επακόλουθο να βρεθούν πολύ χαμηλά στη βαθμολογία. Ο ΟΠΕΡ πλήρωσε πράγματα τα οποία έκανε όπως τα τακτικά λάθη (έχασε την αγωνιστική του ταυτότητα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα) και πράγματα που δεν έκανε (μεταγραφές ξένων που θα έδιναν το κάτι παραπάνω).
Έχασε δύο παίκτριες (Τζίνα Ξαγοραράκη, Άννα Σαλούστρου) και δεν τις αναπλήρωσε ποτέ, ασχέτως με το ποιoς φταίει και αποχώρησαν από τον σύλλογο.
Αγωνιστικά, άφησε έναν ολόκληρο γύρο να του «γλιστρήσει» από τα χέρια, δίχως να μπορέσει στην ουσία να βρει το σθένος να αντιδράσει πέρα από το ματς με την Ηλιούπολη, όταν ήταν ήδη πολύ αργά και στα εξ αντικειμένου δύσκολα παιγνίδια με Πανναξιακό και Άρη στο Ρέθυμνο.
Τέτοιες ώρες φυσικά είναι πολύ εύκολο να βρει κάποιος τις αιτίες που έφεραν αυτόν τον υποβιβασμό όμως στον ΟΠΕΡ καλό θα είναι να δουν πώς θα πορευθούν από ‘δω και στο εξής.
Δεν έφτανε να είναι μονάχα ανταγωνιστικός στο Μαρκόπουλο
Στο Μαρκόπουλο, ο ΟΠΕΡ ήταν ανταγωνιστικός, έφτασε το ματς σε οριακό σημείο που να προσπαθεί να σώσει κάπως τα προσχήματα όμως, ήδη ο Πορφύρας αν και κέρδιζε όπως άλλωστε έπραξε στο τέλος με 3-2 σετ τον Αίαντα, ο ένας βαθμός του Ευόσμου, έδινε έτσι κι αλλιώς ένα οριστικό τέλος στην όλη υπόθεση παραμονής των Ρεθεμνιωτισσών.
Αγωνιστικά και για την ιστορία, το Μαρκόπουλο προηγήθηκε στο α’ σετ με 8-4 και 13-10, ο ΟΠΕΡ «έτρεξε» με τη σειρά του ένα σερί 3-6, ισοφάρισε σε 16-16 αλλά το Μαρκόπουλο ξέφυγε με 22-18 και έφτασε ως το τέλος με 25-23.
Στο β’ σετ και πάλι οι γηπεδούχες έφτασαν στο 8-5 και στο 16-12. Μάλιστα οι «κυανοκίτρινες» πέρασαν μπροστά με 16-17 και το ματς πήρε τροπή ντέρμπι ως το τέλος (22-22 και 25-23).
Το γ’ και τελευταίο σετ ήταν τυπικό, αφού δεν υπήρχε ψυχολογία και γρήγορα πήρε τέλος με το 25-13.
Δηλώσεις:
Θ. Ντζαφέρης: «Να κάνουμε όλοι την αυτοκριτική μας»
Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο κόουτς του ΟΠΕΡ, Θανάσης Ντζαφέρης, ζούσε αυτό που δεν θέλει να ζήσει κανένας προπονητής. Ο ίδιος ωστόσο κατέδειξε την αλήθεια μέσα από τα λεγόμενά του… «Σήμερα (σ.σ. Σάββατο), τελείωσε και μαθηματικά η υπόθεση παραμονή για εμάς και απλά θα προσπαθήσουμε να αποχαιρετίσουμε με μία νίκη την κατηγορία την Τρίτη (απόψε). Από κει και πέρα, όλοι πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας, γιατί όταν έρχεται ένας υποβιβασμός μερίδιο ευθύνης έχουν όλοι: προπονητής, αθλήτριες, διοίκηση».
Β. Ιβάνοβιτς: «Κλείνει καλά η σεζόν για μας»
Φυσικά, στην αντίπερα όχθη, ο ομόλογός του, Βέσκο Ιβάνοβιτς, είχε να κοιτάζει τη δική του ομάδα: «Κερδίσαμε δίκαια και νομίζω ότι σε γενικές γραμμές η σεζόν κλείνει καλά για εμάς, γιατί πήραμε την 7η θέση… Όσες ομάδες είναι πιο ψηλά από εμάς είναι ομάδες με μεγαλύτερο μπάτζετ και ιστορία, ενώ δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι είχαμε μια κακή εκκίνηση παίζοντας χωρίς διαγώνια και με πολλές νεαρές αθλήτριες, αλλά οι χειμερινές μεταγραφές μας βοήθησαν στο να βελτιώσουμε την εικόνα μας».
Ηλ. Ζωλοσταθιάδης: «Η πιο γλυκιά ήττα»
Φυσικά υπήρξε κι ένας τρίτος προπονητής, αυτός του Ευόσμου που είχε κάθε λόγο να χαμογελά, ο Ηλίας Ζωλασταθιάδης. Ο εν λόγω κόουτς γνώρισε την ήττα αλλά όπως τόνισε, ήταν «πολύ γλυκιά»…: «Αν και ποτέ μια ήττα δεν σε ικανοποιεί, η αλήθεια είναι ότι αυτή η ήττα ήταν η πιο γλυκιά μέσα στη χρονιά. Αν και η συμμετοχή μας στην Α1 προέκυψε τον Αύγουστο και δεν είχαμε πολύ χρόνο, καταφέραμε να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία και σίγουρα υπάρχει μεγάλη ικανοποίηση».
Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-13
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Ιβάνοβιτς): Σαΐνι, Εσντέλ, Βαρουδάκη, Λιάγκη, Πατεράκη, Δικαιούλια, Κοκίου -λ / Καρακάση, Αλεξάκου, Νικολογιάννη, Σιρίνινα, Τσιάκουλα.
ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης): Παρασκάκη, Κατερίνη, Λαγουδάκη, Κλεισιάρη, Ξαγοραράκη, Τσελάνη, Παπούτση -λ.
Σήμερα το τυπικό τέλος στην Α1
Απόψε ολοκληρώνει τους αγώνες του ο ΟΠΕΡ, ο οποίος αντιμετωπίζει τον Πορφύρα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Φυσικά ο αγώνας έχει τυπικό χαρακτήρα, ωστόσο θα είναι μια καλή ευκαιρία για τις Ρεθεμνιώτισσες να κλείσουν με νίκη μια πολύ άσχημη χρονιά.
Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής
Μαρκόπουλο – ΟΠΕΡ 3-0 (25-19, 25-23, 25-13)
Γ.Σ.Ηλιούπολη – Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (15-25, 27-29, 21-25)
Α.Ο.Θήρας – Πανναξιακός 3-1 (23-25, 25-15, 25-20, 25-23)
Ολυμπιακός – Α.Ε.Κ. 3-0 (28-26, 25-21, 25-13)
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκος – Άρης Α.Σ. 0-3 (7-25, 21-25, 23-25)
Α.O.Φ.Πορφύρας – Αίας Ευόσμου 3-2
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Β. Σετ
1. Oλυμπιακός 59 (61-8)
2. Παναθηναϊκός 52 (56-16)
3. Α.Ο. Θήρας 48 (53-22)
4. Α.Σ. Άρης 46 (52-48)
5. Πανναξιακός 44 (51-31)
6. Α.Ε.Κ. 31 (43-43)
7. Α.Ο. Μαρκόπουλο 28 (39-46)
8. Ηλιούπολη 23 (31-46)
9. Αίας Ευόσμου 18 (24-49)
10. Ο.ΠΕ. Ρεθύμνου 13 (20-56)
11. Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 8 (15-57)
-. Α.Ο.Φ. Πορφύρας 8 (16-59)
Η επόμενη (22η) και τελευταία αγωνιστική
Ο.Π.Ρεθύμνου – Α.O.Φ.Πορφύρας
Παναθηναϊκός Α.Ο. – Μαρκόπουλο
Πανναξιακός – Γ.Σ. Ηλιούπολη
Α.Ε.Κ. – Α.Ο. Θήρας
Άρης Α.Σ. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αίας Ευόσμου – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός