Κοσμογωνικές αλλαγές προμηνύονται στην Επισκοπή λίγο πριν μας αποχαιρετίσει το 2015, μα πολύ δε περισσότερο, με την έναρξη του 2016.
Ο Στέλιος Δελήμπασης και ο Αντώνης Κελαϊδής είναι οι πρώτοι δύο παίκτες ο οποίοι αποτελούν παρελθόν από τη ρεθεμνιώτικη ομάδα κι έτσι συμπληρώθηκε το τρίο των αρχηγών των αποχωρησάντων από τους «γυπαετούς» (είχε προηγηθεί η αποδέσμευση του Νίκου Μποτωνάκη πριν από 10 μέρες).
«Φουλ στους αρχηγούς» λοιπόν για την Επισκοπή, που σαφώς ψάχνει κι απ’ ότι φαίνεται βρήκε κάποιους από τους αντικαταστάτες τους.
Πήγαν στην προπόνηση να αποχαιρετίσουν
Οι δύο ποδοσφαιριστές βρέθηκαν εχθές για τελευταία φορά στην προπόνηση, προκειμένου να αποχαιρετίσουν τους συμπαίκτες τους, το προπονητικό τιμ έχοντας φυσικά και την τελευταία κουβέντα με τον πρόεδρο κ. Νικολιδάκη.
Αφού τα είπαν σε φιλικό κλίμα, πήραν τα δελτία τους και συνάμα, βγήκαν και οι ακόλουθες ανακοινώσεις: «ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την αποχώρηση του Αντώνη Κελαϊδή. Ο 22χρονος τερματοφύλακας έπειτα από δικό του αίτημα το οποίο υπέβαλε στην ομάδα μας, εξέφρασε την επιθυμία του να αποχωρήσει με τη διοίκησή μας να το κάνει αποδεκτό. Καλή σταδιοδρομία στην καριέρα του».
Ίδιου ύφους και τύπου ήταν και η ανακοίνωση για τον Στέλιο Δελήμπαση. «ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την αποχώρηση του Στέλιου Δελήμπαση. Ο 28χρονος μέσος έπειτα από δικό του αίτημα, το οποίο υπέβαλε στην ομάδα μας, εξέφρασε την επιθυμία του να αποχωρήσει και η διοίκησή μας το έκανε αποδεκτό. Καλή σταδιοδρομία στην καριέρα του».
Η περίπτωση των παραπάνω δύο ποδοσφαιριστών ξεκινάει εδώ και κάποιες μέρες. Κι αν για τον Στέλιο Δελήμπαση είχε βγει προς τα έξω ότι στην καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο βρέθηκε πολύ κοντά στην έξοδο, δεν συνέβαινε το ίδιο και για τον Αντώνη Κελαϊδή. Ο 22χρονος πορτιέρο, φάνταζε ως το πρώτο φαβορί για τη θέση του βασικού τερματοφύλακα μετά από δύο άστοχες δοκιμές συναδέλφων του το καλοκαίρι. Η έλευση του Θανάση Γεωργίου όμως, τον περιθωριοποίησε εκ των πραγμάτων. Ο 29χρονος Βεροιώτης τερματοφύλακας είναι ανώτερης κατηγορία τερματοφύλακας κι έτσι ο Κελαϊδής έκατσε για 13 αγώνες πρωταθλήματος στον πάγκο.
Ο ίδιος τον περασμένο Οκτώβριο, είχε προτάσεις με πιο δελεαστική αυτή του Άρη Ρεθύμνου, παρ’ όλα αυτά έμεινε στην Επισκοπή. Φαίνεται πως ο χρόνος που πέρασε τον έφερε σε μια κατάσταση, τέτοια που, αποφάσισε πως θα ήταν το καλύτερο για τον ίδιο να αποχωρήσει ψάχνοντας να πάρει χρόνο συμμετοχής.
Δυο τερματοφύλακες και ένας στόπερ
Η Επισκοπή ψάχνει πλέον για δύο τερματοφύλακες αλλά και για έναν στόπερ. Ήδη τα ονόματα που πλασάρονται έχουν γίνει γνωστά και μάλιστα οι υποψήφιοι ποδοσφαιριστές της θα έχουν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να γνωρίσουν τον σύλλογο και να μιλήσουν με την «κυανόλευκη» διοίκηση.
Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, η Επισκοπή θα φέρει δυο τερματοφύλακες, προκειμένου να αντικαταστήσει τον Αντώνη Κελαϊδή και να βοηθήσει το νεαρό Χνάρη, που λόγω κάποιων υποχρεώσεων δεν μπορεί να παρακολουθεί όλες τις προπονήσεις.
Τα πρώτα ονόματα «ήχησαν» και τα «Ρ.Ν.» σας φέρνουν σε μια πρώτη γνωριμία μ’ αυτά:
Ο Παναγιώτης Σαμπανίδης
Ο πρώτος είναι 22 χρονών και λέγεται Παναγιώτης Σαμπανίδης. Ο Σαμπανίδης έχει γεννηθεί στις 9/8/1993 στη Θεσσαλονίκη. Έχει ύψος 1,94 μ. κι έχει συμβόλαιο με την Κέρκυρα μέχρι και το 2016. Έχει περάσει κατά το παρελθόν από ομάδες όπως οι Νέοι του Ηρακλή Θεσσαλονίκης, και ακολούθως έπαιξε στον Εθνικό Άσσιας (Β’ Κύπρου) και στον Μακεδονικό το 2013-’14.
Ο Γιάννης Ντινιωτάκης
Ο δεύτερος είναι ο Γιάννης Ντινιωτάκης που έχει μείνει ελεύθερος από τον Ιωνικό.
Ο Ντινιωτάκης είναι 20 χρονών κι αγωνίζεται στην επίθεση. Ο 20χρονος αγωνίζεται και στις δύο γραμμές κρούσης. Ο νεαρός έχει θητεύσει στην Κ-20 του Αστέρα Τρίπολης όταν και είχε δοκιμαστεί από 2 ομάδες της Μπουντεσλίγκα (Μπάγερν και Χοφενχάιμ). Το β’ εξάμηνο του 2012-13 βρέθηκε στην Κέρκυρα. Τη σεζόν 2013-14 ήταν στον Ηρακλή Ψαχνών και την περσινή σεζόν (2014-15) στον Ιωνικό.
Ο Στέλιος Νίκου
H τρίτη περίπτωση είναι αυτή του στόπερ, Στέλιου Νίκου ο οποίος έρχεται από τον Νέστωρα Χρυσούπολης. Ο Νίκου είναι 23 ετών κι έχει περάσει από τον Βατανιακό (Γ’ Εθνικής) έχοντας πραγματοποιήσει 30 συμμετοχές. Ακολούθως αγωνίστηκε με τα χρώματα του Πιερικού στη Β’ Εθνική πραγματοποιώντας 70 συμμετοχές κι έπειτα στη Ζάκυνθο έχοντας κι εκεί φουλ εμφανίσεις (29). Στο Νέστωρα Χρυσούπολης σ’ αυτό το εξάμηνο είχε 10 συμμετοχές (όλες βασικός).
Ο Νίκου είναι εξαιρετικός και στις στημένες φάσεις έχοντας σημείωσει 7 τέρματα.
Ξεκίνησαν οι προπονήσεις
Η άδεια των Χριστουγέννων ολοκληρώθηκε και παίκτες και προπονητές έδωσαν χθες ραντεβού στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» για πρώτη φορά μετά από 7 μέρες. Εκεί αντάλλαξαν ευχές προκειμένου το 2016 να είναι κατάτι καλύτερο από τον χρόνο που διανύουμε αυτή τη στιγμή.
Χθες λοιπόν έγινε η πρώτη προπόνηση στο συγκεκριμένο γήπεδο, όπου και θα πραγματοποιούνται εφεξής οι προπονήσεις της Επισκοπής. Ο κ. Κωτσοβός θα έχει όλους τους παίκτες που μπορεί να διαθέτει η ομάδα αυτή τη στιγμή.
Μάλιστα, σύμφωνα με πληροφορίες, οι νέοι παίκτες βρέθηκαν όπως προαναφέραμε και πιο πάνω, στο Ρέθυμνο.
Ο νέος τεχνικός με τον Γιώργο Μανωλακάκη, θα έχουν την ευκαιρία να δουν το νέο ρόστερ και φυσικά να υπολογίζουν τις αλλαγές οι οποίες θα πρέπει να θεωρούνται δεδομένες.
Οι αναδιατάξεις σε τρόπο ποδοσφαιρικής σκέψης αλλά και σε πρόσωπα, είναι κάτι που επιτάσσεται προκειμένου η Επισκοπή να αλλάξει την κατάσταση.