Ο Αλέξης Σελινιωτάκης είναι ο τρίτος ποδοσφαιριστής (μετά τον Μύρο Ανωγειανάκη και τον Δημήτρη Σπαθάρα) που ανακοινώνεται κι επισήμως από την ΠΑΕ Επισκοπής ότι αποχωρεί από τον σύλλογο. Ο 25χρονος ποδοσφαιριστής πρωταγωνίστησε στα δύο χρόνια που φόρεσε τη φανέλα της ρεθυμνιώτικης ομάδας τόσο στη Φούτμπολ Λιγκ 2 (16 συμμ./2 γκολ) όπου πανηγύρισε μαζί της την άνοδο, όσο και την περσινή σεζόν που αγωνίστηκε σε 22 ματς στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ.
Ο Χανιώτης ποδοσφαιριστής ήρθε σ’ επαφή με τα στελέχη της Επισκοπής και έπειτα από κάποιες σύντομες κουβέντες, κατέληξαν ότι τη φετινή χρονιά δεν θα πορευθούν μαζί.
Η προσφορά του Αλέξη Σελινιωτάκη ήταν ξεχωριστή και φυσικά αποχωρεί σαν φίλος.
Ο ίδιος για την ώρα, φαίνεται να επιστρέφει στη γενέτειρά του, την πόλη των Χανίων όπου και κοιτάζει να συνεχίσει αλλού την καριέρα του (λέγεται ήδη ότι τα Χανιά έχουν δείξει ένα πρώτο ενδιαφέρον).
Η ΠΑΕ από το Ρέθυμνο εξέδωσε σχετική ανακοίνωση η οποία αναφέρει τα παρακάτω:
«Η ΠΑΕ Επισκοπής έλυσε τη συνεργασία της κοινή συναινέσει με τον ποδοσφαιριστή Αλέξη Σελινιωτάκη. Τον ευχαριστεί θερμά για την προσφορά του στο σύλλογο και του εύχεται καλή επιτυχία στη συνέχεια της ποδοσφαιρικής του καριέρας».
Στόχος η διάκριση για τους νέους, δεν αποκλείονται όμως και οι έμπειροι
Μετά και την αποχώρηση του Αλέξη Σελινιωτάκη, γίνεται κατανοητό ότι η Επισκοπή αποδεσμεύει ποδοσφαιριστές που ναι μεν θα της αδειάσουν για την ώρα το ρόστερ, αλλά ευελπιστεί ότι στη θέση τους, θα το γεμίσουν παίκτες με γνώμονα τη διάκριση. Δεν αποκλείεται πάντως, να προκύψουν κάποιοι έμπειροι ποδοσφαιριστές για να πλαισιώσουν ορισμένες καίριες θέσεις, ιδίως στον άξονα.
Ο κ. Ανυφαντάκης όμως, τούτες τις ώρες ψάχνει παντού, σχεδόν για όλες τις θέσεις εκτός αυτή των τερματοφυλάκων αλλά κι απ’ αυτή του δεξιού οπισθοφύλακα όπου ο Αντώνης Μανουσάκης, θα παραμείνει στους Κρητικούς όπως όλα δείχνουν. Κοντά σ’ αυτόν, θα βρίσκεται και ο Μπάμπης Πετράκος ο οποίος έχει τη δυνατότητα να αγωνιστεί τόσο σαν οπισθοφύλακας στην ίδια πλευρά, όσο και σαν αμυντικός χαφ.
Επίσης, μετά από τις παραμονές των Δελήμπαση, Μποτωνάκη, είναι βέβαιο ότι η Επισκοπή θα προχωρήσει και σ’ άλλες (παραμονές ή μεταγραφές) οι οποίες θα επιτρέψουν στον Ρεθυμνιώτη τεχνικό να έχει πιο συγκεκριμένες βουλές για τη συνέχεια των επιλογών του.
Αν δηλαδή θεωρήσουμε δεδομένες τις παραμονές των Μανουσάκη, Καλογεράκη, όπου μαζί με τους Κελαϊδή Αντώνη, Τριχάκη, Λιονάκη, Μπρατσιάνι, Κονονένκο αλλά και τους Δελήμπαση, Μποτωνάκη, τότε έχουμε έναν αριθμό που είναι σχετικά ικανοποιητικός (9).
Βέβαια, το ρόστερ της ρεθυμνιώτικης ομάδας θα φτάσει τους 24 ποδοσφαιριστές, οπότε καταλαβαίνει κανείς ότι χρειάζονται προσθήκες ή και προωθήσεις ακόμα – ακόμα κάποιων παιδιών από την Επισκοπή Κ19.
Η προετοιμασία ξεκινά σε λιγότερο από 20 μέρες (14 Ιουλίου) και το έμψυχο δυναμικό θα πρέπει να στελεχωθεί εγκαίρως. Από τη ρεθυμνιώτικη ομάδα, περιμένουν την Γ.Σ. της ΕΠΟ κι από ‘κει και πέρα, όπως αφήνουν να εννοηθεί, έχουν ήδη κάνει τις απαραίτητες επαφές με παίκτες, ούτως ώστε να προχωρήσουν σε απευθείας συμφωνίες.