Ο Νικηφόρειος Δρόμος βρίσκεται στα σκαριά και οι διοργανωτές του όσο και τα μέλη που εμπλουτίζουν με τη συμμετοχή τους την αθλητική εκδήλωση που προσελκύει κόσμο από πολλά γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας, αναλαμβάνουν από τώρα δράση καθαρίζοντας τους δρόμους της διαδρομής από το Ατσιπόπουλο έως τον Καλονύχτη.
Τη Δευτέρα του Πάσχα λοιπόν στις 10.00 το πρωί θα τρέξουν αλλά για να αποψιλώσουν δρόμους, σοκάκια κ.α.
Με καλή διάθεση για άθληση και κοινωνική προσφορά όπως αναφέρει το «μότο» του πρωταγωνιστή συλλόγου ΣΔΥΡ, οι αθλητές είναι έτοιμοι για έξτρα φροντίδα στην χλωρίδα της περιοχής.
Με σακούλες περισυλλογής των απορριμμάτων καθώς και για το αυτοκίνητο που θα χρειαστεί για την απομάκρυνσή τους, ο ΣΔΥΡ εντάσσει ένα νέο κίνητρο γυμναστικής που ονομάζεται «plogging». Κατά τη διαδρομή, οι συμμετέχοντες μαζεύουν τα σκουπίδια που συναντούν και τα πετούν σε κάδους ή τα μαζεύουν σε σακούλες και το συνοδευτικό αυτοκίνητο τα απομακρύνει!
Εκτός του τζόκινγκ οι συμμετέχοντες μπορούν να προσθέσουν και ασκήσεις ενδυνάμωσης -την ώρα που μαζεύουν τα σκουπίδια- ώστε να κρατούν το επίπεδο εκγύμνασής τους αρκετά υψηλό. Στο τέλος της διαδρομής όλοι μαζί πίνουν τον καφέ ή τη ρακή σ’ ένα από τα πανέμορφα χωριά της διαδρομής.