Σοβαρό πρόβλημα έχει δημιουργηθεί με τη στέγαση του 2ου ΕΠΑΛ Ρεθύμνου, το οποίο ιδρύθηκε μεν αλλά διαπιστώνεται σοβαρή δυσκολία στη στέγασή του.
Η αρχική πρόθεση του Δήμου Ρεθύμνου να στεγάσει το σχολείο στο κτίριο που φιλοξενεί το Γυμνάσιο Ατσιποπούλου γρήγορα απορρίφθηκε ως ενδεχόμενο, ενώ η προοπτική συστέγασης με το 1ο ΕΠΑΛ έως την εύρεση λύσης, φαίνεται μη εφικτή, καθώς ήδη το 1ο ΕΠΑΛ ασφυκτιά στο κτιριακό συγκρότημα των Περιβολίων.
Γεγονός, είναι, ότι ενώ το ζήτημα της ίδρυσης απασχόλησε την Δημοτική Αρχή και τους συναρμόδιους φορείς τα τελευταία δύο χρόνια, φαίνεται, ότι ήταν απροετοίμαστοι ως προ την λειτουργία του σχολείου, αφού δύο μήνες πριν την αναμενόμενη έναρξη λειτουργίας του, διαπιστώνεται σοβαρό έλλειμμα στην στέγασή του.
Μάλιστα το ενδεχόμενο να φιλοξενηθεί και αυτό το σχολείο στα Περιβόλια έως την εύρεση νέου κτιρίου, έχει προκαλέσει προβληματισμό στην σχολική κοινότητα του 1ου ΕΠΑΛ, καθώς ήδη υπήρχε πρόβλημα, το οποίο θα ενταθεί στην περίπτωση της συστέγασης και της κοινής λειτουργίας.
Ειδικά με την αναμενόμενη αύξηση του μαθητικού πληθυσμού από τον προσεχή Σεπτέμβριο, εγείρεται έντονος προβληματισμός για τη σωστή λειτουργία και των δύο σχολείων ως προς την επάρκεια της στέγης και της υποδομής.
Τα ζητήματα αυτά θέτει επί τάπητος η διοίκηση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου ΕΠΑΛ, που θεωρεί ότι η προτιθέμενη συστέγαση των δύο σχολείων την επόμενη σχολική χρονιά θα προκαλέσει σοβαρά προβλήματα, καθώς το κτιριακό συγκρότημα των Περιβολίων δεν επαρκεί.
Η Κοινή Υπουργική Απόφαση με την ίδρυση του 2ου ΕΠΑΛ δόθηκε στη δημοσιότητα στις 27 Ιουνίου και περιλαμβάνει τη λειτουργία δύο ομάδων Προσανατολισμού. Η πρώτη είναι εκείνη της Διοίκησης και Οικονομίας και περιλαμβάνει τις ειδικότητες των Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών, Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού, Εμπορίας και Διαφήμισης και Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό. Η δεύτερη είναι εκείνη της Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής και περιλαμβάνει τις ειδικότητες των Τεχνικών Φυτικής Παραγωγής, Ζωικής Παραγωγής, Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου, Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών και Δασοπονίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος, η οποία, όμως, δεν θα λειτουργήσει για το σχολικό έτος 2014-2015 σύμφωνα με έγγραφο του υφυπουργού Παιδείας Α. Δερμεντζόπουλου και την υπ’ αριθμ. 35/03/-06-2014 Πράξη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής.
Με ανακοίνωσή της η Διοίκηση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου ΕΠΑΛ κάνει λόγο για σειρά από προβλήματα που δημιουργούνται από τη λειτουργία του 2ου ΕΠΑΛ κατά το σχολικό έτος 2014-15 με αναφορά στο στεγαστικό, τις υποδομές και το εκπαιδευτικό προσωπικό.
Την ανακοίνωση υπογράφουν εκ μέρους του Συλλόγου η πρόεδρος κ. Μαρία Ανδρουλιδάκη και η γραμματέας κ. Αμαλία Χόμπη, οι οποίες για το στεγαστικό ζήτημα αναφέρουν χαρακτηριστικά, ότι «Η προτιθέμενη συστέγαση των δύο Επαγγελματικών Λυκείων, έστω και προσωρινά για ένα έτος, θα προκαλέσει το αδιαχώρητο στα σχολικά κτίρια του συγκροτήματος των Περιβολίων, αφού ήδη το 1ο ΕΠΑΛ Ρεθύμνου καταλαμβάνει μαζί με τα εργαστήριά του σχεδόν το σύνολο του χώρου. Αρκετές από τις επτά (7) αίθουσες που προτείνεται να παραχωρηθούν στο 2ο ΕΠΑΛ είναι μικρής χωρητικότητας και ως εκ τούτου δεν μπορούν να καλύψουν τις στεγαστικές ανάγκες ενός σχολείου με οκτώ (8) ειδικότητες.
Επιπλέον, στην προαναφερόμενη τωρινή ασφυκτική κατάσταση έρχεται να προστεθεί το γεγονός ότι σύμφωνα με πληροφορίες που έχουμε από γονείς αρκετοί απόφοιτοι των Γυμνασίων αλλά και μαθητές της Α’ Τάξης των Γενικών Λυκείων που θα επαναλάβουν την τάξη έχουν επιλέξει να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε Επαγγελματικό Λύκειο. Σ’ αυτή την περίπτωση είναι βέβαιο ότι η μία σχολική μονάδα θα παρεμποδίζει την εύρυθμη λειτουργία της άλλης, αφού δεν είναι θεμιτός ο ορισμός ανώτατου αριθμού μαθητών ανά Τομέα και Ειδικότητα τη στιγμή που δεν υπάρχει στην ευρύτερη περιοχή άλλο Επαγγελματικό Λύκειο με τους Τομείς αυτούς. Επίσης, η πρόταση να παρακολουθήσουν οι μαθητές την Α’ Τάξη κάποιου Γενικού Λυκείου ή άλλο Τομέα του ΕΠΑΛ απορρίπτεται, εφόσον η διαφοροποίηση του προγράμματος σπουδών μεταξύ Γενικών Λυκείων και ΕΠΑΛ ή μεταξύ διαφορετικών Τομέων ΕΠΑΛ είναι σημαντική και ορισμένα βασικά μαθήματα του εκάστοτε Τομέα δεν διδάσκονται εκ νέου στη Β’ και Γ’ Λυκείου σε όλες τις Ειδικότητες του Τομέα αυτού. Πέραν τούτων, το 2ο ΕΠΑΛ δεν δύναται να λειτουργήσει σε απογευματινή βάρδια (14:00-21:00), αφού θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα στους μαθητές που προέρχονται από άλλα δημοτικά διαμερίσματα, καθώς τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ προς αυτά είναι πολύ περιορισμένα και εκτελούνται κυρίως κατά τις πρωινές και απογευματινές ώρες».
Για το θέμα των υποδομών ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων αναφέρει την άμεση ανάγκη προμήθειας εξοπλισμού του σχολείου προκειμένου να είναι εφικτό να λειτουργήσουν τα εργαστηριακά μαθήματα και των δύο Τομέων, ενώ στην ανακοίνωση γίνεται αναφορά στο θέμα της στελέχωσης, επισημαίνοντας, ότι: «Από το σχολικό έτος 2013-14 είχε ήδη επισημανθεί το πρόβλημα της έγκαιρης στελέχωσης του Επαγγελματικού Λυκείου. Το πρόβλημα αναμένεται να γίνει μεγαλύτερο με την ίδρυση νέων Τομέων από την επόμενη σχολική χρονιά για κάποια από τα μαθήματα των οποίων δεν υπάρχει μέχρι στιγμής εγκύκλιος που να καθορίζει ποιες ειδικότητες εκπαιδευτικών τα διδάσκουν. Εκτός από αυτά, η καθυστέρηση της έκδοσης απόφασης ορισμού διευθυντή και προσωρινής έδρας του 2ου ΕΠΑΛ δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο την κατάσταση. Κι αυτό γιατί όχι μόνο δεν μπορούν να γίνουν εγγραφές στην Α’ Τάξη των Τομέων Διοίκησης και Οικονομίας και Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής, αλλά δεν μπορούν να γίνουν και ανανεώσεις εγγραφών όσων μαθητών του πρώτου Τομέα έχουν προαχθεί στη Β’ Τάξη, πράγμα το οποίο δημιουργεί ένα τεράστιο αίσθημα ανασφάλειας σε μαθητές και γονείς».
Τα προαναφερόμενα ζητήματα υπό την μορφή υπομνήματος απευθύνονται προς στους αρμόδιους φορείς με την παράκληση να μεριμνήσουν ώστε τα δύο ΕΠΑΛ της πόλης να λειτουργήσουν εύρυθμα από τον προσεχή Σεπτέμβριο.