Απελπιστική είναι η κατάσταση που επικρατεί στα ιατρεία του ΠΕΔΥ Ρεθύμνου, τα οποία στεγάζονται σε ένα κτίριο «φάντασμα», όπως χαρακτηρίζεται από τους χιλιάδες ασφαλισμένους και συνταξιούχους που δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν λόγω έλλειψης ιατρικού προσωπικού.
Μόλις πέντε γιατροί, ένας χειρουργός, ένας παθολόγος, ένας πνευμονολόγος, δύο οδοντίατροι είναι το ιατρικό προσωπικό που διαθέτει η υγειονομική μονάδα που οφείλει να εξυπηρετεί 80.000 ασφαλισμένους και συνταξιούχους.
Η απουσία ωστόσο ακόμα και βασικών ειδικοτήτων γιατρών τα δύο τελευταία χρόνια έχει οδηγήσει σε κατάρρευση τα πολυιατρεία προκαλώντας τεράστια ταλαιπωρία στους πολίτες και μάλιστα σε μια περίοδο βαθιάς οικονομικής ύφεσης, όπου το αγαθό της δημόσιας δωρεάν υγείας διακυβεύεται. Η κατάρρευση της πρωτοβάθμιας υγείας έχει ως αποτέλεσμα όπως είναι φυσικό όλος ο όγκος των ασθενών να διοχετεύεται στο νοσοκομείο, το οποίο επίσης λειτουργεί οριακά από άποψη προσωπικού με αποτέλεσμα οι ασθενείς να μην μπορούν να εξυπηρετηθούν την ώρα της ανάγκης. Τα παράπονα και οι διαμαρτυρίες είναι καθημερινά από αγανακτισμένους πολίτες που δεν μπορούν να βρουν το δίκιο τους. Αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα υγείας και ταυτόχρονα η οικονομική τους δυνατότητα δεν είναι τέτοια για να πληρώνουν, όπως λένε, από την τσέπη τους αυτά που το κράτος οφείλει να τους παρέχει δωρεάν.
Ελάχιστοι είναι εκείνοι που έχουν πλέον τη δυνατότητα να απευθυνθούν σε ιδιώτες γιατρούς και να βάλουν το χέρι βαθιά στην τσέπη για να ανταποκριθούν τόσο στην επίσκεψη όσο και στη συνέχεια στη φαρμακευτική τους αγωγή.
Ο χώρος της υγείας θυμίζει βομβαρδισμένο τοπίο με πρωταγωνιστές-θύματα τους ασθενείς που εκτός από τον Γολγοθά της υγείας τους έρχονται αντιμέτωποι και με τις τραγικές ελλείψεις του εθνικού συστήματος υγείας.
Μέσα σ’ αυτό το χαοτικό περιβάλλον με εγκύκλιο του ο υπουργός Υγείας ενημέρωσε τα ιατρεία του ΠΕΔΥ της χώρας, μηδενός του Ρεθύμνου εξαιρουμένου, να προχωρήσουν σε 12ωρη λειτουργία των πολυιατρείων. Το γεγονός αυτό είναι αδύνατο όπως είπε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο διευθυντής της Μονάδας Μανόλης Τσουπάκης, αφού δεν υπάρχει προσωπικό: «Η κατάσταση είναι πολύ άσχημη. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε πρωί απόγευμα αφού δεν έχουμε προσωπικό. Αυτό το γνωρίζει πολύ καλά ο κ. Ξανθός, τον οποίο έχουμε ενημερώσει και προφορικά και γραπτά επανειλημμένως. Γνωρίζει πολύ καλά ότι για να γίνει αυτό χρειάζονται προσλήψεις και συγκεκριμένα τουλάχιστον 19 γιατρών. Διαφορετικά η κατάσταση θα παραμείνει άσχημη. Οι ασφαλισμένοι μας έχουν δίκιο διαμαρτύρονται και ταλαιπωρούνται καθημερινά, όμως πραγματικά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς. Δυστυχώς είμαστε από τις πλέον υποστελεχωμένες μονάδες της χώρας» είπε.
Ειδικότερα, όπως εξήγησε ο κ. Τσουπάκης για τη λειτουργία σε 12ωρη βάση των ιατρείων του ΠΕΔΥ απαιτεί η στελέχωση της μονάδας με 19 γιατρούς όλων των ειδικοτήτων και συγκεκριμένα 2 παθολόγων ή δύο γενικής ιατρικής ή ενός παθολόγου και ενός γενικής ιατρικής, δύο παιδιάτρων, ενός καρδιολόγου, δυο οφθαλμιάτρων, δυο ορθοπεδικών, δυο γυναικολόγων, τριών οδοντιάτρων, ενός μικροβιολόγου, ενός ακτινολόγου, ενός ωτορινολαρυγγολόγου, ενός ενδοκρινολόγου και ενός δερματολόγου, ώστε η μονάδα να μπορεί να λειτουργεί σε 12ωρη βάση σωστά. Σήμερα μόλις ένας χειρουργός, ένας παθολόγος, ένας πνευμονολόγος και δύο οδοντίατροι καλούνται να καλύψουν τους δεκάδες χιλιάδες ασφαλισμένους.
Στάση αναμονής για το στεγαστικό
Εν τω μεταξύ στάση αναμονής τηρεί η διεύθυνση της μονάδας σε σχέση με το στεγαστικό αφού εδώ και μήνες δεν υπάρχει καμιά θετική εξέλιξη. Σε πρόσφατη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε με τον δήμαρχο Ρεθύμνου μιας και το κτίριο της οδού Μοάτσου ανήκει στον δήμο, παρουσία και της υποδιοικήτριας της 7ης ΥΠΕ κ. Τριχοπούλου, σύμφωνα με τον δήμαρχο δεν προβλέπεται να γίνει μείωση του μισθώματος καθώς ο ενοικιαστής παραμένει ο ίδιος επί σειρά ετών και οποιαδήποτε μείωση δεν είναι συμβατή με τη νομοθεσία. Ωστόσο σε έγγραφο που απέστειλε στη ΔΥΠΕ Κρήτης ο διευθυντής της μονάδας του ΠΕΔΥ Μανόλης Τσουπάκης αναφέρει πως υπάρχει αλλαγή ενοικιαστή εδώ και ενάμιση χρόνο.
Όπως εξήγησε, μέχρι πρότινος ενοικιαστής ήταν ο ΕΟΠΥΥ και πλέον είναι η υγειονομική περιφέρεια Κρήτης. Την παραπάνω πρόταση καλείται να επεξεργαστεί η ΔΥΠΕ Κρήτης σε συνεργασία και με τους νομικούς της συμβούλους και σε νέα συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί το επόμενο διάστημα ενδεχομένως να καταλήξουν σε λύση.
Εν τω μεταξύ την περασμένη εβδομάδα το θέμα συζητήθηκε εκ νέου στην ΥΠΕ Κρήτης δίχως όμως να ληφθεί απόφαση και έτσι παραμένει ακόμα ανοιχτό.