Μαρία Ανδρουλιδάκη του Γιάννη και της Ανθής. Απόδημη Αϊγιαννιώτισσα – Αμαριώτισσα, τρίτης γενιάς, που κρατεί ψηλά τη σημαία της Κρήτης στην Κορινθία. Από πατέρα, ένα διαλεχτό Ρεθεμνιώτη τον Γιάννη Ανδρουλιδάκη και από μάνα μια επίσης εκλεχτή Αϊγιαννιώτισσα, την Ανθή Καπαρού του Σίμο, από τους πρώτους απόδημους Αϊγιαννιώτες, στο λεκανοπέδιο Αττικής.
Η Μαρία λοιπόν, εγγονή του Σίμο Καπαρού, εδώ και αρκετά χρόνια ασχολείται με τα πολιτιστικά δρώμενα της Κρήτης στην Κόρινθο. Η προσφορά της στην Ένωση Κρητών Κορινθίας, είτε σαν απλό μέλος, είτε σαν μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου, αναγνωρίστηκε και την ανέδειξε πρώτη σε ψήφους στις πρόσφατες εκλογές και έτσι δίκαια κατέλαβε τη θέση της προέδρου της Ένωσης Κρητών Κορινθίας.
Είμαι σίγουρος, πως έχει διάθεση, γνώσεις και εμπειρία και θα κάμει ό,τι είναι καλύτερο, για να αναδειχθεί ακόμη περισσότερο το κρητικό στοιχείο της Κορινθίας και να διατηρηθούνε οι παραδόσεις του τόπου μας, με τη συμπαράσταση και των υπολοίπων αξιολογότατων μελών του Διοικητικού Συμβουλίου.
Χαίρομαι, που μια απόδημη Αϊγιαννιώτισσα είναι μπροστάρισσα, στα πολιτιστικά και της εύχομαι καλή επιτυχία στο έργο της.
Σταύρος Φωτάκης