Στην προσπάθειά της να μην πάθει αυτά που «πλήρωσαν» άλλες ομάδες στα δύο προηγούμενα χρόνια μέσα στο «Ι. Ζηρίνης», η Επισκοπή δεν τα κατάφερε, γνώρισε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κι έχασε από την Κηφισιά με 2-0.
Το γνώριζαν οι «κυανόλευκοι», το είχαν αναφέρει και τα «Ρ.Ν.» αλλά τελικά, δεν κατόρθωσαν να αποφύγουν την ήττα. Η Κηφισιά, έχοντας ως κύριο μέλημά της να μπει στον αγωνιστικό χώρο και να πιέσει από την αρχή, τα κατάφερε καθώς συνδύασε την μεστή εμφάνιση που έκανε για 30′ με την ουσία.
Ένα γκολ του Μιχαλόπουλου στο 5ο λεπτό κι ένα του Βέρμπη στο 27′ έδωσαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Κι αυτό γιατί, αφενός οι γηπεδούχοι δεν έκαναν τίποτε άλλο από το να προστατέψουν το σκορ, αφετέρου οι της Επισκοπής, δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης.
Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν σημειώθηκε, παρά μονάχα μία αξιόλογη ευκαιρία από τις δύο ομάδες και δη από τους Ρεθεμνιώτες στο β’ ημίχρονο με τον Κερούς Μεχντί.
Γενικότερα, επρόκειτο για ένα πολύ κάτω του μετρίου παιγνίδι, από πλευράς ποιότητας. Η Επισκοπή με λίγα λόγια, ήθελε αλλά δεν μπορούσε καθώς «βραχυκύκλωσε» στη διπλή ζώνη άμυνας των γηπεδούχων.
Οι Κηφισιώτες, παρ’ ότι διέθεταν εμπειρότατους ποδοσφαιριστές δεν έδειξαν να ενδιαφέρονται για, το τί ματς μπορεί να παιχτεί μετά το 30′. Ο Εσλέρ δεν είχε τα ίδια τρεξίματα, ο Καραδέμητρος κουράστηκε και αντικαταστάθηκε ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Γκέζο.
Γκολ και τέλος στο ματς
Πώς όμως συνέβη να κυνηγάει η Επισκοπή στο σκορ…; Η Κηφισιά μπήκε με τον αέρα της γηπεδούχου και πολύ γρήγορα, στο 5′ προηγήθηκε με τον Μιχαλόπουλο. Ήταν μια προσπάθεια που ξεκίνησε από το κέντρο με τον Καραδέμητρο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σουτάρει. Ο ίδιος «σημάδεψε» το δοκάρι του Γεωργίου και στην επαναφορά, ο Μιχαλόπουλος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
Η επιθετική πρωτοβουλία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 18′ ο Γκέζος είχε καλή προσπάθεια από αριστερά, όταν και σούταρε για να μπλοκάρει ο Γεωργίου.
Στο 27′ όμως, τα πράγματα έγιναν αρκετά δύσκολα για τους Ρεθεμνιώτες, όταν ο Βέρμπης με σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον πορτιέρο της Επισκοπής και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Η Επισκοπή έδειχνε «μουδιασμένη», ενώ δεν έβρισκε τον τρόπο να επιτεθεί από τα πλάγια.
Κακό ματς στο β’ ημίχρονο
Στην επανάληψη προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα και να ψάξει τον Βελονάκη που πέρασε στη θέση του Φοβάκη τραβώντας λίγο πιο πίσω τον Μεχντί. Η κίνηση αυτή δεν έδωσε λύση. Βέβαια στο 70′ οι Ρεθεμνιώτες έκαναν αισθητή την παρουσία τους όταν από μία ωραία σέντρα του Αγτζίδη, ο Μεχντί μόνος ανενόχλητος έπιασε κεφαλιά η οποία έφυγε άουτ.
Στη συνέχεια είχαμε κάποια σουτ τα οποία ήταν, τα περισσότερα, ακίνδυνα. Καλύτερο όλων ήταν εκείνο στο 73′ από τον Στέλιο Δελήμπαση, το οποίο έφυγε άουτ.
Η διαιτησία: Κούλης, Καραλής (Ηλείας), Γεωργακόπουλος (Αχαΐας).
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπασπύρου): Γουμάγιας, Γκίκας, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Γεωργίου, Μιχαλόπουλος, Καραδέμητρος (71′ Μουσταφίδης), Βέρμπης, Γκέζος (56′ Παληαρούτας), Χαϊκάλης (78′ Γεωργιάδης).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Κολονέλο): Γεωργίου, Κρητικός, Αγτζίδης, Παπαδήμας, Μποτωνάκης, Φοβάκης (53′ Βελονάκης), Γούλας, Δελήμπασης, Ηλιόπουλος, Μεχντί, Σπάσιτς.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
ΠΑΟK-Αστέρας Β. 0-2
Ιωνικός-Ηλυσιακός 0-1
Γλυφάδα-Ιάλυσος 0-1
Τριγλία Ραφ-Άλιμος 1-0
Κηφισιά-Επισκοπή 2-0
Ατρόμητος Π.-Φωστήρας 0-1
Ερμής Ζ.-Εθνικός 2-1
Ηράκλειο-ΟΦΗ 0-0
Ερμής Ζ.-Εθνικός 2-1.
Η βαθμολογία
Ομάδες Βαθμοί Γκολ Ν-Ι-Η
1. Τριγλία Ρ. 6 2-0 2-0-0
-. Ιάλυσος 6 2-0 2-0-0
-. Φωστήρας 6 2-0 2-0-0
4. Ατρόμητος Π. 3 2-1 1-0-1
-. Εθνικός 3 3-2 1-0- 1
-. Ιωνικός 3 1-1 1-0-1
-. Αστέρας Β. 3 2-1 1-0-1
-. Ηλυσιακός 3 1-1 1-0-1
-. Κηφισιά 3 2-1 0-0-1
-. Ερμής Ζων. 3 2-2 1-0-1
11. Νέο Ηράκλειο 2 1-1 0-2-0
12. Γλυφάδα 1 0-1 0-1-1
-. Επισκοπή 1 1-3 0-1-1
-. ΠΑΟΚ 1 0-2 0-1-1
15. Άλιμος 0 0-3 0-0-2
16. ΟΦΗ -5 0-2 0-1-1
Η επόμενη (3η) αγωνιστική
Αστέρας Βάρης-Ηλυσιακός
Ιάλυσος-ΠΑΟ Κρουσώνα
Τράχωνες Αλίμου-Ιωνικός
Επισκοπή-ΑΟ Γλυφάδας
Φωστήρας-Τριγλία Ραφήνας
ΟΦΗ-Κηφισιά
Εθνικός Πειραιά-Ατρόμητος Πειραιά
Ηράκλειο-Ερμής Ζωνιανών