To Socca World Cup δίνει τη σκυτάλη στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ζίου Ζίτσου για αθλητές και αθλήτριες κάτω των 18 και των 21 ετών, καθώς και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 16 ετών! Αυτή είναι η νέα μεγάλη διοργάνωση που αναλαμβάνει η Κρήτη στην πόλη του Ηρακλείου και συγκεκριμένα στο κλειστό «Δύο Αοράκια» από τις 25 έως και τις 27 Οκτωβρίου. Διοργανωτές είναι η Παγκόσμια, η Ευρωπαϊκή και η Ελληνική Ομοσπονδία του αθλήματος, με συνδιοργανωτές τον Δήμο Ηρακλείου και την Περιφέρεια Κρήτης.
Χθες δόθηκε η συνέντευξη τύπου στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου στην Λότζια, μίλησαν ο αντιδήμαρχος Αθλητισμού του Δήμου Ηρακλείου Κώστας Βαρδαβάς, ο αντιπεριφερειάρχης Ηρακλείου Νίκος Συριγωνάκης, ο γενικός γραμματέας της Πανευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Ζίου Ζίτσου Rick Frowyn, ο πρόεδρος της Ελληνικής Φιλάθλου Ερασιτεχνικής Ομοσπονδίας Αναστάσιος Πουλικίδης και ο υπεύθυνος των διοργανώσεων Ζίου Ζίτσου στην Κρήτη και εκπρόσωπος της Οργανωτικής Επιτροπής Ευάγγελος Συνολάκης.
Όλοι οι συνεντευξιαζόμενοι κάλεσαν τον κόσμο να παρακολουθήσει τους αγώνες, εστίασαν στη σημασία τους, καθώς αναμένονται στο νησί μας παραπάνω από 750 αθλητές και αθλήτριες, 130 προπονητές και 41 διεθνείς διαιτητές από 35 χώρες, όσο για το ίδιο το άθλημα το οποίο εξαπλώνεται και μεγαλώνει διαρκώς.
Το πρόγραμμα των αγώνων ξεκινά στις 9:00 το πρωί και ολοκληρώνεται περίπου στις 7:00 το απόγευμα και τις τρεις ημέρες, ενώ η τελετή έναρξης είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 26 Οκτωβρίου, στις 13.00.