«Στα μονοπάτια του Φράρου», ο Άτλας ακολούθησε εκείνα των επιτυχιών. Ο ποδηλατικός σύλλογος του Ρεθύμνου σε μια ακόμη συμμετοχή του σε… εγχώρια της Κρήτης διοργάνωση, άφησε το στίγμα του και έδειξε ξανά τα διαπιστευτήριά του. Η νέα γενιά στο άθλημα των πιο οικολογικών τροχών, έχει πολλά να προσφέρει τόσο εντός όσο και εκτός των γεωγραφικών ορίων της Μεγαλονήσου.
«Τα μονοπάτια του Φράρου» είναι ένας αγώνας ορεινής ποδηλασίας που διοργάνωσε με επιτυχία ο Π.Ο. Δρηρού στον αύλειο χώρο του ΕΠΑΛ Νεάπολης με την υποστήριξη του Πολιτιστικού Αθλητικού Οργανισμού του Δήμου Αγίου Νικολάου. Ουσιαστικά ήταν ακόμη μια ευκαιρία για τα «κυανοκίτρινα» πεντάλ, μετά τον τερματισμό τους να επισκεφτούν και τον χώρο των απονομών προσθέτοντας από ένα μετάλλιο κάθε… απόχρωσης στο πλούσιο φετινό ενεργητικό τους.
Ο Γιάννης Χιώτης, στην κατηγορία των Παμπαίδων, ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του σχετικού βάθρου. Στα Μίνι μικρά κορίτσια η Γεωργία Χουρδάκη πρόσθεσε ακόμη ένα μετάλλιο στην συλλογή της, ενώ στην αντίστοιχη κατηγορία των μεγάλων κοριτσιών η Άρτεμις Ταταράκη «κρέμασε» το χάλκινο, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του Άτλαντα στην διοργάνωση. Αξιοσημείωτα ήταν τα πλασαρίσματα που πέτυχαν και τα υπόλοιπα νεαρά στελέχη του Ρεθεμνιώτικου συλλόγου στα αγωνίσματα που έλαβαν μέρος.
Τα αποτελέσματα των «κυανοκίτρινων» πεντάλ στα «Μονοπάτια του Φράρου»
Μίνι μικρά κορίτσια
2η Γεωργία Χουρδάκη
5η Ελβίρα Τζουλάκη
Μίνι μεγάλα κορίτσια
3η Άρτεμις Ταταράκη
Μίνι μεγάλα αγόρια
7ος Λεωνίδας Τζουλάκης
Κατηγορία Παμπαίδων
1ος Γιάννης Χιώτης
8ος Γιάννης Ρυακιωτάκης
Πρώτο όνομα στην πίστα η Ηρώ…
Για 4η φορά, στην πλούσια σε επιτυχίες καριέρα της, η πρωταθλήτρια Ελλάδας Ηρώ Μηλάκη «τα πήρε όλα και έφυγε» από τα δύο αγωνίσματα (σκρατς και κέριν) του Πανελληνίου πρωταθλήματος πίστας Αντρών-Γυναικών, που πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ.
Η αθλήτρια- προπονήτρια του Άτλαντα Ρεθύμνου, νίκησε δύο φορές την Γιάννα Πλέγκα-Γαβριλάκη και από μία τις Φωτεινή Νικήτα και Ελένη-Μιχαλίτσα Τσαβαρή και έκανε την παρουσία της στο πιο ψηλό σημείο του χώρου των απονομών μια ευχάριστη… συνήθεια για τον Ρεθεμνιώτικο αθλητισμό.
Η χρυσή… Αργυρώ έδειξε σε μια ακόμη παρουσία της σε μεγάλη εγχώρια, την σημαντικότερη στα αγωνίσματα πίστας του αθλήματος, ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση στοιχείο που φέρνει τον στόχο της για συμμετοχή στην Ολυμπιάδα του Τόκιο το 2020 ακόμη πιο κοντά. Άξια αναφοράς όμως και η συμμετοχή της ανερχόμενης Σταυρούλας Ηλιάκη, η οποία στην ίδια διοργάνωση, τερμάτισε 6η στην κατηγορία των Κορασίδων.
Τα αποτελέσματα στην κατηγορία των Γυναικών
Κέριν Γυναικών
1η Ηρώ Μηλάκη (ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου)
2η Γιάννα Πλέγκα-Γαβριλάκη (ΠΕΣΑ Αστέρας)
3η Φωτεινή Νικήτα (ΑΣ Ρόδου Έλαφος)
Σκρατς Γυναικών
1η Ηρώ Μηλάκη (ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου)
2η Ελένη-Μιχαλίτσα Τσάβαρη (ΠΣ Ρόδου Μεσόγειος)
3η Γιάννα Πλέγκα-Γαβριλάκη (ΠΕΣΑ Αστέρας)