Σχετικό αίτημα είχε κατατεθεί από ενδιαφερόμενη επιχειρηματία, η οποία απευθύνθηκε στο Δήμο και καλούσε την αρμόδια επιτροπή να της υποδείξει σχετικούς χώρους. Το αίτημα όμως φαίνεται όχι μονό ότι αιφνιδίασε και έπιασε απροετοίμαστα τα μέλη της επιτροπής αλλά, όπως φάνηκε, δεν θέλησαν επί τούτου να αποφασίσουν, φοβούμενοι τυχόν αντιδράσεις κατοίκων, για όποια περιοχή τελικά επιλεγόταν.
Ωστόσο, είναι σαφές ότι όποια δραστηριότητα είναι νόμιμη, δεν μπορεί σχετικό αίτημα καμιά δημοτική αρχή να το αποκλείσει ή να το απορρίψει εκ των προτέρων.
Στη χθεσινή της συνεδρίαση η Επιτροπή Ποιότητας Ζωής «πέταξε το μπαλάκι» στην ενδιαφερόμενη επιχειρηματία καλώντας την να απευθυνθεί στο γραφείο καταστημάτων επαναδιατυπώνοντας το αίτημά της, και να υποδείξει εκείνη την περιοχή που επιθυμεί να δραστηριοποιηθεί, λαμβάνοντας υπόψιν τα όσα ο νόμος προβλέπει, και επ’ αυτού στη συνέχεια να γνωμοδοτήσει η Επιτροπή Ποιότητας Ζωής.
Ειδικότερα, ο πρόεδρος της επιτροπής στην εισήγησή του για το θέμα ανέφερε: «Σύμφωνα με το νόμο 3463/06 η χορήγηση άδειας εγκατάστασης και χρήσης οικήματος για την άσκηση δραστηριότητας από εκδιδόμενα πρόσωπα, καθώς και ο έλεγχος της τήρησης των σχετικών διατάξεων είναι αρμοδιότητες των δήμων. Σύμφωνα με τον Καλλικράτη η Επιτροπή Ποιότητας Ζωής εισηγείται στο δήμαρχο για την χωροθέτηση και τον αριθμό τέτοιων δραστηριοτήτων. Κατά τη γνώμη μου αυτή η παράγραφος του νόμου είναι υποκριτική με την έννοια ότι για καμία άλλη δραστηριότητα ποτέ δεν έχει ζητηθεί και μάλιστα για παραγωγικές δραστηριότητες δευτερογενούς παραγωγής, που θα ήταν πολύ σημαντικό, και υποβάλουν την Επιτροπή Ποιότητας Ζωής στο βάσανο, αυτή να βρει χώρους για τη δραστηριότητα αυτή, οπότε καταλαβαίνετε τις παρενέργειες. Επομένως εγώ θεωρώ προφυλάσσοντας την επιτροπή ότι δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε αυτή τη λογική, δηλαδή εμείς να λέμε ποιες είναι οι εν δυνάμει περιοχές υποδοχής τέτοιας δραστηριότητας, αλλά να πάμε κατά περίπτωση και να πούμε αυτή που το ζητά, προφανώς έχει τον τεχνικό και το νομικό της σύμβουλο για να ξέρει που απαγορεύεται και που επιτρέπεται και έπειτα να μας φέρει το αίτημά της για να μπορούμε να αποφασίσουμε. Άρα το πρώτο που θα έλεγα να εισηγηθούμε αυτή τη διαδικασία. Υπάρχει γενικό πολεοδομικό με συγκεκριμένες χρήσεις, που δεν έχει προβλεφτεί προφανώς αυτή η συγκεκριμένη δραστηριότητα, αλλά υπάρχει και ο νόμος που απαγορεύει. Πάμε δηλαδή με της εις άτοπο επαγωγή, να βρει χώρο μέσα σε σχέδια πόλεων ή οικισμών, γιατί ο νόμος απαγορεύει σε απόσταση 200 μέτρων ακόμα και από πλατείες, ευαγή ιδρύματα, εκκλησίες, σχολεία, νεκροταφεία κλπ. και επίσης εξαιρεί τα παραδοσιακά κτίσματα και τα παραδοσιακά κέντρα, άρα εξαιρείται η παλιά πόλη και οι παραδοσιακοί οικισμοί. Επομένως μιλάμε για περιαστικές περιοχές, όπου θα επιτρέπεται ή σε περιοχές στην εκτός σχεδίου δόμηση. Με αυτή την εισήγηση θα ήθελα να δούμε τα αιτήματα χωριστά, που οι ίδιοι προτείνουν και ανάλογα να αποφασίσουμε και να προτείνουμε στον δήμαρχο».
Επανεξετάζονται οι παραβάσεις των 26 καταστημάτων
Παράταση έως και τις 15 Ιανουαρίου έδωσε η Επιτροπή Ποιότητας Ζωής στους 26 καταστηματάρχες των οποίων οι άδειες λειτουργίας έπρεπε να ανακληθούν με βάση τις παραβάσεις που βεβαίωσαν οι αστυνομικές αρχές το προηγούμενο διάστημα. Οι παραβάσεις αφορούν κατά κύριο λόγο την κατάληψη κοινόχρηστου χώρου και την αυθαίρετη ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων.
Στη διάρκεια της χθεσινής συνεδρίασης της Επιτροπή Ποιότητας Ζωής βασικό θέμα ήταν η γνωμοδότηση για την ανάκληση των αδειών των συγκεκριμένων καταστημάτων, χωρίς όμως να προχωρήσει σε απόφαση. Μετά από μια ολιγόλεπτη κεκλεισμένων των θυρών συνεδρίαση τα μέλη της επιτροπή ενημέρωσαν τους παρευρισκόμενους επιχειρηματίες που προσήλθαν στη συνεδρίαση, ότι αναβάλλεται η συνεδρίαση και η απόφαση θα ληφθεί μετά τις 15 Ιανουαρίου, διάστημα κατά το οποίο ειδική επιτροπή, που θα συσταθεί, θα διαπιστώσει τις παραβάσεις ανά κατάστημα και η οριστική απόφαση ανά περίπτωση θα ληφθεί σε επόμενη συνεδρίαση.
Ειδικότερα, ο πρόεδρος της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής ξεκαθάρισε πως τα καταστήματα δεν τα κλείνει η Επιτροπή Ποιότητας Ζωής και ο Δήμος αλλά η κακή χρήση και λειτουργία τους. Ξεκαθάρισε πως για κάθε κατάστημα πρέπει να διασφαλιστεί ότι δεν θα ενοχλεί τη λειτουργία της πόλης, δεν θα πρέπει να προσβάλλει την αισθητική της, θα πρέπει με τη λειτουργία του να διασφαλίζεται ο αθέμιτος ανταγωνισμός, ενώ θα εξεταστεί όπως είπε και το ιστορικό του κάθε καταστήματος (αν δηλαδή ο επιχειρηματίας συστηματικά είναι παραβάτης). Οι όροι αυτοί όπως είπε θα επανεξεταστούν ανά περίπτωση για να αποφασιστεί ξεχωριστά για κάθε επιχείρηση αν η Επιτροπή Ποιότητας Ζωής θα προχωρήσει σε ανάκληση της άδειας.
Εκ μέρους των επιχειρηματιών ο δικηγόρος Ν. Κοτζαμπασάκης, που ήταν παρών στη συνεδρίαση αναφέρθηκε στην ανάγκη διαλόγου του Αστυνομικού Τμήματος και της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής προκειμένου να διασαφηνιστεί η ουσιώδης παράβαση κάθε καταστήματος.
Χαρακτηριστική ήταν και η τοποθέτηση του πρόεδρου της Δημοτικής Κοινότητας Ρεθύμνου, Ο. Χριστουλάκη, ο οποίος τόνισε ότι κάθε επιχειρηματίας οφείλει να σέβεται δύο πράγματα: την άδεια λειτουργίας του και την άδεια κατάληψης κοινόχρηστου χώρου: «Όταν δεν σέβεται κάποιος τα δυο αυτά χαρτιά οι ελιγμοί περιττεύουν» είπε χαρακτηριστικά απαντώντας σε κάποιους επιχειρηματίες, που εξέφρασαν ζήτημα βιωσιμότητας με βάση την άδεια λειτουργίας τους.
Σε δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ο πρόεδρος της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής μιλώντας για απόφαση, που ελήφθη για παράταση έως το Γενάρη ανέφερε μεταξύ άλλων: «Η επιτροπή είχε ένα θέμα, το οποίο χρειαζόταν περαιτέρω διερεύνηση και αφορούσε τον ουσιώδη λόγο παράτασης της άδειας λειτουργίας. Δηλαδή κατάστημα, το οποίο για τρία τραπεζοκαθίσματα εγκαλείται ότι παραβιάζει ουσιώδη λόγο λειτουργίας του κατά τη γνώμη της επιτροπής δεν συντρέχει. Με αυτή την έννοια λοιπόν θέλαμε να ελέγξουμε προϋποθέσεις που έχουν να κάνουν με την αναλογικότητα της παράβασης, δηλαδή τον αριθμό των τραπεζοκαθισμάτων. Άλλο είναι να λέμε ότι παραβιάζονται για τρία και άλλο να λέμε ότι παραβιάζονται για πενήντα τραπεζοκαθίσματα. Επίσης να δούμε στα δομικά στοιχεία που εγκαλούνται ορισμένοι ότι τα έχουν παραβιάσει και που είναι ουσιώδης λόγος να το διαπιστώσουμε ότι αυτό γίνεται συστηματικά και δεν γίνεται στιγμιαία. Για αυτό το λόγο θα ζητήσουμε από τον δήμαρχο Ρεθύμνου να ορίσει, ένα υπάλληλο του Δήμου, ο οποίος θα μπορεί να διαπιστώνει τέτοιου είδους παραβάσεις. Αυτό θα γίνει άμεσα και η επιτροπή μέχρι τις 15 Ιανουαρίου θα μπορεί να έχει συλλέξει όλα εκείνα τα στοιχεία που απαιτούνται, ώστε να κρίνει πραγματικά ποιοι είναι και ποιοι δεν είναι ουσιώδεις λόγοι για την ανάκληση άδειας ενός καταστήματος. Παρ’ όλα αυτά θεωρούμε σαν επιτροπή ότι τα καταστήματα της πόλης, ιδιαίτερα την περίοδο που πέρασε, παραβίασαν συστηματικά και κατ’ εξακολούθηση το δημόσιο χώρο, τον κοινόχρηστο χώρο. Γι’ αυτό το λόγο θα προτείνουμε στο δήμαρχο να κάνει μια θεματική σύγκλιση του Δημοτικού Συμβουλίου με μοναδικό θέμα την κατάληψη του δημόσιου και δημοτικού χώρου. Γιατί σήμερα είναι νωρίς, ώστε να μπορέσουμε για το 2014 οι χώροι που θα δοθούν προς χρήση καταστημάτων για ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων, να δούμε ποιοι θα είναι, με ποια όρια και για ποιο λόγο».