Στο τέλος του Φεβρουαρίου αρχές Μαρτίου αναμένεται να ανοίξει η μεγάλη πρόσκληση από την Περιφέρεια Κρήτης, που θα αφορά τις παρεμβάσεις των Ολοκληρωμένων Χωρικών Επενδύσεων (ΟΧΕ) και οι δήμοι αλλά και οι άλλοι φορείς καλούνται το επόμενο δίμηνο να τρέξουν τις διαδικασίες, να ολοκληρώσουν μελέτες και αδειοδοτήσεις για να υποβάλλουν τους φακέλους με τις παρεμβάσεις που θέλουν να χρηματοδοτήσουν από το συγκεκριμένο πρόγραμμα, η πρόσκληση του οποίου θα είναι ανοιχτή μέχρι το τέλος του χρόνου.
Για τα παραπάνω ενημέρωσε χθες τους εκπροσώπους των δήμων και των άλλων φορέων που συμμετέχουν στις ΟΧΕ η Διαχειριστική Αρχή της Περιφέρειας Κρήτης.
Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν από κοινού οι δήμοι Ρεθύμνου και Αγίου Βασίλειου έχοντας καταθέσει προτάσεις έργων, η χρηματοδότηση των οποίων φτάνει τα 14,4 εκ. ευρώ.
Από τα αυτά τα 10.6 εκ. ευρώ αφορούν στον δήμο Ρεθύμνης και τα 3.8 εκ. ευρώ αφορούν στον δήμο Αγίου Βασιλείου. Οι δυο πλευρές έχουν συμφωνήσει ότι το ποσό των εκπτώσεων που θα προκύψει από τα έργα θα πάει εξ ολοκλήρου στον δήμο Ρεθύμνης.
Σε σχετικές δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, Μίνως Αλεφαντινός, ανέφερε: «Είχαμε μια συνάντηση με την Διαχειριστική Αρχή όλοι όσοι θα εμπλακούμε στο πρόγραμμα των Ολοκληρωμένων Χωρικών Επενδύσεων καταρχήν για μια αλληλοενημέρωση για το πως θα προχωρήσει το πρόγραμμα. Μας ενημέρωσαν ότι θα ανοίξει η μεγάλη πρόσκληση τέλος Φεβρουαρίου – αρχές Μαρτίου, η οποία θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι τέλος του χρόνου. Το πρόγραμμα έχει άμεση αξιολόγηση για αυτό δεν υπάρχουν περιθώρια εφησυχασμού. Πρέπει να ετοιμαστούμε, να ωριμάσουμε τα έργα μας, που έχουμε ήδη συμπεριλάβει στην πρότασή μας, που είναι κοινή με τον Δήμο Αγίου Βασιλείου και η οποία έχει καταρχάς εγκριθεί και από τα δημοτικά μας συμβούλια και από την Διαχειριστική Αρχή. Τώρα απαιτείται να ωριμάσουμε τις μελέτες και να πάρουμε τις αδειοδοτήσεις για να προχωρήσουμε. Η πρόσκληση που θα βγει δεν θα αφορά τις παρεμβάσεις για τα απορρίμματα και τις δράσεις που αφορούν τις ιδιωτικές επενδύσεις, η οποία θα «ανοίξει» σε δεύτερη φάση. Ο στόχος είναι οι δύο δήμοι Ρεθύμνης και Αγίου Βασιλείου να αξιοποιήσουν αυτό το πρόγραμμα και να αποτελέσουν έναν βιώσιμο τουριστικό, πολιτιστικό και φυσιολατρικό προορισμό. Για τον λόγο αυτό θα εργαστούμε το επόμενο δίμηνο μεθοδικά, με τις υπηρεσίες μας δίδοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στην καινοτομία, στις συνεργασίες και στην επιχειρηματικότητα, η οποία πρέπει να στηρίζεται στην «έξυπνη εξειδίκευση».
Ειδικότερα, οι παρεμβάσεις που έχουν σχεδιαστεί και έχουν λάβει τις πρώτες εγκρίσεις από τη Διαχειριστική Αρχή και έχουν εγκριθεί από τα δημοτικά συμβούλια είναι οι παρακάτω:
Οι παρεμβάσεις στον Δήμο Ρεθύμνου
1. Πολιτιστικές διαδρομές – περιηγήσεις στον δήμο Ρεθύμνης με κέντρο την Ελεύθερνα: 800.000,00 ευρώ.
2. Ανάδειξη και τουριστική αξιοποίηση σπηλαίου Γερανίου: 200.000,00 ευρώ
3. Ανακαίνιση παραδοσιακού ελαιοτριβείου Αρμένων και μετατροπή του σε μουσείο: 550.000,00 ευρώ.
4. «Πρόγραμμα ευαισθητοποίησης για προστασία χελώνας καρέτα-καρέτα στη βόρεια παραλία του Ρεθύμνου» προϋπολογισμού 70.000 ευρώ.
5. Οργάνωση για δασική αναψυχή, προστασία και διαχείριση της ευρύτερης περιοχής των Πηγών Αργυρούπολης: 350.000,00 ευρώ.
6. Ενίσχυση (παραδοσιακών) ΜΜΕ για την αύξηση της επισκεψιμότητάς τους: 650.000,00 ευρώ.
7. Ψηφιοποίηδη και προβολή του αρχείου της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Ρεθύμνου: 110.000,00 ευρώ.
8. Ενεργειακή αναβάθμιση κτιρίου δημαρχείου Δ. Ρεθύμνου: 500.000,00 ευρώ.
9. Ενεργειακή αναβάθμιση 3 σχολικών κτιρίων στο Δ. Ρεθύμνης: 900.000,00 ευρώ.
10. Σχεδιασμός πυροπροστασίας περιαστικού δάσους πόλης Ρεθύμνου προϋπολογισμού 200.000 ευρώ.
11. Εφαρμογή ολοκληρωμένων μέτρων πυροπροστασίας στο φαράγγι των Μύλων: 150.000,00 ευρώ.
12. Δημιουργία και ανάπτυξη Πράσινων Σημείων στο Δήμο Ρεθύμνης: 1.000.000,00 ευρώ.
13. Αξιοποίηση 7 παραγωγικών γεωτρήσεων για την ενίσχυση της υδροδότησης της πόλης του Ρεθύμνου και δημοτικών διαμερισμάτων του Δήμου: 1.100.000,00 ευρώ.
14. Αναβάθμιση οδικού δικτύου σύνδεσης Ρεθύμνου – Πανεπιστημίου-Γάλλου: 750.000,00 ευρώ.
15. Ανάπτυξη και αναζωογόνηση του δημόσιου χώρου Περιοχής Καλλιθέας Δήμου Ρεθύμνου με βιοκλιματική παρέμβαση στην οδό Κολοκοτρώνη και χαμηλού κόστους παρεμβάσεις στις οδούς πέριξ αυτών 1.000.000,00 ευρω.
16. Βιοκλιματική αναβάθμιση παρόδιων χώρων κατά μήκος της οδού Αποστολάκη, προϋπολογισμού 700.000,00 ευρώ.
17. Βιοκλιματική Ανάπλαση κεντρικών συνδετήριων οδών πόλης Ρεθύμνου: 1.000.000,00 ευρώ.
19. Διαμόρφωση ποδηλατικών υποδομών χαμηλού κόστους κατά μήκος της διαδρομής σύνδεσης των γειτονιών του αστικού κέντρου της πόλης του Ρεθύμνου: 400.000,00 ευρώ.
Οι παρεμβάσεις στον δήμο Αγίου Βασιλείου
1. Αναβάθμιση Τοπικού οδικού δικτύου Πλακιά 1.500.000 ευρώ (αφορά την ανάπλαση του παραλιακού μετώπου).
2. Κατασκευή δικτύου ύδρευσης Λευκόγεια – Κακαρέ – Πλακιά και Ροδάκινο: 1.300.000 ευρώ.
3. Ανάδειξη Δάσους Αγ. Ιωάννη (Δασοτεχνικά έργα δασικής αναψυχής): 700.000 ευρώ.
4. Προστασία και ανάδειξη ευρύτερης περιοχής Λίμνης Πρέβελη 200.000 ευρώ.
5. Σύστημα πυροπροστασίας Φοινικοδάσους Λίμνης Πρέβελη 100.000 ευρώ.
Παράλληλα θα υλοποιηθεί η κοινή δράση και για τους δύο Δήμους που αφορά την ενίσχυση Παραδοσιακών Μικρών και Μεσαίων Επιχειρήσεων για την αύξηση της επισκεψιμότητάς τους, προϋπολογισμού 650.000 ευρώ.
Υπενθυμίζεται ότι το πρόγραμμα των ΟΧΕ εκτός από δήμους αφορά και περιοχές φυσικού κάλλους Unesco με προϋπολογισμό 10.400.000 ευρώ.
Το πρόγραμμα αυτό αφορά στις οριοθετημένες περιοχές Unesco της Κρήτης (εμπίπτουν εντός των ορίων 14 δήμων: Σητείας, Ηρακλείου, Γόρτυνας, Μαλεβιζίου, Φαιστού, Ρεθύμνου, Αμαρίου, Ανωγείων, Μυλοποτάμου, Χανίων, Αποκορώνου, Καντάνου-Σελίνου, Πλατανιά, Σφακίων). Αυτές είναι: το Φυσικό Πάρκο Ψηλορείτη και η περιοχή του Φυσικού Πάρκου στο ανατολικό άκρο της Σητείας εγγεγραμμένες στον κατάλογο των Παγκόσμιων Γεωπάρκων της Unesco, ο Εθνικός Δρυμός της Σαμαριάς και ο ορεινός όγκος των Λευκών Ορέων εγγεγραμμένα στον κατάλογο Άνθρωπος και Βιόσφαιρα της Unesco.
Συντονιστής Φορέας της OXE περιοχών φυσικού κάλλους Unesco είναι ο ΑΚΟΜΜ – Ψηλορείτης ΑΑΕ ΟΤΑ.
Το όραμα των τριών περιοχών και ο στρατηγικός στόχος μέσα από αυτή την ΟΧΕ είναι: Η αξιοποίηση του «brand name» Unesco που έχουν κατακτήσει οι τρεις περιοχές της Κρήτης με στόχο τη δημιουργία μιας νέας εναλλακτικής πρότασης για την τουριστική ανάπτυξη του νησιού με όρους βιώσιμης ανάπτυξης και επίκεντρο την ενδοχώρα της, που θα βασίζεται στον υπεύθυνο τουρισμό, την έξυπνη εξειδίκευση και τα χαρακτηριστικά του πολιτισμικού και φυσικού περιβάλλοντος του νησιού και θα ενδυναμώσει την τοπική οικονομία συμβάλλοντας στην επιμήκυνση της τουριστικής περιόδου, την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας, την αύξηση της αποδοτικότητας των πόρων και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων.
Συνάντηση περιφερειάρχη με τον δήμαρχο Ανωγείων
Η εξέλιξη-υλοποίηση όλων των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων που έχει αναλάβει και εκτελεί η Αναπτυξιακή ΑΚΟΜΜ-Ψηλορείτης, καθώς επίσης η πρόοδος υλοποίησης των ΟΧΕ (Ολοκληρωμένες Χωρικές Επενδύσεις) βρέθηκε στο επίκεντρο της συνάντησης που είχε χθες ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης με τον δήμαρχο Ανωγείων-πρόεδρο της Αναπτυξιακής Μανόλη Καλλέργη και τον διευθυντή Δημήτρη Παττακό.
Ο δήμαρχος Ανωγείων ευχαρίστησε τον περιφερειάρχη Κρήτης για την βοήθεια που παρέχει η Περιφέρεια και οι υπηρεσίες της, αναφορικά με την υλοποίηση των αναπτυξιακών προγραμμάτων, καθώς η ΑΚΟΜΜ-Ψηλορείτης είναι ο κύριος συντονιστής-φορέας υλοποίησής τους.