την Ένωση Γονέων του Δήμου
Η Ένωση Γονέων Δήμου Ρεθύμνου καλεί τα μέλη της, τα Δ.Σ. των συλλόγων των A’βάθμιων σχολείων αλλά και κάθε ευαισθητοποιημένο και ενεργό στα εκπαιδευτικά ζητήματα γονιό, σε μια ενημερωτική συζήτηση που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, στις 19:00, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου Δημοτικού σχολείου.
Βασικά ζητήματα που θα μας απασχολήσουν:
– Απεργιακές κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών/Στάση και ρόλος των γονιών στα εντεινόμενα προβλήματα του χώρου της Παιδείας.
– Λειτουργία των σχολών γονέων στο Ρέθυμνο.
– Λειτουργία του προγράμματος ψυχοκοινωνικής παρέμβασης του Ινστιτούτου Ψυχικής Υγείας του Παιδιού.
– Μεταφορά των μαθητών/σχολικοί τροχονόμοι κ.α.
Στη συζήτηση θα παρευρεθούν για να μας ενημερώσουν και να συζητήσουν μαζί μας:
– εκπρόσωποι του συλλόγου δασκάλων Ρεθύμνου,
– οι υπεύθυνοι των προγραμμάτων σχολών γονέων και ψυχοκοινωνικής παρέμβασης.
Η πρόεδρος της ΕΛΜΕΡ κ. Δήμητρα Ντρέκη σε δηλώσεις της
![](/uploads/news/17-09-2013/DOC.20130916.241589.DSC03702fdss.jpg)
παρά παιδαγωγικός και μορφωτικός είναι, λέγοντας χαρακτηριστικά μεταξύ
άλλων: «Ο σκοπός μας είναι να ενημερώσουμε για το νέο λύκειο και τα
προβλήματα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αλλά και τι σημαίνουν οι
αλλαγές αυτές στην παιδεία όχι μόνο σε ότι αφορά το νομοσχέδιο αλλά και
σε ότι αφορά το πως οργανώνεται η φετινή χρονιά για τους μαθητές και
τους γονείς. Παρουσιάσαμε με νομοσχέδιο το οποίο θεωρούμε ότι δεν έχει
στόχο παιδαγωγικό ή μορφωτικό. Έχει σκοπό να προσαρμόσει την εκπαίδευση
στον μειωμένο προϋπολογισμό και στη νέα χώρα που φτιάχνουν η τρόικα και
το ΔΝΤ, που είναι μια χώρα που «πετάει» έξω το 65% της νεολαίας της,
σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία για την ανεργία. Ακόμα χειρότερα είναι τα
πράγματα στην τεχνική εκπαίδευση, όπου καταργούνται πολλές ειδικότητες.
Αρκετοί είναι οι μαθητές στους οποίους δεν προσφέρεται πλέον η
ειδικότητα που έχουν επιλέξει, δεν βρίσκουν το λόγο να συνεχίσουν στην
τεχνική εκπαίδευση και από αυτή την άποψη υπάρχουν μετακινήσεις. Εμείς
θεωρούμε ότι τα παιδιά αυτά έχουν δικαίωμα να παρακολουθήσουν στο
δημόσιο σχολείο την ειδικότητα που έχουν επιλέξει και να συνεχίσουν για
να πάρουν απολυτήριο λυκείου από τα ΕΠΑΛ. Άλλωστε οι ειδικότητες που
καταργήθηκαν ήταν ειδικότητες με την μεγαλύτερη προτίμηση των παιδιών,
ενώ την ίδια ώρα από την τεχνική εκπαίδευση «διώκονται» κυρίως τα
κορίτσια».
«H ηγεσία στην οργάνωση και στη διοίκηση της σχολικής μονάδας»
Επιστημονική Συνάντηση με θέμα «Η ηγεσία στην οργάνωση και στη διοίκηση της σχολικής μονάδας» θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνου την Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2013 και ώρα 17:00-21:30.
Πρόκειται για την Α’ Ολομέλεια του ετήσιου πιλοτικού επιμορφωτικού Προγράμματος «Εκπαίδευση ενηλίκων κι εναλλακτικά προγράμματα εκπαιδευτικής ηγεσίας», η οποία απευθύνεται στους διευθυντές και στους υποδιευθυντές των σχολικών μονάδων, καθώς και στο σύνολο των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας.
Την επιστημονική συνάντηση διοργανώνουν το Πανεπιστήμιο Κρήτης-Σχολή Επιστημών Αγωγής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης (Εργαστήριο Διά Βίου και εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης) και το Επιστημονικό Δίκτυο Εκπαίδευσης Ενηλίκων Κρήτης (ΕΔΕΕΚ) σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Α/θμιας-Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Ρεθύμνου και τα Γραφεία Σχολικών Συμβούλων Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Ρεθύμνου. Συνδιοργάνωση με τον Δήμο Ρεθύμνου.
Κεντρική Ομιλήτρια: Δρ. Α. Αθανασούλα Ρέππα, Καθηγήτρια Εκπαιδευτικής Ηγεσίας στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο.
Είσοδος ελεύθερη. Στους συμμετέχοντες θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.
λέει η ΕΣΑΜΕΑ
Τις έντονες διαμαρτυρίες τους για τις ελλείψεις εκπαιδευτικού προσωπικού στα ειδικά σχολεία εκφράζουν τα άτομα με αναπηρία.
Ειδικότερο, η Εθνική Συνομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία Ελλάδας με επιστολή της στον πρωθυπουργό αναφέρεται στα σοβαρά προβλήματα που υπάρχουν στο χώρο της εκπαίδευσης και στις κυβερνητικές δεσμεύσεις που δεν τηρήθηκαν.
Ειδικότερα, στη σχετική επιστολή μεταξύ άλλων αναφέρουν: «Οι δεσμεύσεις της πολιτείας προς τους μαθητές με αναπηρία και αυτή τη σχολική χρονιά δεν τηρήθηκαν. Τα ειδικά σχολεία δεν άνοιξαν κανονικά. Τα μηνύματα από όλη τη χώρα είναι απογοητευτικά. Οι ελλείψεις που αναφέρονται σε εκπαιδευτικούς και σε ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό είναι τεράστιες! Τεράστια είναι τα προβλήματα και στη μετακίνηση των μαθητών από και προς τα σχολεία τους. Κάθε νέα σχολική χρονιά ξεκινούσε με αμέτρητα προβλήματα, η φετινή σχολική χρονιά είναι η χειρότερη όλων! Οι μαθητές με αναπηρία είναι, με ευθύνη της κυβέρνησής σας, οι παρίες του εκπαιδευτικού συστήματος. Η κατάσταση στο χώρο της εκπαίδευσης των παιδιών με αναπηρία είναι εκρηκτική. Χιλιάδες παιδιά με αναπηρία θα αναγκαστούν να μείνουν σπίτι. Οι χρόνιες ελλείψεις παραμένουν: μη προσβάσιμα σχολικά κτίρια, προβλήματα και αδυναμίες του συστήματος μετακίνησης των μαθητών με αναπηρία, ελλείψεις στα ωρολόγια προγράμματα και στο εκπαιδευτικό υλικό των Ειδικών Σχολείων και των Τμημάτων Ένταξης των Γενικών Σχολείων, καθυστερήσεις στους διορισμούς των εκπαιδευτικών στα Ειδικά Σχολεία, έλλειψη παροχής παράλληλης στήριξης και συνεκπαίδευσης στους μαθητές με αναπηρία, έλλειψη ειδικού βοηθητικού προσωπικού, το οποίο υποβαθμίζει την παροχή επαρκών εκπαιδευτικών υπηρεσιών, έλλειψη εκπαιδευτικών βιβλίων προσβάσιμων στα άτομα με αναπηρία κλπ. Εντονότερο είναι το πρόβλημα αναφορικά με τους μαθητές με βαριές αναπηρίες, που δεν έχουν ακόμη ενταχθεί σε οποιαδήποτε δομή του εκπαιδευτικού συστήματος. Είναι τα παιδιά που μένουν σε ιδρύματα και κλειστές μορφές περίθαλψης αρμοδιότητας του υπουργείου Υγείας. Αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να δικαιολογηθεί από καμία οικονομική κρίση. Είναι αδιανόητο παιδιά σχολικής ηλικίας να βρίσκονται σε δομές προνοιακές κλειστής ή ανοιχτής φροντίδας και όχι στα σχολεία».
Τα άτομα με αναπηρία καλούν τον Αντώνη Σαμαρά να δώσει λύση άμεσα υποστηρίζοντας πως «Οι μαθητές με αναπηρία και οι οικογένειές τους απαιτούν ίσα δικαιώματα στην εκπαίδευση και στη ζωή».