Μπορεί το κλίμα στην Εθνική να μην είναι το καλύτερο που υπήρξε ποτέ, μπορεί οι δύο ήττες σε τρία ματς σε τουρνουά «Ακρόπολις» (από Γεωργία και Σερβία) να μην έχει συμβεί στο παρελθόν, μπορεί επίσης να ταξίδεψε δίχως το μεγάλο της αστέρι, τον Γιάννη Αντετοκούμπο αλλά, σ’ ακόμα ένα Ευρωμπάσκετ, ο σκοπός είναι ένας και αδιαίρετος. Να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε σαν εθνική ομάδα, σαν Ελλάδα που έτσι κι αλλιώς έχουμε κατορθώσει όλα αυτά τα χρόνια να αποπνέουμε σεβασμό στους αντιπάλους μας.
Με όλα τα παραπάνω «θέματα» που αντιμετωπίζει, η Εθνική βρίσκεται ήδη στη Φιλανδία, όπου θα γίνουν τα ματς του α’ προκριματικού ομίλου και στόχος είναι η πρόκριση στα νοκ-άουτ της Τουρκίας, όπου θα μεταφερθεί η διοργάνωση.
Όλοι οι παίκτες στις δηλώσεις τους στάθηκαν στην απώλεια του Γιάννη (Αντετοκούμπο) αλλά και στο γεγονός ότι το πρόβλημα με τα πενιχρά ποσοστά στο τρίποντο θα λυθεί ακόμα κι αν χρειαστεί να σουτάρουν με τα πόδια…
Κ. Μίσσας: «Να «παντρέψουμε» πράγματα ανάλογα τον αντίπαλο»
Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός, Κώστας Μίσσας, αναφέρθηκε στην αποστολή της Εθνικής τονίζοντας ότι είναι πολύ σημαντικό να μπορεί η ομάδα να επικεντρώνεται στο αμέσως επόμενο ματς, γιατί θα είναι οι αγώνες συνεχόμενοι. Πιο συγκεκριμένα: «Από αυτά που έχουμε δει στο κομμάτι της άμυνας, έχουμε μεγάλη αποτελεσματικότητα στις αλλαγές με διάφορα σχήματα, στα οποία όμως δημιουργούνται μειονεκτήματα στην επίθεση. Πρέπει λοιπόν να «παντρέψουμε» διάφορα πράγματα ανάλογα με τον αντίπαλο. Αυτή είναι η λογική μας. Άλλο ένα σημαντικό κομμάτι που αφορά τη συγκέντρωση και την άμυνα είναι τα ριμπάουντ. Τα αμυντικά ριμπάουντ μπορεί να μας βοηθήσουν και όταν έχουμε πρόβλημα στη σετ επίθεση, στο τρανζίσιον, ώστε να χτυπήσουν την αντίπαλη ομάδα στην αντίδραση και όχι στην δράση».
Το πρόγραμμα της Εθνικής στο Eurobasket 2017:
Πέμπτη 31/8 Ισλανδία-Ελλάδα (16.30)
Σάββατο 2/9 Ελλάδα-Γαλλία (16.30)
Κυριακή 3/9 Σλοβενία-Ελλάδα (16.30)
Τρίτη 5/9 Ελλάδα-Φινλανδία (20.00)
Τετάρτη 6/9 Ελλάδα-Πολωνία (17.30)
Οι 4 πρώτοι προκρίνονται στους «16» και αντιμετωπίζουν χιαστί τους τέσσερις του β ομίλου (Ουκρανία, Ισραήλ, Λιθουανία, Γεωργία, Ιταλία, Γερμανία).