Στις ανακοινώσεις τεσσάρων ονομάτων που ανανεώνουν με την Επισκοπή προχώρησε ο ρεθεμνιώτικος σύλλογος που ξεκίνησε χθες άτυπα την προετοιμασία του.
Οι Αντώνης Κελαϊδής, Αντώνης Σπανουδάκης, Βασίλης Φοβάκης και Σέργιος Βλαβιανός προστίθενται στο φετινό ρόστερ μαζί με τους Ραφαήλ Μαραθιανό και Στέλιο Δελήμπαση, ενώ ο Νίκος Μποτωνάκης ήταν αυτός που ακολούθησε λίγο αργότερα. Πρόκειται για ποδοσφαιριστές που σ’ αυτά τα τρία τελευταία χρόνια, τουλάχιστον οι, Κελαϊδής, Μαραθιανός, Δελήμπασης και Μποτωνάκης, έχουν γευθεί την εμπειρία της Γ’ Εθνικής ενώ όλοι τους, πέρυσι, πήραν σημαντικές εμπειρίες από τη Φούτμπολ Λιγκ.
Κρατώντας λοιπόν τη μεγάλη εικόνα από το δεύτερο τη τάξει πρωτάθλημα και φυσικά από το γεγονός ότι, όλοι τους είναι σε θέση να βοηθήσουν μένοντας στην πρώτη γραμμή της Επισκοπής, το νέο ξεκίνημα των «γυπαετών» αφήνει πολλά ανοικτά παράθυρα για κάτι καλό φέτος.
Ήδη η διοίκηση έχει «φουλάρει» για τις φετινές μεταγραφές, πριν όμως απ’ αυτά, φρόντισε να ανακοινώσει τις παραμονές των τεσσάρων παραπάνω ποδοσφαιριστών στο επίσημο σάιτ του συλλόγου: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας για έναν χρόνο με τους ποδοσφαιριστές, τον τερματοφύλακα Αντώνη Κελαϊδή, τον μεσοεπιθετικό Βασίλη Φοβάκη, και τον επιθετικό Αντώνη Σπανουδάκη. Η ομάδα μας τους εύχεται καλή δύναμη για μια δημιουργική σεζόν».
Παρέμεινε και ο Μποτωνάκης
Ξεχωριστή ήταν η ανακοίνωση για τον Νίκο Μποτωνάκη, ο οποίος άλλωστε είχε ξεχωριστή συζήτηση με την κυανόλευκη διοίκηση. Ο 26χρονος κεντρικός αμυντικός που είχε μια πολύ γεμάτη περσινή χρονιά πετυχαίνοντας και 2 τέρματα, θα συνεχίσει στους «γυπαετούς» για έναν ακόμη χρόνο. Η ανακοίνωση αναφέρει χαρακτηριστικά: «Ο ποδοσφαιριστής, Νίκος Μποτωνάκης συμφώνησε για την ανανέωση της συνεργασίας του με την ομάδα μας. Ο ΑΟ Επισκοπής τού εύχεται να έχει υγεία και να πραγματοποιήσει τους προσωπικούς και συλλογικούς στόχους».
Πρώτη με αρκετά παιδιά από την Κ19
Χθες έγινε η πρώτη ανεπίσημη προπόνηση όπου μεταξύ άλλων, συμμετείχαν κι αρκετά παιδιά από την περσινή Κ19. Πιο αναλυτικά, τα παιδιά που βρέθηκαν στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και προπονήθηκαν υπό τις οδηγίες του κ. Γιάνγιανιν και του Γιώργου Λυρώνη είναι οι, Αντώνης Γαβαλάς (1998, αριστερό χαφ), Ηλίας Χνάρης (1998, τερματοφύλακας), Δημήτρης Μανωλακάκης (1996, επιθετικός χαφ), Χαμντί Λέκα (1997, στόπερ, αμυντικός μέσος), Ρίντι Ζώτο (1997, ακραίος επιθετικός), Αντώνης του Χ. Λαδιανός (1997, ακραίος επιθετικός), Γιάννης Μπορμπουδάκης (1996, αμυντικό χαφ).
Η προπόνηση είχε το χαρακτήρα μιας πρώτης γνωριμίας αλλά και μιας μικρής αρχής για μια μακρόσυρτη χρονιά που έρχεται.
Ρ. Γιάνγιανιν: «Την ερχόμενη εβδομάδα πιο κοντά σ’ αυτό που θέλουμε»
Τις πρώτες του δηλώσεις ως προπονητής της Επισκοπής, έκανε ο Ράικο Γιάνγιανιν. Ο τεχνικός των «γυπαετών» με το γνώριμο ήρεμο στυλ, είπε αυτό που στην ουσία ζει αυτές τις μέρες, το χτίσιμο της νέας Επισκοπής. Όπως έχουν τα πράγματα, από την ερχόμενη εβδομάδα θα μπορούν να βγουν τα πρώτα ασφαλή συμπεράσματα για το πού θα κινηθεί η ρεθεμνιώτικη ομάδα μεταγραφικά. «Κάνουμε ένα ιδιαίτερο ξεκίνημα και το σίγουρο είναι πως για την ώρα δεν είμαστε κομπλέ. Το γνωρίζουμε και θεωρώ ότι από την ερχόμενη εβδομάδα θα είμαστε πολύ πιο κοντά σ’ αυτό που θέλουμε. Σ’ αυτές τις μέρες θα κάνουμε κάποιες δοκιμές ποδοσφαιριστών και θα εισηγηθούμε να μείνουν κάποια παιδιά από την περσινή ομάδα. Ήδη αυτό το θέμα έχει τρέξει με θετικό πρόσημο.
Φυσικά και θα κάνουμε κάποιες μεταγραφές για να προχωρήσουμε πιο ουσιαστικά στο κομμάτι της προετοιμασίας.
Την Επισκοπή την γνωρίζω πολύ καλά. Είμαι ευχαριστημένος από την όλη στάση της διοίκησης. Γνωρίζετε ότι ξέρω πολύ καλά το κρητικό ποδόσφαιρο, καθώς έχω διατελέσει προπονητής από ομάδες τοπικού μέχρι και Α’ Εθνική, οπότε το περιβάλλον είναι γνώριμο σε μένα.
Ελπίζω να τα πάμε καλά και να έχουμε υγεία».