Όλα ήταν χρονικά υπόθεση εγκλιματισμού. Γιατί από εκεί και πέρα, οι Ιωάννα Δαβαρία/Βίκη Εφεντάκη έκαναν την Πρέβεζα να μιλάει και να αναφέρεται με τα καλύτερα λόγια για την αγωνιστική εικόνα, αλλά και το επίτευγμά τους στην τελικά φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κ17, που πραγματοποιήθηκε στην Κυανή ακτή της Ηπειρωτικής πόλης.
Τα «κυανέρυθρα μαγιό» ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου. Με απολογισμό 4 νίκες και 2 ήττες, γεύθηκαν τους καρπούς της επιτυχίας και ήρθε σαν επιβράβευση μιας προσπάθειας που ξεκίνησε από την άμμο της μεγαλονήσου και συνεχίστηκε αρκετά ναυτικά μίλια και χιλιόμετρα μακριά.
Η Ιωάννα Δαβαρία και η Βίκυ Εφεντάκη φαίνεται ότι είχαν μεγάλους στόχους και φιλοδοξίες και σε καμία περίπτωση δεν αρκέστηκαν απλά στη συμμετοχή στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος beach volley Κ17. Περισσότερες σίγουρα και από όλους εκείνους που πιστεύουν ότι μπορούν να έχουν πολύ μέλλον στο άθλημα του Beach volley. Ακόμη και όταν γνώρισαν την ήττα στην πρεμιέρα από το δίδυμο Λιέπουρη Δ./Λιέπουρη Ι. με 2-0 σετ (21-13, 21-14), πίστεψαν ότι είναι πολύ νωρίς για να χάσουν την αίσθηση της άμμου της Κυανής Ακτής κάτω από τα πόδια τους.
Όταν το ταλέντο, μετατρέπεται σε πείσμα…
Μόλις τα ονόματά τους συμπεριλήφθηκαν στο ταμπλό των ηττημένων των αγώνων ομίλων, αντιλήφθηκαν ότι αυτή ήταν και η δεύτερη ευκαιρία τους. Και λειτούργησαν με το γνωστό μότο «άδραξε την ευκαιρία». Δίνοντας και μια δόση σασπένς, έτσι για να μην είναι και ανιαρές οι επιτυχίες τους, με 3 συνεχόμενες νίκες, όχι απλά ξεπέρασαν το άτυχο αποτέλεσμα της πρεμιέρας, αλλά ξεπέρασαν και το δίδυμο των Λιέπουρη, που τις νίκησε αρχικά και το οποίο πάλεψε για το μοναδικό μετάλλιο του μικρού τελικού, παίρνοντας την ρεβάνς στον ημιτελικό.
Μετά το 0-2 στο ταμπλό ηττημένων επί των Σουσάρι Π./Τερζίου Α., οι «ασημένιες» Ρεθεμνιώτισσες έδειχναν να μην έχουν αντίπαλο από την άλλη πλευρά του φιλέ. Τόσο στην προκριματική φάση των «12», όσο και στην προημιτελική και ημιτελική, τα κορίτσια του Στέλιου Πετράκη, με το ίδιο σκορ (2-1), πρόσφεραν τόσο αγωνία, όσο και θέαμα σε όσους παρακολούθησαν και υποστήριξαν την προσπάθειά τους. Παράλληλα και όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, επέδειξαν με τον πιο παραστατικό τρόπο ότι το Ρέθυμνο έχει δικαιωματικά μια θέση στην επόμενη ημέρα του beach volley.
Στον ημιτελικό, λοιπόν, συνάντησαν τις Δ. Λιέπουρη/Ι. Λιέπουρη και ο στόχος τους ήταν να πάρουν την ρεβάνς για την ήττα στην πρεμιέρα. Μπορεί να έχασαν το 1ο σετ με 21-17, αλλά στη συνέχεια ήταν συγκλονιστικές. Έκαναν το 1-1 με 21-9 και πήραν το 3ο σετ με 15-9, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό.
Απέναντι στις Λαμπρινή Γεωργαντά/Κατερίνα Σακκά δεν τα κατάφεραν. Το 1ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και δη στο 21-17 και το 2ο στο 21-15. Μπορεί το νικηφόρο σερί να σταμάτησε στον τελικό, αλλά κανείς δεν είχε να δώσει κάτι λιγότερο από συγχαρητήρια στα τρία πλατιά χαμόγελα της Ιωάννας Δαβαρία, της Βίκυς Εφεντάκη και του Στέλιου Πετράκη γι’ αυτή την μεγάλη επιτυχία στην τελική φάση των Κορασίδων.
Η πορεία των Δαβαρία/Εφεντάκη στην τελική φάση του Πανελληνίου Κ17
Αγώνες Ομίλων
Δ.Λιέπουρη /Ι.Λιέπουρη – Ι. Δαβαρία/Β. Εφεντάκη 2-0 (21-13, 21-14)
Ταμπλό ηττημένων
Π. Σουσάρι /Α. Τερζίου – Ι. Δαβαρία/Β. Εφεντάκη 0-2 (18-21, 12-21)
Προκριματική φάση (12 ομάδες)
Γ. Νικοπούλου/Γ. Σεκλεζιώτη – Ι. Δαβαρία/Β. Εφεντάκη 1-2 (8-21, 23-21, 8-15)
Προημιτελική φάση
Σ. Μότσιανου/Δ. Πιτσιγκώνη – Ι. Δαβαρία/Β. Εφεντάκη 1-2 (21-18, 17-21, 8-15)
Ημιτελικός
Δ. Λιέπουρη/Ι. Λιέπουρη – Ι. Δαβαρία/Β. Εφεντάκη 1-2 (21-17, 9-21, 9-15)
Τελικός
Λ. Γεωργαντά/Κ. Σακκά – Ι. Δαβαρία/Β. Εφεντάκη 2-0 (21-17, 21-15)
Ήττες από τους πρωταγωνιστές για τους Παίδες…
Συναντήθηκαν στην πρώτη φάση με τα δίδυμα που συμπλήρωναν τα ζευγάρια των δυο τελικών και έτσι ο Δημήτρης Αστρινάκης και ο Γιάννης Σπιταδάκης είχαν πολύ δύσκολη αποστολή στην άμμο του γηπέδου της Κυανής ακτής στην Πρέβεζα για την κατηγορία Παίδων της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ17.
Το δίδυμο του Ρεθύμνου στους αγώνες της πρώτης φάσης ηττήθηκε από τους Κ. Θεοδωρακόπουλο και Λ. Πετρόπουλο με 0-2 σετ (11-21, 19-21) που προκρίθηκαν στον μικρό τελικό, ενώ στην συνέχεια έχασαν από τους Κ. Θανόπουλο και Σ. Κυπριώτη (2-0 με 25-23, 22-20) που αποτέλεσαν το ένα από τα δυο ζευγάρια του τελικού.
Πάντως όπως αποδεικνύουν και τα τελικά αποτελέσματα, οι Ρεθεμνιώτες Παίδες ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και με την εικόνα τους έδειξαν ότι δεν ήταν άδικα πρωταθλητές Κρήτης.