Αρκετά καλά δείγματα παρουσίασαν οι γυναίκες του Αστέρα Ρεθύμνου στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Μέσα στη Σοχώρα κι απέναντι στον Εργοτέλη, το τελικό σκορ 2-2 κρίνεται δίκαιο, αν και η προσπάθεια που κατέβαλαν οι κοπέλες του Παναγιώτη Αντωνιάδη, ήταν μεγάλη.
Το ματς ξεκίνησε με πιο δραστήριο τον Εργοτέλη. Σταδιακά όμως ο Αστέρας ισορρόπησε το ματς και ευτύχησε να προηγηθεί στο 43′. Η Ψυλλάκη πάσαρε στη Δαφέρμου και η τελευταία με ευθύβολο σουτ, άνοιξε το σκορ!
Στο β’ ημίχρονο τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν. Στο 52′ η Μαγγανά λίγο έλειψε να σημειώσει γκολ στην εστία της ομάδας της, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
Από την εκτέλεση προέκυψε η ισοφάριση. Στο 51′ η μπάλα πέρασε από έναν όμιλο παικτριών και η Ηλιάδη από καλή θέση, σούταρε στη γωνία της Μπεμπή, κάνοντας το 1-1.
Ο Αστέρας θέλησε να βγει μπροστά και στο 54′ σε μια γρήγορη αντεπίθεση, η Ειρήνη Δρακάκη πάσαρε στη Ζωή Δρακάκη που με ωραίο πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 2-1.
Στο 68′ η Ηλιάδη απείλησε για τον Εργοτέλη, η Μπεμπή απέκρουσε και στην επαναφορά η Δρακογιαννάκη σούταρε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Τελευταία φάση ήταν η διπλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη στο 86′ όταν η Βελεγράκη σούταρε για να αποκρούσει η Μπεμπή και η Ψυχαράκη που πήρε το ριμπάουντ δεν κατάφερε να σκοράρει.
ΑΣΤΕΡΑΣ Ρ. (Αντωνιάδης): Μπεμπή, Ε. Δρακάκη, Δαφέρμου (82′ λ.τ. Πολιουδάκη), Γιαννακάκη, Ψυλλάκη, Κελαϊδή, Ζ. Δρακάκη, Μαγγανά, Μιχελάκη (74′ Μιχελουδάκη), Σιώη, Μητροπούλου.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Δούκα): Τσικνάκη, Μπορμπουδάκη, Βελεγράκη, Φουκάκη (58′ Φραγκάκη), Δρακογιαννάκη, Ψυχαράκη, Τζανάκη, Ηλιάδη, Κατζιρτάκη (46′ Λαζανάκη), Χουμά, Χαριτάκη.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
Αστέρας Ρ. – Εργοτέλης 2-2
ΑΣΙ -Αρίων Σητείας 2-0
ΟΦΗ- Νεάπολη 4-0
Η βαθμολογία
1. ΟΦΗ 15 6-0-0 27-1
2. Εργοτέλης ΓΣ 9 3-1-2 10-8
3. Νεάπολης Λασιθίου ΑΕ 7 2-1-3 4-13
4. Αρίων Σητείας ΑΟ 6 2-0-4 3-110
5. Νέος Αστέρας Ρεθύμνου 6 1-3-2 7-14
6. Ιεράπετρας ΑΣ 4 1-1-4 4-9
Η επόμενη (7η) αγωνιστική
Αρίων Σητείας – Αστέρας Ρ.
Εργοτέλης – ΟΦΗ
Νεάπολη – ΑΣΙ
Δ.Τ.