Σε αποκριάτικους ρυθμούς ξεφάντωσε το προηγούμενο τριήμερο η πόλη του Ρεθύμνου που πλημμύρισε από χιλιάδες επισκέπτες από την υπόλοιπη Κρήτη και όχι μόνο, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά στις εκδηλώσεις του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού. Η παρουσία των επισκεπτών σύμφωνα με τους διοργανωτές ξεπέρασε κάθε προηγούμενο ρεκόρ, ενώ φαίνεται πως στην πλειοψηφία τους βρίσκονταν στην πόλη μας από το Σάββατο και οι περισσότεροι αποχώρησαν την Καθαρά Δευτέρα, σε αντίθεση με άλλες χρονιές που η διαμονή τους περιοριζόταν σε μια διανυκτέρευση.
Καθ’ όλη τη διάρκεια του τριήμερου σε όλους τους δρόμους της πόλης επικρατούσε συνωστισμός, καθώς επίσης και στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος όπου δεν έπεφτε καρφίτσα, επιβεβαιώνοντας πως ο θεσμός του καρναβαλιού αποτέλεσε μια σημαντική «τονωτική οικονομική ένεση» για τα καταστήματα εστίασης και αναψυχής, δεδομένης και της «παγωμένης» κίνησης του προηγούμενου διαστήματος.
Σε ό,τι αφορά την εικόνα από τους χώρους στάθμευσης τα στοιχεία δεν έχουν ακόμα συγκεντρωθεί από την Τροχαία και το ΚΤΕΛ, ωστόσο δεδομένο είναι, σύμφωνα με τον κ. Μπαλάση, ότι ο αριθμός των αυτοκινήτων που στάθμευσαν στα διαθέσιμα παρκινγκ ήταν σημαντικά αυξημένος σε σχέση με πέρυσι όπου είχαν καταγραφεί 7.500 Ι.Χ.
Αντίστοιχη ήταν και η κίνηση στα 22 διαθέσιμα καταλύματα με 2.000 κλίνες. Οι πληρότητες το Σάββατο ήταν στο 100%, ενώ ιδιαίτερα υψηλές ήταν και την Κυριακή σε αντίθεση με άλλες χρονιές.
Τα μέτρα ασφαλείας ήταν αυξημένα καθόλη τη διάρκεια του τριημέρου της Αποκριάς, με όλες τις δυνάμεις της ΕΛΑΣ, της Τροχαίας, της Πυροσβεστικής, του Λιμεναρχείου και τη δύναμη των Εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών, να είναι στο πόδι για την ασφάλεια των καρναβαλιστών, αλλά και των επισκεπτών.
Ωστόσο δεν έλειψαν και φέτος τα περιστατικά μέθης που κατέληξαν στο νοσοκομείο για την παροχή πρώτων βοηθειών και ανέρχονται περίπου σε τριάντα.
«Φύλακες άγγελοι του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού οι Εθελοντές Σαμαρείτες»
Με εμπειρία 10 ετών στη διοργάνωση και υλοποίηση της υγειονομικής κάλυψης των εκδηλώσεων του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού και με συνολική δύναμη 98 Εθελοντών από τα Περιφερειακά Σώματα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Ρεθύμνου, Χανίων, Κορίνθου, Ναυπλίου, Νέας Σμύρνης καθώς και με τη συνδρομή των φίλων Εθελοντών της Εθελοντικής Ομάδας Προτέκτα Δήμου Αρχανών-Αστερουσίων Φίλιος ΖΕΥΣ, που βρέθηκαν στο Ρέθυμνο το Σάββατο 12 και την Κυριακή 13 Μαρτίου 2016, πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία η υγειονομική κάλυψη της κορύφωσης των καρναβαλικών εκδηλώσεων του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού και για το 2016.
Οι Εθελοντές Σαμαρείτες και Διάσωστες φρόντισαν για την ασφάλεια των πάνω από 16.000 καρναβαλιστών και των χιλιάδων θεατών και επισκεπτών, αντιμετωπίζοντας αποτελεσματικά πάνω από 35 περιστατικά, μεταξύ των οποίων περιστατικά μέθης, αδιαθεσίας, μικροτραυματισμών κ.ά.
Η υγειονομική κάλυψη της Μεγάλης Παρέλασης Αρμάτων και Καρναβαλιστών περιλάμβανε Κέντρο Επιχειρήσεων και Επικοινωνιών, Ομάδα Διοικητικής Μέριμνας, Ομάδα Γραμματειακής Υποστήριξης, 2 Σταθμούς Πρώτων Βοηθειών, 10 Ομάδες Τραυματιοφορέων, 16 Περίπολα Άμεσης Επέμβασης, 1 διασωστικό όχημα, 1 διασωστική μοτοσυκλέτα άμεσης επέμβασης και 1 ιδιωτικό ασθενοφόρο (Αγκάλη Home- Γερακάρι).
Για τη συγκεκριμένη υγειονομική κάλυψη χρησιμοποιήθηκε δίκτυο 32 ασυρμάτων VHF τηλεφωνικό κέντρο και όλος ο απαραίτητος υγειονομικός και διασωστικός εξοπλισμός.
Το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Ρεθύμνου του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή του: «ευχαριστεί θερμά, για άλλη μια χρονιά, τον Συνεταιρισμό Φαρμακοποιών Κρήτης για την πολύ σημαντική χορηγία πρωτοβοηθητικών αναλώσιμων, τον Σύλλογο Εστίασης Ρεθύμνου, το Γενικό Νοσοκομείο Ρεθύμνου, τον Δήμο Ρεθύμνου, την Οργανωτική Επιτροπή Καρναβαλιού, την ΚΕΔΗΡ, την Ελληνική Αστυνομία και το Τμήμα Τροχαίας Ρεθύμνου, την Πυροσβεστική Υπηρεσία, το Λιμενικό Σώμα για την άψογη συνεργασία και οπωσδήποτε το 3ο Λύκειο Ρεθύμνου για τη φιλοξενία!
Ιδιαίτερες ευχαριστίες ανήκουν στους Διασώστες και την ιατρό του ΕΚΑΒ για την άριστη συνεργασία και την εμπιστοσύνη, τον Όμιλο Πετοσφαίρισης Ρεθύμνου για την ευγενική παραχώρηση οχήματος μεταφοράς προσωπικού και την κυρία Eveleen Wright για τη χορηγία καυσίμων, ενώ προσωπικά ο Αρχηγός Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Ρεθύμνου κ. Κωνσταντίνος Καλφούντζος ευχαριστεί και συγχαίρει όλους τους Εθελοντές για την άψογη συνεργασία, την ομαδικότητα, τη δυναμική και τη συνεπεία που τους χαρακτηρίζει κάθε φορά και κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες».
Αποκατάσταση της καθαριότητας στους δρόμους της πόλης
Εν τω μεταξύ τις ευχαριστίες του στους εργαζόμενους της Καθαριότητας του Δήμου Ρεθύμνου, εκφράζει ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Δημήτρης Λελεδάκης σε ανακοίνωσή του, υποστηρίζοντας ότι παρά τις δυσκολίες τα συνεργεία άμεσα προχώρησαν στον καθαρισμό των δρόμων της πόλης. Στην σχετική ανακοίνωσή του ο κ. Λελεδάκης τονίζει:
«Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω τους εργαζομένους του Τμήματος Καθαριότητας του Δήμου μας, για την άμεση ανταπόκρισή τους στις αυξημένες ανάγκες ευπρεπισμού και αποκατάστασης της καθαριότητας της πόλης μας κατά τη διάρκεια των προηγούμενων ημερών κορύφωσης των εκδηλώσεων του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού.
Είναι γεγονός ότι τόσο κατά την προετοιμασία των καρναβαλικών εκδηλώσεων όσο και κατά τη διάρκεια διεξαγωγής τους οι εργαζόμενοι στα Τμήματα της Διεύθυνσης Καθαριότητας και Πρασίνου, είναι επιφορτισμένοι με αυξημένα καθήκοντα τα οποία υπηρέτησαν, και φέτος, με εργατικότητα και συνέπεια.
Ειδικά όμως το τριήμερο που προηγήθηκε, με κορύφωση την ημέρα της Παρέλασης Ομάδων και Αρμάτων του Καρναβαλιού μας, που η πόλη μας πλημμύρισε από κόσμο αλλά και από… βροχή, οι εργαζόμενοι κατέθεσαν και πάλι τον καλύτερό τους εαυτό, απομακρύνοντας, αμέσως μετά το πέρας της παρέλασης και κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, όλα τα απορρίμματα, παραδίδοντας την πόλη μας, σε σύντομο χρονικό διάστημα, και πάλι καθαρή στους δημότες κι επισκέπτες μας.
Με τη βεβαιότητα ότι η συνδρομή των εργαζομένων στη Διεύθυνση Καθαριότητας και Πρασίνου στη θετική εικόνα που αποκόμισαν οι επισκέπτες μας για το Ρέθυμνο, είναι απτή και αδιαμφισβήτητη, τους ευχαριστώ από καρδιάς, τους συγχαίρω για την ακεραιότητα και την ευσυνειδησία τους κι εύχομαι σε όλους καλή Σαρακοστή!»