Ήγγικεν το τέλος! Για κάποιους… το τέλος δράσης της εφετινής περιόδου και για κάποιους άλλους, το τέλος μιας πορείας στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Μοιραία για τους δύο εκπροσώπους μας, ΑΕΜ και Ερμή, ισχύει το δεύτερο.
Αμφότεροι δεν κατάφεραν να προλάβουν τον χρόνο αλλά και να πάρουν τα επιθυμητά αποτελέσματα όταν έπρεπε και έτσι, αυτή η τελευταία αγωνιστική είναι και η στερνή τους στο εν λόγω πρωτάθλημα.
Η ΑΕΜ θα αποχαιρετίσει το κοινό της σ’ ένα ματς στο γήπεδο Λιβαδίων, όπου θα υποδεχθεί τον ΟΦ Ιεράπετρας ενώ ο Ερμής θα κληθεί να έχει και εκείνος άχαρο ρόλο κόντρα στον επίσης απογοητευτικό φέτος και υποβιβασμένο Φωστήρα.
Παιγνίδια δηλαδή δίχως ουσιαστικό ενδιαφέρον. Συμπερασματικά, η επιτακτική ανάγκη των βαθμών, σε κάποιους λειτούργησε καταλυτικά και σε κάποιους ανασταλτικά. Ένα είναι βέβαιο. Το άγχος «έπνιξε» τις ομάδες σε ένα «κουτσουρεμένο» από αγωνιστικές και γεμάτο απαιτήσεις εθνικό πρωτάθλημα. Ε γέγονε, γέγονε.
Για το χειροκρότημα η ΑΕΜ
Η ΑΕΜ θα επιδιώξει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις, αφού κυρίως στο β’ μισό του β’ γύρου έκανε μια πολύ καλή πορεία με κορυφαία της στιγμή τη νίκη με 4-2 επί του Αιγάλεω γεγονός που πέταξε την ομάδα του «Σίτι» εκτός τίτλου.
Ο Γιώργος Κόλτζος θα στήσει κανονικά την ομάδα στον αγωνιστικό χώρο -δεν θα μπορέσει να αγωνιστεί ο τραυματίας Δ. Πλουσής– για τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει αγωνιστική συνέπεια, ενώ η ψυχολογία της βρίσκεται στα ύψη μετά την κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣ Λασιθίου (για 5η συνεχόμενη χρονιά) και επίσης μετά το πλούσιο 5-0 επί της Κηφισιάς την περασμένη εβδομάδα.
Και οι δύο απογοητευμένοι στον Ταύρο
Στον Ταύρο, ο Ερμής και ο Δημήτρης Βολονάκης πιο συγκεκριμένα, δεν θα μπορούν να «ακουμπήσουν» πάνω στον Δημήτρη Ραπτάκη που είναι τιμωρημένος. Έτσι κι αλλιώς στο ρόστερ που δεν είναι μεγάλο, ενδέχεται να χρησιμοποιηθούν παιδιά που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής όπως ο Γεμιστός, ο Γιακουμάκης, ο Κοτζαδάκης κ.α.
Οι διαιτητές της 22ης αγωνιστικής:
Κυριακή 1 Απριλίου
ΑΕ Μυλοποτάμου – ΟΦ Ιεράπετρας
Κουκουράκης, Αναστασάκης, Μαρνέζος (Χανίων).
Αιγάλεω – Παλαιόχωρα
(Φίτσας, Ντζουροπάνος, Παύλος (Δυτικής Αττικής).
ΠΟ Ατσαλένιος – Ηλυσιακός
(Σταυρουλάκης Ρ., Δασκαλομαρκάκης, Καλυβιανάκης (Ρεθύμνου).
Κηφισιά – Άγιος Ιερόθεος
(Ευθυμίου, Κωστούλας, Χιόνης (Αθηνών).
Φωστήρας – Ερμής Ζωνιανών
(Τζαμουτζαντώνης (Χίου), Χριστόπουλος (Αν. Αττικής), Σόφιας (Αν. Αττικής).
Ρεπό: Ηρόδοτος
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
1. Ηρόδοτος 44 13-5-2 30-12
————————————————–
2. Αιγάλεω 33 10-3-6 28-22
3. Ηλυσιακός 27 6-9-4 23-16
-. ΟΦ Ιεράπετρας 27 6-9-4 20-14
5. ΑΟ Παλαιοχώρας 26 7-5-7 16-16
6. Άγιος Ιερόθεος 25 7-4-8 22-21
7. ΠΟ Ατσαλένιου 24 6-6-7 15-19
————————————————-
8. Κηφισιά 20 5-5-9 21-31
9. Φωστήρας 19 4-7-8 14-17
10. ΑΕ Μυλοποτάμου 16 4-7-8 19-24
11. Ερμής Ζωνιανών 15 4-6-9 17-33
* Η ΑΕΜ έχει -3 βαθμούς
* Ο Ερμής έχει -3 βαθμούς