«Όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα τα ίδια μένουν». Κάπως έτσι θα πρέπει να νιώθουν, παράγοντες, προπονητές, παίκτριες και γενικότερα όσοι και όσες σχετίζονται με την Β’ Εθνική κατηγορία ποδοσφαίρου γυναικών, στην οποία περιλαμβάνεται πλέον και η ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου. Και αυτό γιατί η διοργανώτρια των Εθνικών μας πρωταθλημάτων ΕΠΟ, με μια απόφαση-προκήρυξη που αναρτήθηκε μόλις στις τελευταίες ημέρες της προηγούμενης εβδομάδας, ανέτρεψε όλο τον ποδοσφαιρικό χάρτη που μέχρι τώρα γνώριζαν ενεργοί και λιγότερο ενεργοί της κατηγορίας για την αγωνιστική περίοδο 2018-19 και φέρνει μια νέα τάξη πραγμάτων στις επίσημες υποχρεώσεις των συμμετεχόντων. Τώρα, για καλό ή για κακό υπήρξε αυτή η νέα απόφαση της Ομοσπονδίας, αυτό θα φανεί μέσα στις επόμενες ημέρες. Πάντως ό,τι γνωρίζαμε μέχρι τώρα για τους αντιπάλους των νεοφώτιστων στην Β’ Εθνική, πρωταθλητριών Κρήτης, των «κυανοκίτρινων» του Αστέρα Ρεθύμνου, έχει την ίδια κατάληξη με τα αποτυχημένα κουπόνια του γνωστού ποδοσφαιρικού παιγνίου του ΟΠΑΠ «Πάνε στον κουβά».
Οι τρεις όμιλοι που έγιναν 4…
Η μεγαλύτερη και πιο ουσιαστική αλλαγή που ανατρέπει προγνωστικά και προσδοκίες, όπως φυσικά και τον προϋπολογισμό παρουσίας και στόχων στο πρωτάθλημα, είναι εκείνη του αριθμού των ομίλων, αλλά και τον ομάδων που θα μετέχουν σε αυτούς.
Ας ξεκινήσουμε με τα δεδομένα που είχαμε. Οι κοπέλες του Αστέρα Ρεθύμνου μετά την αρχική απόφαση της ΕΠΟ, ετοίμαζαν βαλίτσες για τουλάχιστον 8 ταξίδια και μια διαδρομή 80 και κάτι χιλιομέτρων εντός της μεγαλονήσου, (αγώνας με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο). Μάλιστα παραπάνω από τα μισά από αυτά θα ξεκινούσαν από Κρήτη και θα κατέληγαν στο λιμάνι του Πειραιά, με τις Ολυμπιάδα Υμηττού, ΑΟ Βριλησσίων, Πήγασο Θριασίου, Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου και Νέους Δραπετσώνας να φιλοξενούν το συγκρότημα του Παναγιώτη Αντωνιάδη στις έδρες τους. Από εκεί και πέρα, ένα νησιωτικό κομμάτι των γεωγραφικών ορίων της χώρας μας θα αποτελούσε τους υπόλοιπους σταθμούς των «κυανοκίτρινων».
Η Ρόδος, με τον ΑΣ Τριάντων Ιάλυσου, η Κως με τον Κώακο Φίλινος και η Ικαρία που με γοργούς ρυθμούς προσθέτει τις τελευταίες κατασκευαστικές «πινελιές» στο γήπεδό της, έχοντας σαν εκπρόσωπο στο γυναικείο ποδοσφαιρικό στερέωμα τον τοπικό Διαγόρα, είχαν αρχίσει ήδη τον προγραμματισμό και τα σχέδιά τους για τη σεζόν που ξεκινάει στα μέσα Οκτωβρίου. Όμως όλοι είχαν υπολογίσει χωρίς τον…διοργανωτή.
Η Ομοσπονδία ενδεχομένως σε μια προσπάθεια να μειώσει τα έξοδα των ομάδων και κατά συνέπεια τα δικά της προέβη στην ανατρεπτική απόφαση-αλλαγή που «θολώνει το τοπίο». Πλέον οι πρωταθλήτριες Κρήτης γνωρίζουν σίγουρα μόνο έναν αντίπαλο και αυτός δεν είναι άλλος από τον γειτονικό ΟΦΗ.
Πλέον θα υπάρχουν 4 όμιλοι με 8 ή 9 ομάδες να τους απαρτίζουν. Ανάλογα με τον τελικό σχεδιασμό της ΕΠΟ, που αναμένεται να ανακοινωθεί και επίσημα στα μέσα Σεπτεμβρίου, οι συμμετέχοντες θα μπορούν πλέον να κλείσουν πρώιμα και τα εισιτήρια των υποχρεώσεών τους.
Η δήλωση συμμετοχής και οι προσδοκίες…
Η ΕΠΟ με την απόφασή της αυτή μάλλον πως προσπαθεί να περιορίσει τις δαπάνες της, αλλά και από την άλλη, θέλει να κερδίσει χρόνο για να έχει μια πιο καθαρή εικόνα για τις ομάδες που θα δηλώσουν μέχρι την καταληκτική ημερομηνία (31 Αυγούστου) την δήλωση συμμετοχής τους για την νέα αγωνιστική περίοδο στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας.
Φυσικά σε αυτές θα περιλαμβάνεται και ο Αστέρας Ρεθύμνου, που μπορεί να μην έχει πραγματοποιήσει ακόμη την απαιτούμενη κίνηση, όμως θα το κάνει μέσα στις επόμενες ημέρες, καθώς σύμφωνα με εξασφαλισμένες πληροφορίες οι μεταγραφικές του κινήσεις γίνονται βάσει μιας καλής και ανταγωνιστικής παρουσίας στην συγκεκριμένη κατηγορία και οι αποφάσεις για συμμετοχή των «κυανοκίτρινων» στην Β’ έχουν ήδη ληφθεί.
Το μόνο που απομένει για τις «κυρίες του Αστέρα», είναι η προσδοκία και η ελπίδα που δημιουργείται μετά την νέα αυτή απόφαση της ΕΠΟ, τα ταξίδια προς τα λοιπά νησιά να μειωθούν ή ακόμη και να εκλείψουν και οι συναντήσεις με ομάδες της Αθήνας και τον ΟΦΗ, να είναι εκείνες που θα περιλαμβάνονται στο επίσημο πρόγραμμά τους στην «παρθενική» παρουσία τους στην δεύτερη ιεραρχικά Εθνική κατηγορία των Ελληνικών πρωταθλημάτων Γυναικείου ποδοσφαίρου.
Σύμφωνα πάντως με τον νέο σχεδιασμό που έχει η ΕΠΟ για την Β’ Εθνική κατηγορία, αν κάποια από τις πρωταθλήτριες των ομίλων της Γ’ Εθνικής δεν δηλώσει συμμετοχή, αυτόματα η δευτεραθλήτριες στους βαθμολογικούς πίνακες των περσινών πρωταθλημάτων αποκτούν για εύλογο χρονικό διάστημα το δικαίωμα.
Δεν έκατσαν με σταυρωμένα τα χέρια…
Η πρόσφατη απόφαση της ΕΠΟ, για αλλαγή του τρόπου διεξαγωγής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας, μπορεί να μην ήταν αναμενόμενη από τους ανθρώπους της γυναικείας ομάδας του Αστέρα Ρεθύμνου, όμως δεν τους αιφνιδίασε. Ο προπονητής της ομάδας Παναγιώτης Αντωνιάδης, αλλά και ο διοικητικός εκπρόσωπος του τμήματος Κώστας Μάκρας, έχουν ξεκινήσει ήδη τον σχεδιασμό για μια ομάδα που θα έχει καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο στην νέα κατηγορία, από πολύ νωρίς και απλά πλέον περιμένουν τον νέο όμιλο που θα προκύψει, για την μερική αλλαγή του προϋπολογισμού που θα ακολουθήσει. Είναι ήδη έτοιμοι μέσα στις επόμενες ημέρες με την διοίκηση του Αστέρα να προχωρήσουν σε επίσημες ανακοινώσεις, που δεν θα περιορίζονται μόνο στον μεταγραφικό τομέα. Άλλωστε στην Σοχώρα πολλά έχουν αλλάξει στον τρόπο σκέψης και φιλοσοφίας και μέσα σε αυτό περιλαμβάνονται και οι νέοι σχεδιασμοί του γυναικείου τμήματος. Το σίγουρο είναι ότι η «κυρίες του Αστέρα» δεν έχουν απώλειες από το ρόστερ της περσινής πρωταθλήτριας Κρήτης και σε αυτό έρχονται να προστεθούν ονόματα με ταλέντο και εμπειρία στο γυναικείο ποδόσφαιρο. Σύντομα θα υπάρχουν και τα επίσημα νεώτερα.