Με σύμμαχο τον καλό καιρό οι καταναλωτές στο Ρέθυμνο είχαν την περασμένη Κυριακή, την ευκαιρία να περπατήσουν στους εμπορικούς δρόμους της πόλης και να πραγματοποιήσουν τις αγορές των εορτών. Κατά την πρώτη «εορταστική» Κυριακή, καθώς θα ακολουθήσει και η τελευταία του έτους, στις 28 Δεκεμβρίου, καταγράφηκε αυξημένη κίνηση στα τοπικά εμπορικά καταστήματα, με τα παιχνίδια και τα δώρα για τα παιδιά, είτε πρόκειται για ρούχα είτε για παπούτσια, να αποτελούν τις βασικές επιλογές για τους καταναλωτές.
Παρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι καταναλωτές εξέφρασαν για μια ακόμα φορά την άποψη πως το κύριο πρόβλημα είναι η έλλειψη χρημάτων και όχι το άνοιγμα των καταστημάτων τις Κυριακές, αρκετός κόσμος πραγματοποίησε τις αγορές του, συμβάλλοντας στην τόνωση της ρευστότητας στην τοπική αγορά.
Οι έμποροι από την πλευρά τους διατηρούν θετικές προσδοκίες εν όψει της εορταστικής περιόδου, αναμένοντας περαιτέρω άνοδο των πωλήσεων όσο πλησιάζουν τα Χριστούγεννα και η Πρωτοχρονιά. Η αύξηση της επισκεψιμότητας αποτελεί καλό οιωνό για τη συνέχεια, με τους εμπόρους να σημειώνουν ότι πολλοί καταναλωτές δεν έχουν λάβει τελικές αποφάσεις για τις αγορές που προσανατολίζονται να πραγματοποιήσουν, με αποτέλεσμα αυτές τις μέρες να περιορίζονται σε έρευνα αγοράς και να αναζητούν τα καλύτερα είδη και προϊόντα στις πιο συμφέρουσες τιμές.
«Ο κόσμος επισκέφθηκε την αγορά κι αυτό είναι πολύ θετικό σημάδι. Είμαι αισιόδοξος για τις επόμενες ημέρες της εορταστικής περιόδου, καθώς χωρίς να πιστεύω ότι ο τζίρος των καταστημάτων θα αυξηθεί κατακόρυφα, αναμένεται να καταγραφεί ένας ικανοποιητικός κύκλος εργασιών, λαμβάνοντας πάντα υπ’ όψιν τις εποχές που διανύουμε», δήλωσε στα «Ρ.Ν.» ο γραμματέας του Εμπορικού Συλλόγου Ρεθύμνου, Μανώλης Σταματογιαννάκης, και πρόσθεσε: «Είναι πολύ πιθανόν η φετινή περίοδος των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς να είναι καλύτερη σε σχέση με πέρσι και κατά τη γνώμη μου ένας από τους σημαντικούς λόγους αφορά την εισροή πόρων από τον πρωτογενή τομέα».
Ανοιχτά τα καταστήματα στις 28 Δεκεμβρίου
Εν τω μεταξύ, ανοιχτά θα είναι τα εμπορικά καταστήματα σε όλη τη χώρα την τελευταία Κυριακή του έτους, που φέτος είναι η 28η Δεκεμβρίου, σύμφωνα με τροπολογία του υπουργείου Ανάπτυξης που κατατέθηκε στη Βουλή. Αυτό θα ισχύσει και στο Ρέθυμνο, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η λειτουργία των εμπορικών καταστημάτων την τελευταία Κυριακή του έτους θα έχει μόνιμη ισχύ, δηλαδή δεν θεσμοθετείται μόνο για φέτος. Αυτό μεταφράζεται σε αύξηση των Κυριακών κατά τις οποίες επιτρέπεται να λειτουργούν όλα τα εμπορικά καταστήματα σε οχτώ από επτά που είχαν θεσπισθεί με νόμο.
Βραβεύτηκαν οι καλύτερες βιτρίνες των καταστημάτων
Αναδείχτηκαν οι τρεις καλύτερες βιτρίνες των εμπορικών καταστημάτων του Ρεθύμνου μετά την ηλεκτρονική ψηφοφορία που πραγματοποιήθηκε τις προηγούμενες ημέρες.
Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού που ξεκίνησε το Σάββατο 13 Δεκεμβρίου και ολοκληρώθηκε στις 8:00 το βράδυ της Παρασκευής, σύμφωνα με ανακοίνωση του Εμπορικού Συλλόγου είναι:
1. Α Καλύτερη Βιτρίνα για το 2014:
Women Shop – Γυναικεία Ενδύματα – Θεοχάρη Λαγουδάκη (Τσουδερών 16).
2. Β Καλύτερη Βιτρίνα για το 2014:
Ya… vrakaki – Εσώρουχα – Πέρρος Σωκιανός (Τσουδερών 15)
3. Γ Καλύτερη Βιτρίνα για το 2014:
Sun – T – γη Ελίνα Βατικιώτη / Στάθης Αβούρης (Λ. Κουντουριώτη 77).
Στην ανακοίνωσή του ο Εμπορικός Σύλλογος Ρεθύμνου αναφέρει επίσης: «Με μεγάλη επιτυχία παρακολουθήσαμε τις Ρεθεμνιώτικες βιτρίνες που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό Βιτρίνας. 25.000 επισκέφτηκαν την σελίδα μας στο facebook και είδαν την δημοσίευση του άλμπουμ, έγιναν 178 κοινοποιήσεις σε άλλα προφίλ και συνολικά ψήφισαν περίπου 3.000 άτομα! Ο Διαγωνισμός ήταν σε ισχύ από το Σάββατο 13/12/2014 στις 10.00 το πρωί και έληξε την Παρασκευή 19/12/2014 και ώρα 20.00 το βράδυ. Ευχαριστούμε όλα τα καταστήματα που συμμετείχαν όπως και όλους όσοι ψήφισαν.
Ελπίζουμε οι «ηλεκτρονικοί» φίλοι μας να κατέβουν στην αγορά και να θαυμάσουν από κοντά τις βιτρίνες του διαγωνισμού, αλλά και όλες τις βιτρίνες της αγοράς μας, ικανοποιώντας τις ανάγκες τους, ψωνίζοντας από τα καταστήματά μας».