Πόλος έλξης πολλών τουριστών γίνονται κάθε καλοκαίρι χωριά και οικισμοί του Ρεθύμνου. Περιοχές όπως το Σπήλι, η Μονή Πρέβελη ο Πλακιάς, τα Ρούστικα, η Αργυρούπολη, οι Μαργαρίτες και η Ιερά Μονή Αρκαδίου, Φράγμα Ποταμών και Σύβριτος περιλαμβάνονται στις πρώτες επιλογές των επισκεπτών που τα τελευταία χρόνια δείχνουν ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον να γνωρίσουν τόσο τους πολιτιστικούς, ιστορικούς και εκκλησιαστικούς τόπους του Ρεθύμνου, αναζητώντας παράλληλα να γνωρίσουν με τον καλύτερο τρόπο τη φύση, τους ανθρώπους της υπαίθρου αλλά και να μάθουν από κοντά διάφορες παραδοσιακές δραστηριότητες, που έχουν να κάνουν με την γαστρονομία τη χειροτεχνία, και τα ζώα.
Οι τουριστικοί πράκτορες διαθέτουν μια πλούσια γκάμα επιλογών για τους ενδιαφερόμενους εκδρομείς τουρίστες, οι οποίοι μπορεί να επιλέγουν το Ρέθυμνο για τη διαμονή τους, ωστόσο καθημερινά αναζητούν ημερήσιες εκδρομές, είτε εντός Νομού είτε και στην υπόλοιπη Κρήτη. Ο ήλιος και η θάλασσα που μέχρι πρότινος αποτελούσε το ένα και μοναδικό κριτήριο για την επιλογή των διακοπών για χιλιάδες επισκέπτες, φαίνεται πως πλέον δεν είναι αρκετά.
Ήδη, το ποσοστό των επισκεπτών που μέσω οργανωμένων γκρουπ επιλέγει εκδρομές στο νησί ανέρχεται στο 15% του συνόλου των τουριστικών αφίξεων, ενώ σημαντικός είναι και ο αριθμός μεμονωμένων επισκεπτών που με ενοικιαζόμενο Ι.Χ., έχοντας πρώτα ενημερωθεί για τις επιλογές του, πραγματοποιεί καθ’ όλη την διάρκεια των καλοκαιρινών του διακοπών, ξεναγήσεις και εξορμήσεις στην ύπαιθρο.
Ιδιαίτερη ζήτηση υπάρχει για τον αρχαιολογικό χώρο της Ελεύθερνας. Ένας χώρος ευρέως γνωστός στους Ευρωπαίους και όχι μόνο, που ζητούν κατά κόρον να βρεθούν στην περιοχή, για να θαυμάσουν από κοντά τα πλούσια αρχαιολογικά ευρήματα που έχουν φέρει στο φως οι ανασκαφές 35 και πλέον ετών, με επικεφαλής τον καθηγητή Αρχαιολογίας Ν. Σταμπολίδη. Ωστόσο η μη πρόσληψη φυλάκων στην περιοχή όπου είναι σε εξέλιξη οι εργασίες κατασκευής του μουσείου, που θα φιλοξενήσει τα ευρήματα, δεν επιτρέπει την πραγματοποίηση εκδρομών προς το παρόν.
Ο πρόεδρος των τουριστικών πρακτόρων του Νομού Στράτος Μπερέτης, τόνισε ότι το Ρέθυμνο παρέχει ποιοτικές υπηρεσίες στο κομμάτι των εκδρομών, με μια πλούσια γκάμα δραστηριοτήτων που απευθύνεται σε όλα τα γούστα και τις ηλικίες.
Ειδικότερα, σε σχετικές δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Οι προορισμοί που επιλέγουν περισσότερο οι τουρίστες που μένουν στο Ρέθυμνο για τις ημερήσιες εκδρομές τους, είναι η Κνωσός και το μουσείο Ηρακλείου, το φαράγγι της Σαμαριάς, ο Μπάλος, το Ελαφονήσι και η Σπιναλόγκα. Αρκετοί επιλέγουν να κάνουν εκδρομές εντός του Νομού και οι προορισμοί που έχουν ζήτηση είναι η Πρέβελη, το Αρκάδι, οι Μαργαρίτες και φυσικά η Ελεύθερνα, που οι τουρίστες τη ζητούν κατά κόρον. Υπάρχουν πολλά (πλουσιότατα) προγράμματα για όλα τα γούστα: από ιππασία και γιοτ κ.λπ.
Οι εκδρομές αποτελούν μια πάρα πολύ καλή παροχή υπηρεσιών, πέρα δηλαδή από τη διαμονή, τη διατροφή και τη μεταφορά, υπάρχουν και υπηρεσίες που είναι παράλληλες και που ολοκληρώνουν το τουριστικό προϊόν που είναι η ενοικίαση αυτοκινήτων και λεωφορείων για τις εκδρομές, εμπλουτίζει το τουριστικό προϊόν του Ρεθύμνου. Είναι πάρα πολύ σημαντικός ο ρόλος των γραφείων μας σ’ αυτό. Νομίζω ότι έχουμε τα πάντα. Είμαστε σε πάρα πολύ καλό επίπεδο στο Ρέθυμνο. Υπάρχουν προγράμματα και πιο σπάνια μιας και δεν τα ζητάνε τόσο, και ελληνικές βραδιές και σε συγκεκριμένα γκρουπ δείχνουμε και πώς γίνεται η τυροκόμηση, πώς βγαίνει η ρακή, καταδυτικά κέντρα για καταδύσεις κ.λπ. Τις εκδρομές τις επιλέγουν άνθρωποι όλων των ηλικιών. Επίσης οι επαναλαμβανόμενοι πελάτες που έρχονται πάρα πολύ από τη Γερμανία, τη Σκανδιναβία και την Ολλανδία, πολλές φορές δεν προτιμούν τις εκδρομές. Έρχονται 1 με 2 εβδομάδες, αλλά προτιμούν ήλιο και θάλασσα μιας και θέλουν να χαλαρώσουν και να ευχαριστηθούν κι ακόμα πάνε στην πόλη, κάνουν βόλτες στη Φορτέτζα κ.λπ. Οι καινούριοι πελάτες πάνε σίγουρα εκδρομές και οι παλιοί νοικιάζουν αυτοκίνητο αν θέλουν να πάνε κάπου».
Από την πλευρά του ο κ. Γιάννης Τριποδιανός, τουριστικός πράκτορας που δραστηριοποιείται στο κομμάτι αυτό, μιλώντας για το ενδιαφέρον των τουριστών για τις εκδρομές υποστήριξε: «Συμμετέχουν στις περισσότερες εκδρομές οι Γάλλοι γιατί τους αρέσει ο πολιτισμός, η κουλτούρα. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να κάνουν καλές διακοπές, θέλουν καλά ξενοδοχεία, καλό φαγητό, καλές εκδρομές με σωστούς ξεναγούς και γενικότερα θέλουν ποιότητα. Και στους Γάλλους βέβαια, πέρα από τα μουσεία και την κουλτούρα γενικότερα, τους αρέσει η φύση καθώς και οι περιπατητικές εκδρομές, αλλά θέλουν ωραία φύση και καθαρή. Το ίδιο ισχύει και για τους Ολλανδούς, αν και αυτοί στις εκδρομές προτιμούν περισσότερο βουνά μιας και δεν έχουν στη χώρα τους.
Για παράδειγμα, οι Ολλανδοί έχουν τη μεγαλύτερη συμμετοχή στη Σαμαριά και τους αρέσουν πολύ τα φαράγγια εκεί και τα βουνά. Στα Ανώγεια θα πάνε ανάλογα με το αν δουν να γίνεται κάποια πεζοπορία εκεί. Τα διοργανώνουμε εμείς όλα. Το πρόγραμμα είναι πακέτο που το δίνουμε εμείς στα γραφεία και το πουλάνε όπως είναι, με συγκεκριμένα ξενοδοχεία και συγκεκριμένες εκδρομές, με συγκεκριμένα εστιατόρια στα οποία μπορούν να φάνε κατά τη διάρκεια των εκδρομών τους και ουσιαστικά είναι ένα πλήρες πακέτο καλής ποιότητας. Επίσης στις εκδρομές τους επιλέγουν να επισκεφτούν και την υπόλοιπη Κρήτη. Θέλουν να βλέπουν όλη την Κρήτη, τους ενδιαφέρει να πάρουν μία πρώτη εικόνα, γιατί σίγουρα μέσα σε μία εβδομάδα θα προλάβουν να δουν μόνο τα βασικά. Αλλά αυτό είναι ένα κίνητρο να έρθουν ξανά και να διαλέξουν ποια περιοχή τους αρέσει περισσότερο και μάλιστα εδώ το Ρέθυμνο έρχεται πρώτο».
Αναφερόμενος στους προορισμούς που ζητούν οι επισκέπτες, ιδιαίτερη αναφορά έκανε στην Ελεύθερνα, μια περιοχή που είναι ευρέως γνωστή στους ξένους και που δυστυχώς όμως μέχρι στιγμής δεν είναι προσβάσιμη, αφού δεν υπάρχει φύλαξη του χώρου. Το γεγονός αυτό αποτελεί εμπόδιο με δεδομένο και το ενδιαφέρον που υπάρχει για τον αρχαιολογικό χώρο.
Χαρακτηριστικά ανέφερε: «Στο Νομό μας, τους έχουμε προγραμματίσει εκδρομές Σπήλι-Πρέβελη-Πλακιά, καθώς και τα κρητικά χωριά Ρούστικα-Αργυρούπολη-Κουρνάς και επιστροφή, Αρκάδι-Μαργαρίτες, έχουμε προσθέσει επίσης αλλά ακόμα δεν έχει ανοίξει την Ελεύθερνα αλλά το περιμένουμε. Αν προσλάβουν φύλακες, θα ανοίξει αλλιώς όχι. Κάθε χρόνο περιμένουμε να ανάψει το ‘πράσινο φως’ για πρόσληψη φυλάκων, αλλά αυτό δε συμβαίνει. Αλλά το σημαντικό είναι να το διαφημίσουμε, να γίνει ευρύτερα γνωστό, γιατί πρόκειται για σημαντική περίπτωση η Ελεύθερνα, είναι η μοναδική υστερο-μινωική πόλη που υπήρξε μέχρι και την ενετική εποχή. Αρκετοί που ασχολούνται με αυτά τη γνωρίζουν και ειδικά πολλοί ενδιαφερόμενοι για τον μινωικό πολιτισμό και γενικότερα τον πολιτισμό της Κρήτης τον ξέρουν αυτόν τον προορισμό.
Και το Αμάρι τους βάζουμε, το συνδυάζουμε καμιά φορά με το Αρκάδι, περνάμε από το Φράγμα Ποταμών και στη συνέχεια επισκέπτονται τη Σύβριτο και μετά την κοιλάδα του Αμαρίου».
Αυξημένες οι κρατήσεις από Γαλλία και Βέλγιο
Την ίδια στιγμή και ενώ οι κρατήσεις από τις αγορές της Αγγλίας, της Γερμανίας και της Ρωσίας έχουν «παγώσει» αύξηση κατά 17% καταγράφουν οι τουριστικοί πράκτορες από τις αγορές της Γαλλίας και του Βελγίου, χώρες οι οποίες από πέρυσι παρουσιάζουν μια δυναμική και όλη η Κρήτη, αλλά και το Ρέθυμνο ειδικότερα, βρίσκεται στις πρώτες επιλογές τους.
Ο κ. Τριποδιανός, τουριστικός πράκτορας, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Ιδιαίτερα η Γαλλία και το Βέλγιο, οι γαλλόφωνες χώρες δηλαδή, που έχουν συνηθίσει να πηγαίνουν Μαρόκο, Τυνησία κ.λπ., αυτοί από μία πλευρά αναγκαστικά στράφηκαν προς εμάς. Οι Γάλλοι, καθιερωμένοι φιλέλληνες, δεν επηρεάζονται τόσο πολύ από τα δημοσιεύματα. Πέρυσι που είχαμε παρουσιάσει τη μεγαλύτερη αύξηση σε συνάλλαγμα από το εξωτερικό ήταν οι Γάλλοι. Αυτή η αύξηση ήταν μεγάλη σε σχέση με πρόπερσι και έφτασε το 39%. Φέτος λοιπόν προς το παρόν, οι τάσεις σε αφίξεις δείχνουν ότι θα έχουμε άνοδο 17-18%. Οι περσινές αφίξεις ήταν γύρω στο 23%. Από εκεί είναι συνεχόμενη αύξηση. Κάτι παρόμοιο περιμέναμε και από Γερμανία και Αγγλία, αλλά δυστυχώς από εκεί ‘πάγωσαν’ γιατί οι Γερμανοί και οι Εγγλέζοι είναι άλλοι χαρακτήρες».
Ο προβληματισμός πάντως με την πορεία της τουριστικής περιόδου, είναι διάχυτος στους εμπλεκόμενους του κλάδου που εκτιμούν πως αν γρήγορα δεν διασφαλιστεί η οικονομική σταθερότητα της χώρας, τότε οι απώλειες θα είναι μεγάλες για την Κρήτη. «Οι κρατήσεις ‘πάγωσαν’ λίγο πριν τις εκλογές και ακόμα δεν έχουν ‘ξεπαγώσει’. Μένουν με πολύ «ελαφρύ ρυθμό» και ιδιαίτερα βέβαια οι last minute δεν ήταν όπως τους περιμέναμε. Γι’ αυτό και ο Απρίλιος μπήκε άσχημα και ακόμα και για το Μάιο υπάρχει μία διστακτικότητα έξω από τα γραφεία, δεν έχουν αυξηθεί τα γκρουπ, έχουν παραμείνει στα ίδια νούμερα που ήταν πριν και μας κάνει μεγάλη ζημιά η πολιτική κατάσταση που επικρατεί. Άσχημα δημοσιεύματα στον Τύπο και στα Μ.Μ.Ε. που αναφέρουν επί μονίμου βάσεως ότι η Ελλάδα τη μία βγαίνει-την άλλη δε βγαίνει από την Ευρώπη», ανέφερε χαρακτηριστικά, ο κ. Τριποδιανός.
Ιδιαίτερη αναφορά γίνεται στις κρατήσεις της τελευταίας στιγμής, οι οποίες όμως πλέον μόνο προσοδοφόρες δεν θα είναι για πράκτορες και ξενοδόχους, οι οποίοι αναγκαστικά θα προχωρήσουν σε γενναίες εκπτώσεις και προσφορές, σε μια προσπάθεια να προσελκύσουν πελάτες. Ειδικότερα, ο κ. Τριποδιανός ανέφερε σχετικά: «Η εικόνα που έχουμε είναι για Μάιο-Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο, ωστόσο γίνονται και κρατήσεις τελευταία στιγμή π.χ. τον Ιούλιο για τον Αύγουστο, υπάρχουν κρεβάτια. Την τελευταία στιγμή δεν μπορείς να δώσεις το service που θέλεις να δώσεις. Όταν πρόκειται φυσικά για διανυκτερεύσεις τελευταίας στιγμής, όλοι δίνουν προσφορές. Ακόμα και στα αεροδρόμια πουλάνε πακέτα και πάει ο τουρίστας και διαλέγει το πιο φθηνό. Και πολλές φορές κατεβαίνει και δεν ξέρει πού έχει κατέβει και ρωτάει πού βρίσκεται κάποιο μέρος. Αυτή είναι η χειρότερη μορφή τουρισμού που εμείς δεν την θέλουμε και δεν την προτείνουμε, την απεχθανόμαστε αλλά μας το επιβάλλουν κάποιες φορές».