Κεντρική επιλογή των σκληρών δυνάμεων της παγκοσμιοποίησης είναι η κατάργηση της Δημοκρατίας και η αντικατάστασή της από τεχνοκράτες, τεχνολογικά δίκτυα και δυνάμεις της αγοράς. Ο πρόεδρος του ΣΕΒ, Θ. Φέσσας, ήδη ζητά επιχειρηματικό, τεχνοκρατικό επιτελείο για διακυβέρνηση.
Η γενοκτόνος λιτότητα, η διαφθορά, η βιομηχανία του θεάματος που ισοπεδώνει τις αξίες και το δημόσιο ήθος, είναι βασικά εργαλεία σκοτώματος της Δημοκρατίας, διότι μεταβάλλουν τον άνθρωπο από πολίτη σε άβουλο πλάσμα.
Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝ.ΕΛΛ. ήταν η μοναδική που αντιτάχθηκε στη γερμανική αυτοκρατορία του κεφαλαίου. Οι γερμανικές πολυεθνικές εταιρείες, με τη στήριξη του γερμανικού κράτους, πρωτοστάτησαν στη διαφθορά σε συνεργασία με τα ντόπια υποζύγια που ζητούν σήμερα την ψήφο του ελληνικού λαού.
Η αυτοδυναμία λοιπόν της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ στις προσεχείς εκλογές είναι μείζον πολιτικό γεγονός για την ελληνική κοινωνία και την Ευρώπη, για να μην επανέλθει το πολιτικό σύστημα διαπλοκής και διαφθοράς στη διακυβέρνηση. Επαναφορά στην κυβέρνηση των δυνάμεων της διαφθοράς, της διαπλοκής και της υποταγής στα ξένα κέντρα σημαίνει αποδοχή της σαπίλας και της κατοχής της χώρας στο γερμανικό κεφάλαιο.
Συγχρόνως θα επέλθει συρρίκνωση της δημοκρατίας και των δικαιωμάτων με λειτουργία του κράτους έκτακτων αναγκών και συγκάλυψη του συστήματος διαφθοράς. Μόνον ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να δημιουργήσει ένα μέτωπο δυνάμεων στην Ελλάδα και στην Ευρώπη για ανατροπή της λιτότητας, των Μνημονίων και χτύπημα της πολύπλευρης διαφθοράς.
Ασφαλώς τα λάθη του ΣΥΡΙΖΑ σε αυτήν την πρωτόγνωρη πορεία για την Αριστερά υπήρξαν πολλά και σημαντικά σε μία συγκυρία με εξαιρετικά αρνητικό συσχετισμό δύναμης διεθνώς, ο οποίος δεν είχε μελετηθεί σε βάθος. Όμως η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝ.ΕΛΛ., ταρακούνησε για έξι μήνες το ευρωπαϊκό κατεστημένο που υλοποιεί την πολιτική της λιτότητας.
Η απουσία πολιτικής στρατηγικής, που διακατέχει άλλωστε όλο το πολιτικό σύστημα, έφερε την ήττα στο τέλος με ένα τρίτο Μνημόνιο, το οποίο στο χέρι των κινημάτων είναι να ανατραπεί.
Ο ΣΥΡΙΖΑ αντιπαρατέθηκε σε αυτό το σύστημα ολοκληρωτισμού και επανέφερε με τις σκληρές διαπραγματεύσεις στην καρδιά της Ευρώπης την αξία της δημοκρατίας και της λαϊκής κυριαρχίας με αποκορύφωμα το μεγαλειώδες δημοψήφισμα. Ήδη η γερμανική πολιτική έχει χάσει λόγω του ΣΥΡΙΖΑ την ηθική ηγεμονία στην Ευρώπη και έχει μόνο την οικονομική και την πολιτική ως δύναμη καταστολής και κατοχής του ευρωπαϊκού Νότου.
Αποκαλύφθηκε για πρώτη φορά το αποκρουστικό της πρόσωπο. Ταυτόχρονα υπερασπίστηκε τη δημοκρατία των εργαζομένων, αφού απέτρεψε χιλιάδες προγραμματισμένες απολύσεις στον δημόσιο τομέα που είχε προαναγγείλει η συγκυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας-ΠΑΣΟΚ, και συγχρόνως πραγματοποίησε νέες αναγκαίες προσλήψεις στο Δημόσιο για την εξυπηρέτηση κοινωνικών αναγκών του λαού.
Αποτέλεσμα ήταν να δημιουργήσει ένα εξαιρετικά θετικό κλίμα και για τα εργασιακά δικαιώματα των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα, λειτουργώντας ανασχετικά στη λεηλασία του κεφαλαίου.
κ. Μεϊμαράκης στο Ηράκλειο μίλησε απειλητικά για τους «άχρηστους» εργαζόμενους που επαναπροσλήφθηκαν στο Δημόσιο. Για πρώτη φορά από την εποχή του Ελευθερίου Βενιζέλου, ο ΣΥΡΙΖΑ παρουσιάζει μία συγκροτημένη στρατηγική πρόταση για κάθε ελληνική Περιφέρεια, από την Κρήτη ως τη Θράκη, βασισμένη στην Επιστήμη, στην Έρευνα και στην Καινοτομία, που θα απογειώσουν τον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα.
Παράλληλα, θα δημιουργηθούν χιλιάδες θέσεις εργασίας, κυρίως για νέους επιστήμονες που έχουν φύγει, αλλά και γι’ αυτούς που είναι στο περιθώριο και θα αποτελέσουν τη σπονδυλική στήλη ανάπτυξης της χώρας. Ήδη η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι ενήμερη, γι’ αυτό και έχει αρχικώς συμφωνήσει και για χρηματοδότηση.
Δρομολόγησε το χτύπημα της πολυπλόκαμης διαφθοράς και το ξεκαθάρισμα στο «βρόμικο» τοπίο των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης. Τώρα είναι υπερεπείγον να εκλεγεί ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτοδυναμία, για να συνεχίσει μια πολιτική ανατροπής της γερμανικής κυριαρχίας και των ντόπιων στηριγμάτων της, σε συνεργασία με υπαρκτές δυνάμεις του Νότου -και όχι μόνο- που έχουν πλέον αφυπνιστεί για μία Ευρώπη των λαών και των εργαζομένων.
Ωστόσο, πρέπει να τονίσουμε πως με βάση την πολιτική εμπειρία που υπήρξε μέχρι τώρα απαιτείται να αλλάξουν σημαντικές λειτουργίες στον ΣΥΡΙΖΑ. Το βάθεμα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας και η δημιουργία θεσμών άμεσης δημοκρατίας, συναρτημένα με την αυτονομία του κόμματος από την κυβέρνηση και το κράτος, θα αναπλάσουν την κοινωνία και θα ενδυναμώσουν τα κινήματα, στοιχείο που θα εμπλουτίσει σε επίπεδο ιδεών, τη συλλογικότητα στη λήψη των αποφάσεων στην κορυφή και στη βάση του κόμματος.
Θα εμπνεύσει νέα κινήματα στην Ευρώπη κατά της λιτότητας και των Μνημονίων, δημιουργώντας προϋποθέσεις κοινωνικών και πολιτικών συμμαχιών με αφετηρία τον ευρωπαϊκό Νότο σε όλη την ευρωζώνη. Συνολικά, θα αμφισβητήσει τη συγκεντροποίηση φορέων της οικονομικής (τραπεζών κ.λπ.) και πολιτικής εξουσίας στην Ευρώπη και θα ενδυναμώσει τη δημοκρατία των Κοινοβουλίων και άλλων κοινωνικών και πολιτικών υποκειμένων.
Ο ΣΥΡΙΖΑ, αυτοδύναμος, μπορεί να γίνει ο καταλύτης ανατροπής των Μνημονίων ή ελαχιστοποίησης των καταστροφικών συνεπειών τους.
* Ο Παναγιώτης Γεωργουδής είναι δημοσιογράφος