Μακριά από τις νίκες έμεινε για 5η συνεχόμενη αγωνιστική το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο… ανακάλυψε ακόμα έναν τρόπο για να χάσει ένα παιχνίδι μέσα από τα χέρια του. Οι Ρεθεμνιώτες επέτρεψαν στο Λαύριο να ελπίζει, δεν ολοκλήρωσαν τη δουλειά όταν προηγήθηκαν με 9 (45-54) και 6 πόντους (54-60) στο 4ο δεκάλεπτο και τελικά γνώρισαν την ήττα από το Λαύριο με 69-67.
Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου «πλήρωσε» για ακόμα μία φορά τα πολλά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι της και κυρίως όταν η μπάλα «έκαιγε». Σ’ ένα ματς που οι Ρεθεμνιώτες το ήλεγχαν για περίπου 35 λεπτά, κατάφεραν και το έχασαν. Το έχασαν μέσα από τα χέρια τους. Σωρεία λαθών στα τελευταία λεπτά, επιθέσεις χωρίς καθαρό μυαλό, με 40% (17/42) στα δίποντα, με 39% (22/56) εντός πεδιάς και με φανερή την έλλειψη μίας ηγετικής φυσιογνωμίας, βρέθηκαν προ εκπλήξεως. Το δυσάρεστο, όμως, είναι πως δεν βρέθηκαν για πρώτη φορά σε αυτή τη θέση, μιας και πανομοιότυπο ήταν το φινάλε στην Τρίπολη και δη στην ήττα από τον Αρκαδικό.
Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν το αντίδοτο στο μαρκάρισμα των Νίξον και Γιανγκ, οι οποίοι πέτυχαν τους 40 από τους 69 πόντους της ομάδας τους. Το Ρέθυμνο μπορεί να είχε πολυφωνία στην επίθεση και 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά στα κρίσιμα…
Μόνοι τους έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι, μιας και δεν τελείωσαν την υπόθεση νίκη στην ώρα τους. Το 45-54 στα 8’19” εξανεμίστηκε σε ένα λεπτό. Το Λαύριο μείωσε στον πόντο (53-54), αλλά ο Στοόυν με καθοριστικούς πόντους έκανε το 53-58 και ο Χάρρου το 54-60 στα 3’39” πριν το φινάλε.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 60-60 και το φινάλε ήταν θρίλερ, όπως με Αρκαδικό και ΠΑΟΚ. Με το σκορ στο 62-62, ο Χάροου έκλεψε την μπάλα, επιχείρησε το λέι απ, ο Σχίζας πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ. Με 1/2 βολές έκανε το 62-63 στα 44”. Ο Νίξον με τρίποντο το 65-63 στα 32” και στα 23” ο Σχίζας κέρδισε το φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων. Με 2/3 έκανε το 65-65. Ο Γιανγκ ήταν ψύχραιμος για το 67-65 στα 19”, ενώ ο Κλουφ ευστόχησε σε μία βολή για το 67-66 στα 14”.
Η δεύτερη ήταν άστοχη, αλλά οι Ρεθεμνιώτες δεν έκαναν γρήγορα φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο. Αντίθετα, το έκαναν σε προσπάθεια του Κρουμπαλί κάτω από το καλάθι, ο οποίος μάλιστα ευστόχησε (69-66). Στη μία βολή ήταν άστοχος και ο Ρέλφορντ κέρδισε το φάουλ στα 4”. Πέτυχε την πρώτη (69-67), αλλά έχασε τη δεύτερη (σκόπιμα). Η μπάλα κατέληξε άουτ στα 2” και ήταν στη διάθεση του Ρεθύμνου. Ο Κλουφ πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά από την κορυφή των 6.75 ήταν άστοχος και έτσι παρέμεινε το 69-67.
Στο +11 το Ρέθυμνο – Χωρίς πόντο για 5’30” το Λαύριο
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και με μπροστάρηδες τους Σάφτενααρ, Κλουφ και Χάροου προηγήθηκαν με 5-12 και 12-17. Ο Γιαννακόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε σε 17-17, για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο στο 20-20.
Τα πρώτα 6 λεπτά της 2ης περιόδου εξελίχθηκαν σε μονόλογο για το Ρέθυμνο. Έδωσαν βάρος στην αναχαίτιση του Νίξον και με την είσοδο του Ματαλών στο παρκέ επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους. Με τρίποντο του Έλληνα γκαρντ (συνολικά 8 πόντοι στην 2η περίοδο) έγινε το 20-27, ενώ το Λαύριο χρειάστηκε 5’30” για να πάρει τους πρώτους πόντους (22-28) στο 2ο δεκάλεπτο. Ρέλφορντ και Κλουφ ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και δη στο +11 (26-37) στο 1’30” πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου, χρονικό στο σημείο ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους 6-17. Οι γηπεδούχοι, όμως, απάντησαν με σερί 7-0 και έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε στο 33-37.
Σταθερό προβάδισμα το Ρέθυμνο με σημαντικές βοήθειες από τον Στόουν
Το Λαύριο ήταν αυτό που έκανε καλύτερη εκκίνηση στην επανάληψη και με ένα 6-0 ισοφάρισε σε 39-39. Οι Ρεθεμνιώτες δεν πτοήθηκαν και με πρωταγωνιστή τον Στοόυν προηγήθηκαν με 41-45 και με 43-49. Τα κυρίαρχα στοιχεία, όμως, του 3ου δεκαλέπτου ήταν τα πολλά λάθη και η αστοχία εκατέρωθεν. Με επιμέρους 10-12, το Ρέθυμνο είχε τον τρόπο να διατηρεί ένα μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα (43-49).
Στο +9, στο +6 και εν τέλει στο -2
Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήλεγχε την κατάσταση και τίποτα δεν προμήνυε το μετέπειτα φινάλε. Με τρίποντο του Σχίζα προηγήθηκε με 45-54 στα 8’19”, αλλά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έχασε και τη διαφορά και τον Ματαλών με 5 φάουλ. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Νίξον, το Λαύριο μείωσε σε 53-54. Ο Στόουν, όμως, συνέχισε να δίνει πολύτιμους πόντους στην ομάδα του και με 4 αναπάντητους έκανε το 53-58 στα 4’22”. Ακολούθησε ένα δίποντο του Χάροου για το 54-60 στα 3’39”.
Οι Ρεθεμνιώτες, όμως, δεν τελείωσαν τη δουλειά στην ώρα τους. Επέτρεψαν στο Λαύριο να ελπίζει και… το πλήρωσαν. Με τρίποντα των Περράκη, Γιανκγ ισοφάρισε σε 60-60 στα 2’47”. Η ψυχολογία και η αυτοπεποίθηση είχε αλλάξει πλευρά, με τον Ρέλφορντ να κάνει έρμπολ από τα 6.75 κι ενώ ήταν παντελώς ελεύθερος.
Καρέ-καρέ τα τελευταία 2 συγκλονιστικά λεπτά
-1/2 βολές ο Περάκης για το 61-60 στο 1’59”
-Δίποντο Κλουφ για το 61-62 στο 1’36”
-1/2 βολές ο Περάκης για το 62-62 στο 1’17”
-Βιαστική επίθεση και άστοχο χουκ του Χάροου
-Ο Χάροου κλέβει την μπάλα, επιδίδεται ο ίδιος σε λέι απ, αλλά είναι άστοχος. Στον Αμερικάνο, όμως, δεν καταλογίζεται καθαρό φάουλ. Ο Σχίζας παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και κερδίζει το φάουλ
-1/2 βολές ο Σχίζας για το 62-63 στα 44”
-Κάκιστη άμυνα του Ρεθύμνου, τρίποντο του Νίξον για το 65-63 στα 32” πριν το φινάλε
-Ο Σχίζας παίρνει το σουτ τριών πόντων και κερδίζει το φάουλ
-2/3 βολές ο Σχίζας για το 65-65 στα 23”
-Τάιμ άουτ και επαναφορά για το Λαύριο στο μισό γήπεδο
-Γρήγορο φάουλ (!) του Κλουφ στον Γιανγκ
-2/2 ο Γιανγκ για το 67-65 στα 19”
– Τάιμ άουτ και επαναφορά για το Ρέθυμνο στο μισό γήπεδο
-Διείσδυση του Κλουφ και κερδίζει το φάουλ
-1/2 ο Κλουφ για το 67-66 στα 14”
-Το Ρέθυμνο δεν κάνει γρήγορο φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο, οι γηπεδούχοι βρίσκουν τον Κρουμπαλί κάτω από το καλάθι, ο οποίος ευστοχεί σε δίποντο (69-66) και κερδίζει και το φάουλ… στα 7”
-Αστοχεί στην βολή ο Κρουμπαλί και γηπεδούχοι κάνουν φάουλ στον Ρέλφορντ στα 4”
-Ο Αμερικάνος ευστοχεί στην πρώτη για το 69-67 και σκόπιμα αστοχεί στην δεύτερη. Η μπάλα καταλήγει άουτ, αλλά είναι στη διάθεση του Ρεθύμνου και ενώ απομένουν 2”
-Αποδέκτης της μπάλας ο Κλουφ στην κορυφή των 6.75, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν έρμπολ και έτσι παρέμεινε το 69-67.
Τα τρία στοιχεία που «μιλούν» από μόνα τους
Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, αλλά 3 στοιχεία λένε πολλά. Πολλές φορές η στατιστική δεν αποτυπώνει του λόγου το αληθές και κυρίως όταν ένα ματς κρίνεται σε μία απόφαση, σε ένα δίποντο ή τρίποντο, σε μία βολή.
1. Και οι δύο ομάδες είχαν περισσότερα λάθη απ’ ότι ασίστ. Συγκεκριμένα, 12 ασίστ και 13 λάθη το Λαύριο, 12 ασίστ και 15 λάθη το Ρέθυμνο.
2. Το Ρέθυμνο υπέπεσε σε 5 λάθη στο 1ο ημίχρονο, ενώ στο 2ο σε 10.
3. Οι Ρεθεμνιώτες μοίρασαν μόλις 5 τελικές πάσες στο 2ο ημίχρονο.
«Τελικός» με Τρίκαλα
Το Ρέθυμνο ισοφάρισε το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του στην Α1, καθώς είχε να μετρήσει 1 νίκη και 5 ήττες από την πρώτη του παρουσία στη μεγαλύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.
Σαφώς και δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμα και χρειάζεται ψυχραιμία απ’ όλους. Από παίκτες, προπονητές και διοικούντες. Η ομάδα προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο ρόστερ της, αλλαγές που ήταν αναγκαίες και είναι θέμα χρόνου να δείξει στο παρκέ τις πραγματικές της ικανότητες και δυνατότητες. Το παιχνίδι του Σαββάτου απέναντι στα Τρίκαλα είναι «τελικός» και η νίκη είναι ο μοναδικός στόχος της ρεθεμνιώτικης ομάδας.
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σώμος, Ανδρικόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 33-37, 43-49, 69-67.
ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Γιανγκ 21(3), Κρουμπαλί 9, Νίξον 19(2), Γιαννακόπουλος 6(2), Μπάρλος 6, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος, Περράκης 8(1), Έβανς.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 10, Ρέλφορντ 10(1), Σάφτενααρ 12(1), Χάροου 7(1), Στόουν 12, Σχίζας 6(1), Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Ματαλών 8(1).
Συνολική στατιστική
ΛΑΥΡΙΟ: 15/23 βολές (65%), 15/37 δίποντα (40%), 8/18 τρίποντα (44%), 23/55 εντός πεδιάς (41%), 32 ριμπάουντ (23-9), 12 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.
ΡΕΘΥΜΝΟ: 18/25 βολές (72%), 17/42 δίποντα (40%), 5/14 τρίποντα (35%), 22/56 εντός πεδιάς (39%), 39 ριμπάουντ (26-13), 12 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.
Δηλώσεις
Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Πήραμε διαφορές που δεν μπορέσαμε να τις στηρίξουμε»
Ο προπονητής του Ρέθυμνο Cretan Kings στάθηκε στο γεγονός πως το Λαύριο λειτούργησε πιο σωστά σαν ομάδα στα τελευταία λεπτά. Επεσήμανε πως η ομάδα του δεν μπόρεσε να στηρίξει τις διαφορές που πήρε, αλλά μέσα από την σκληρή δουλειά θα διορθωθεί και θα παρουσιαστεί καλύτερη στη συνέχεια.
«Να δώσω συγχαρητήρια στον Χρήστο Σερέλη, στην ομάδα του Λαυρίου και στον κόσμο. Πέτυχαν μια πολύ ωραία νίκη, δίκαια, γιατί για μία ακόμη φορά στα τελευταία λεπτά κέρδισε αυτή που είναι πιο σωστή ομάδα. Για το παιχνίδι τεχνικά δεν θα πούμε πολλά, γιατί νομίζω ότι οι σκληρές άμυνες δεν άφησαν πολλά περιθώρια να δούμε καλό μπάσκετ, αλλά νομίζω στο τέλος το Λαύριο λειτούργησε σαν ομάδα πιο σωστά, πιο ομαδικά, με καλύτερες πάσες, ευστόχησαν στις βολές που έπρεπε και σε κάποια κρίσιμα σουτ, πράγμα που εμείς για μία ακόμα φορά δεν το καταφέραμε και δεν είναι βέβαια τυχαίο αυτό.
Για μία ακόμη φορά πήραμε διαφορές μέσα στο παιχνίδι, που δεν μπορούμε να τις στηρίξουμε. Όταν χάνουμε κάποιους παίκτες υπάρχει πολύ μεγάλο κενό στην ομάδα και αυτό είναι ένας τρόπος που θα διορθωθεί μέσα από τη δουλειά, γιατί η ομάδα τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχει ξεκινήσει να δουλεύει σωστά.
Πιστεύω να τα καταφέρουμε, να το κάνουμε γρήγορα, για να μην χάσουμε παιχνίδια που θα μας πονέσουν, και εννοώ τα παιχνίδια μέσα στην έδρα μας και σιγά-σιγά να ετοιμαστούμε για να κάνουμε κάποια εκτός έδρας νίκη. Δεν είμαστε ίδια ομάδα και αυτό έχει επιβαρύνει τους παίκτες και τον κόσμο, που περιμένει καλά πράγματα από εμάς, αλλά πρέπει να δουλέψουμε πολύ για να γίνουμε».
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 64-59
Λαύριο – Ρέθυμνο 69-67
Κόροιβος – Άρης 67-65
Καβάλα – Κηφισιά 72-77 (63-63 κ.α.)
ΑΕΚ – Απόλλων Πατρών 84-78
Τρίκαλα BC – Ολυμπιακός 69-89
Αρκαδικός-Παναθηναϊκός 61-78
Η βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ Ν.-Η. ΠΟΝΤΟΙ
1. Παναθηναϊκός 12 6-0 430-345
2. ΑΕΚ 12 6- 0 457-400
3. Ολυμπιακός 11 5-1 547-386
4. Κόροιβος 10 4-2 410-408
5. Άρης 10 4-2 469-412
6. Κηφισιά 10 4-2 433-421
7. Κολοσσός Ρόδου 9 3-3 424-454
8. ΠΑΟΚ 8 2-4 429-448
9. Τρίκαλα BC 8 2-4 432-459
10. Λαύριο 8 2-4 389-468
11. Ρέθυμνο 7 1-5 414-455
12. Καβάλα 7 1-5 422-476
13. Απόλλων Πατρών 7 1-5 440-469
14. Αρκαδικός 7 1-5 305-400
Η επόμενη (7η) αγωνιστική
Σάββατο 21 Νοεμβρίου
17:00 Ρέθυμνο Cretan Kings – Τρίκαλα (NS2&NS2 HD-Λεπτό προς λεπτό)
17:00 Κηφισιά – ΑΕΚ (NS2&NS2 HD-Λεπτό προς λεπτό)
17:00 Απόλλων Πάτρας – Αρκαδικός (NS1&NS1 HD)
17:00 Κολοσσός Ρόδου – Λαύριο (NS2&NS2 HD-Λεπτό προς λεπτό)
17:00 Άρης – Καβάλα (NS2&NS2 HD-Λεπτό προς λεπτό)
Κυριακή 22 Νοεμβρίου
17:00 Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ (NS3)
Δευτέρα 23 Νοεμβρίου
18:30 Ολυμπιακός – Κόροιβος Αμαλιάδας (OTESPORT4 HD)
Εγχειρίστηκε με επιτυχία ο Μιχάλης Καμπερίδης
Το κατώφλι του χειρουργείου πέρασε ο Μιχάλης Καμπερίδης, ο οποίος υποβλήθηκε με επιτυχία σε πλαστική πρόσθιου χιαστού, με την αποθεραπεία να υπολογίζεται σε 6 μήνες.
Η ρεθεμνιώτικη ΚΑΕ εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση: «Ο μεγάλος άτυχος της ομάδας μας, Μιχάλης Καμπερίδης, υποβλήθηκε σήμερα το πρωί (σ.σ. Σάββατο) με επιτυχία σε πλαστική πρόσθιου χιαστού στο νοσοκομείο Mediterraneo από τον ιατρό της ομάδας μας Αντώνη Παπουτσιδάκη. Η αποθεραπεία του υπολογίζεται σε 6 μήνες.
Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings ευχαριστεί το νοσοκομείο Mediterraneo και τον γιατρό – ορθοπεδικό Δημήτρη Τσούκα για τη φιλοξενία. Επίσης, εύχεται καλή ανάρρωση στον Μιχάλη Καμπερίδη και να επιστρέψει δυνατός στην αγωνιστική δράση όσο πιο γρήγορα γίνεται».