Το καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι κοπέλες του ΝΟΡ στο πρωτάθλημα της Α1 κάνοντας σπριντ από την αρχή ως το φινάλε και κερδίζοντας τον Νηρέα Χαλανδρίου με 10-6 στο κολυμβητήριο των Χανίων.
Τα κορίτσια του Ανέστη Πεσματζόγλου ήταν συγκεντρωμένα από το 1ο λεπτό γνωρίζοντας εκ προοιμίου ότι το ματς θα είναι ντέρμπι.
Φαίνεται όμως ότι οι Καναδές Κέλι Μακ Κι και Αμορόζα έδωσαν αυτό το κάτι που έλειπε στον ΝΟΡ για να δείξουν πτυχές του δεδομένου ταλέντου που υπάρχει στο ρεθεμνιώτικο συγκρότημα!
Η πρώτη λοιπόν “ντεμπουτάρισε” με το σκουφάκι του ΝΟΡ σκοράροντας 4 τέρματα και μαζί με την εξαιρετική Κυριακάκη που σημείωσε και εκείνη 4, φρόντισαν να είναι τα πρόσωπα του αγώνα.
Παρ’ όλο που το σκορ “άνοιξε” σε διάσταση μετά το 7-6 και το γ’ 8λεπτο, ο ΝΟΡ επέδειξε σύνεση στην άμυνα (ένα από τα σημαντικά στοιχεία της νίκης) και έφτασε στους τρεις πρώτους του βαθμούς που θα του προσφέρει καλή ψυχολογία και χρόνο να δουλέψει ακόμη καλύτερη για τη συνέχεια.
Τα 8λεπτα: 3-2, 0-1, 4-3, 3-0.
Η διαιτησία: Αχλαδιώτης, Πολυχρονόπουλος
ΝΟΡ (Α. Πεσματζόγλου): Φαρμάκη, Λιμπιτάκη Στέλλα, Καραγιάννη, Μακ Κι 4, Φραγγελάκη 1, Τσιουγκρή, Νύκταρη, Λαμπαθάκη, Κυριακάκη 4, Παναγιωτάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Μπιρλιράκη, Λιμπιτάκη Ευαγ., Αμορόζα 1, Λιμπιτάκη Ζωή.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ν. Καραμάνης): Κόλλια 1, Πουλοπούλου, Κωνσταντοπούλου 2, Γιαμπασάκου 1, Μπινιάρη 2, Ψικάκου, Παπαφιλίπου, Δημοπούλου Α., Κονταλέξη, Αρβανιτάκη, Κατσιάνου, Ρουσάκη, Κακλή.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
ΝΟΡ – Νηρέας Χαλανδρίου ….10-6
Ηλυσιακός – ΝΟ Λάρισας ……..8-14
ΠΑΟΚ – Πανιώνιος ……………..13-4
Εθνικός – ΑΝΟ Γλυφάδας ……..7-10
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 5-9
ΝΕ Πατρών – ΑΕΚ ………………8-12
Η βαθμολογία
Ομάδα ………….Β. .Ν-Ι-Η ..Γκολ
1. ΠΑΟΚ ……………3 …1-0-0 …13-4
-. ΝΟ Λάρισας ……3 …1-0-0 …14-8
-. ΑΕΚ ……………….3 …1-0-0 …12-8
-. ΝΟΡ ……………….3 …1-0-0 …10-6
-. Ολυμπιακός …….3 …1-0-0 ….9-5
-. Γλυφάδα ………..3 …1-0-0 ….10-7
7. ΝΕ Πατρών …..0 …0-0-1 …..8-12
-. ΝΟ Βουλιαγμένης 0 0-0-1 ….5-9
-. Ηλυσιακός ……..0 …0-0-1 ….8-14
-. ΝΟ Χαλανδρίου 0 …0-0-1 ….6-10
-. Εθνικός …………0 ….0-0-1 …..7-10
-. Πανιώνιος ……..0 …0-0-1 …..4-13
Η επόμενη (2η) αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Βουλιαγμένη
Νηρέας – Πανιώνιος
Γλυφάδα – ΠΑΟΚ
Λάρισα – Εθνικός
ΑΕΚ – Ηλυσιακός
Ολυμπιακός – ΝΕ Πατρών