Του μετεωρολόγου ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΛΕΚΚΑ
Το Βαρομετρικό χαμηλό που επηρεάζει ήδη το νησί μας απομακρύνεται σταδιακά προς τα ανατολικά. Όμως από σήμερα το πρωί το δεύτερο, καλύτερα οργανωμένο, Βαρομετρικό χαμηλό κινούμενο από την Κεντρική Μεσόγειο προς τα ανατολικά θα επηρεάσει και την Κρήτη. Η νέα αυτή μεταβολή του καιρού, με βροχές και τοπικές καταιγίδες, θα ξεκινήσει και πάλι από τα Δυτικά και Νότια τμήματα της Κρήτης και στη συνέχεια τα φαινόμενα θα επεκταθούν και ανατολικότερα. Κατά τόπους οι βροχές θα σημειώσουν ένταση και αναμένεται να σημειωθούν και τοπικές καταιγίδες. Οι άνεμοι από Νότιες έως και Νοτιοδυτικές διευθύνσεις θα ενισχυθούν και πάλι φθάνοντας τα 6 – 7 Μποφώρ, με τις μέγιστες όμως εντάσεις να είναι κατά τόπους ισχυρότερες. Από τις βραδινές ώρες αναμένεται μικρή εξασθένηση των ανέμων και ενδεχομένως να αποφευχθούν τα όποια προβλήματα στις θαλάσσιες συγκοινωνίες. Η θερμοκρασία θα υποχωρήσει σε λίγο χαμηλότερα επίπεδα, ως προς την μέγιστη τιμή της η οποία θα κυμανθεί στους 14 έως 16 °C.
Τα νεότερα δεδομένα δίνουν μία γρήγορη εξασθένηση αυτού του συστήματος με αποτέλεσμα να αποκατασταθούν καλύτερες καιρικές συνθήκες από το πρωί του Σαββάτου για τα δυτικά τμήματα του νησιού ενώ για τις ανατολικές περιοχές αναμένεται να διατηρηθούν κάποια φαινόμενα έως και τις μεσημβρινές ώρες. Καλός καιρός αναμένεται να επικρατήσει γενικά για την Κυριακή αν και κατά τόπους θα είναι άστατος με αύξηση των νεφώσεων και πιθανότητα για κάποιες ασθενείς παροδικές βροχές (μέχρι τις μεσημβρινές ώρες). Οι άνεμοι από το Σάββατο θα στραφούν από Δυτικές διευθύνσεις με εντάσεις που θα φθάνουν τα 3 – 4, τοπικά έως και τα 5 Μποφώρ. Η θερμοκρασία υποχωρεί λίγο με την ελάχιστη να κυμαίνεται κοντά στους 8 °C για τα πεδινά και την μέγιστη έως και τους 15 °C.