Ο νέος ασφαλιστικός νόμος και η φορολογική επιβάρυνση που επιβάλλεται στους ελεύθερους επαγγελματίες, οι επιπτώσεις στο καθαρό εισόδημα αλλά και οι κοινωνικές παροχές που απορρέουν από το νόμο Κατρούγκαλου αναλύθηκαν στη διάρκεια ημερίδας, που διοργάνωσε το πρωί του Σαββάτου ο Δικηγορικός Σύλλογος Ρεθύμνου σε συνεργασία με το Εργαστήριο Κοινωνικής Ασφάλισης Υγείας και Πρόνοιας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και την Ένωση για την Προάσπιση των Κοινωνικών Δικαιωμάτων (Ε.Π.ΚΟΙ.ΔΙ.).
Όπως τόνισαν χαρακτηριστικά οι ομιλητές η αύξηση των εισφορών που καλούνται να καταβάλλουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες σε συνδυασμό με τη μείωση των κοινωνικών παροχών οδηγούν σε μείωση του καθαρού εισοδήματος και συρρικνώνει το ασφαλιστικό σύστημα. Ήδη η Ολομέλεια των Δικηγορικών Συλλόγων της χώρας, αλλά και άλλοι επαγγελματικοί κλάδοι και επιμελητήρια έχουν προσφύγει στο ΣΤΕ εκτιμώντας ότι ο νόμος που αφορά στις εισφορές είναι αντισυνταγματικός.
Το θέμα της ημερίδας που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Επιμελητηρίου ήταν «Επίκαιρα θέματα κοινωνικής ασφάλισης» και στόχο είχε να ενημερωθούν οι δικηγόροι και όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες για το νέο τοπίο που δημιουργείται στο ασφαλιστικό σύστημα. Ένα τοπίο που έχει προκαλέσει έντονο προβληματισμό και ανησυχία στους επαγγελματίες του κλάδου.
Ομιλητές στην ημερίδα ήταν η Πατρίνα Παπαρρηγοπούλου – Πεχλιβανίδη, αναπληρώτρια καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών, η Άρτεμις Αναγνώστου – Δεδούλη, γενική διευθύντρια υπουργείου Εργασίας, πρόεδρος Ε.Π.ΚΟΙ.ΔΙ., η Ειρήνη – Ελευθερία Γαληνού, δικηγόρος Ενιαίου Ταμείου Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών και ο Στέφανος Πετροπουλάκος, δικαστικός Πληρεξούσιος Α’ Ν.Σ.Κ.
Ο πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Ρεθύμνου, Βαγγέλης Μουνδριανάκης, σε σχετικές δηλώσεις του τόνισε:
«Πιστεύουμε ότι με την ημερίδα αυτή παρείχαμε μια πλήρη και εμπεριστατωμένη εικόνα στους συναδέλφους δικηγόρους, αλλά και σε όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες σχετικά με την κατάσταση που σήμερα υπάρχει στο ασφαλιστικό τοπίο και συνεισφέραμε στην κατανόηση και την προάσπιση των δικαιωμάτων των ασφαλισμένων και στις δύσκολες περιόδους που περνάμε μπορέσαμε να τοποθετηθούμε με τρόπο εποικοδομητικό και αποτελεσματικό. Τόσο στην Συντονιστική Επιτροπή όσο και στην Ολομέλεια των Προέδρων έχουμε τοποθετηθεί και έχουμε δηλώσει ότι αυτή δεν είναι μια διαδικασία που έχει να κάνει με την κοινωνική ασφάλιση. Είναι μια φορολογική παρέμβαση επιπρόσθετη και εν πάση περιπτώσει έχουμε ασκήσει προσφυγές στο ΣτΕ για την ακύρωση του νόμου που διέπει τον ΕΦΚΑ».
Η αναπληρώτρια καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών Πατρίνα Παπαρρηγοπούλου μίλησε για τις αλλαγές του ασφαλιστικού συστήματος, τονίζοντας ότι υπάρχει σοβαρή δυσκολία στην στήριξή του με αποτέλεσμα, όπως ανέφερε, αυτό να συρρικνώνεται δραματικά τόσο για τους ελεύθερους επαγγελματίες όσο και για τους συνταξιούχους, γεγονός που έχει ως συνέπεια τη μείωση του καθαρού εισοδήματος των ελεύθερων επαγγελματιών, την ίδια στιγμή που οι συντάξεις, όπως ανέφερε, παίρνουν τη μορφή επιδόματος.
Ειδικότερα, σε σχετικές δηλώσεις της η κυρία Παπαρρηγοπούλου, τόνισε: «Είναι μια εξαιρετική πρωτοβουλία του Δικηγορικού Συλλόγου να διοργανώσει αυτή την ημερίδα, διότι το ασφαλιστικό τα τελευταία 7-8 χρόνια βρίσκεται στο μάτι του κυκλώνα και παρά τις συνεχείς νομοθετικές ρυθμίσεις και τις αποκαλούμενες ψευδεπίγραφα -αν θέλετε- ως μεταρρυθμίσεις, τα προβλήματα δεν έχουν επιλυθεί και αντιθέτως διογκώνονται και για τους ασφαλισμένους και για τους συνταξιούχους. Στη διάρκεια της ημερίδας παρουσιάσαμε τον νόμο 4387/2016, που είναι γνωστός ως νόμος Κατρούγκαλος, παρουσιάσαμε τα προβλήματα που τίθενται και θα τεθούν, αναφερθήκαμε στις εισφορές για τις οποίες έχουν ήδη ασκηθεί και από τους δικηγορικούς συλλόγους και από πολλά επιμελητήρια και από την ΕΣΕΕ, την ΓΕΣΕΒΕ και από αγρότες και από άλλους φορείς και ομάδες αιτήσεις ακυρώσεως στο ΣτΕ, στις συντάξεις και στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης και στον υπολογισμό και επαναϋπολογισμό των συντάξεων με βάση τον νόμο 4387. Λόγω της δημοσιονομικής στενότητας υπάρχει μια δυσκολία στήριξης του ασφαλιστικού συστήματος από το κράτος, με αποτέλεσμα όλα αυτά τα χρόνια, να βιώνουμε μια συνεχή υποβάθμιση και μείωση των παροχών. Με τον τελευταίο νόμο, βλέπουμε ότι δεν περικόπτονται μόνο οι παροχές, αλλά μειώνεται και το εισόδημα του ελεύθερου επαγγελματία, του αγρότη, του αυτοαπασχολούμενου, με την αύξηση, ιδίως των ασφαλιστικών εισφορών, με αποτέλεσμα, το διαθέσιμο, καθαρό μετά την αφαίρεση φόρων και εισφορών, εισόδημα να γίνεται πάρα πολύ μικρό και σε πολλές περιπτώσεις ανεπαρκές για τη διαβίωσή του, λαμβανομένου υπ’ όψιν ότι ο εν ενεργεία εργαζόμενος είναι στην πιο παραγωγική ηλικία και έχει αυξημένα οικογενειακά βάρη, μικρά παιδιά, υποχρεώσεις δηλαδή ανελαστικές. Αυτά είναι εξόχως προβληματικά και υπό αυτή την έννοια το ασφαλιστικό σύστημα συρρικνώνεται. Οι συντάξεις πολύ φοβάμαι ότι σε μεγάλο βαθμό -οι ανταποδοτικές τουλάχιστον- θα είναι πολύ μικρές και θα έχουν ένα χαρακτήρα θα έλεγα επιδοματικό».
Η κυρία Παπαρρηγοπούλου ανέφερε ότι μόνη διέξοδος είναι οι πρωτοβουλίες ανάπτυξης για να στηριχτούν οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι αγορές και συνταξιούχοι: «Έτσι όπως έχουμε εγκλωβιστεί νομίζω ότι η διέξοδος θα έρθει μόνο με πρωτοβουλίες που αφορούν την ανάπτυξη. Αν δεν επιταχύνει ο ρυθμός ανάπτυξης δεν θα μπορέσουμε να ξεφύγουμε. Δεν μπορούν να στηριχτούν ούτε οι συνταξιούχοι, ούτε οι αυτοτελώς απασχολούμενοι ελεύθεροι επαγγελματίες, ούτε οι αγρότες ούτε και οι μισθωτοί στην τελική ανάλυση, διότι όταν πλήττεις τον ελεύθερο επαγγελματία και τον αυτοτελώς απασχολούμενο, πλήττεις και την μισθωτή εργασία, αφού ο αυτοτελώς απασχολούμενος δημιουργεί θέσεις εργασίας για τον μισθωτό. Επομένως το πρόβλημα είναι τεράστιο και πρέπει να εστιάσουμε στα μέτρα εκείνα που θα μας δώσουν προοπτική ανάπτυξης στην χώρα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αυξάνοντας την φορολογία και τις εισφορές φέρνεις την ανάπτυξη κοντά».
Σε ό,τι αφορά τις εισφορές των δικηγορών της επαρχίας ο κ. Στέφανος Πετροπουλάκος, δικαστικός πληρεξούσιος Α’ Ν.Σ.Κ., εξήγησε ότι πλέον αυτές διαμορφώνονται με βάση το πραγματικό εισόδημα, υποστηρίζοντας χαρακτηριστικά ότι όσοι δικηγόροι έχουν ετησίως εισόδημα ως και 10.000 ευρώ περίπου τότε θα καταβάλλουν μειωμένες εισφορές. Αντιθέτως όσοι έχουν παραπάνω θα πληγούν από το νέο σύστημα, «Ο δικηγορικός κλάδος είναι πιεσμένος, όπως και οι υπόλοιποι κλάδοι. Η κρίση έχει «χτυπήσει» τους πελάτες των δικηγόρων, άρα έχει «χτυπήσει» και τους δικηγόρους. Από κει και πέρα το ασφαλιστικό άλλαξε και οι εισφορές υπολογίζονται βάσει του πραγματικού εισοδήματος. Αυτό φαινομενικά ευνοεί την πλειοψηφία, η οποία είχε χαμηλό εισόδημα, πλήττει όμως αυτούς που είχαν μεγαλύτερο και ενδεχομένως να τους οδηγήσει στην απόκρυψη του εισοδήματος για να μην καταβάλλουν πολλές εισφορές. Αυτές ήταν και οι αντιδράσεις του κλάδου γιατί ουσιαστικά από κάποιο εισόδημα και πάνω κατά την άποψη της Ολομέλειας των Δικηγορικών Συλλόγων μπορεί να είναι ακόμα και δήμευση της περιουσίας τους. Ο κάθε δικηγόρος έχει μια επιβάρυνση εδώ στην επαρχία 33,95% στις εισφορές του. Όσοι είχαν εισόδημα καθαρό μέχρι περίπου 10.000 ευρώ θα πληρώνουν τώρα λιγότερο. Όσοι όμως είχαν περισσότερο θα πληρώνουν παραπάνω. Αυτό υπολογίζεται σε συνδυασμό με τις φορολογικές επιβαρύνσεις για να διαμορφωθεί το σύνολο» είπε.