Σημαντικά αυξήθηκαν οι αλλοδαποί τουρίστες που επέλεξαν το κάμπινγκ ή τα καταλύματα ξενοδοχειακού τύπου για τις διακοπές τους στην Ελλάδα το 2015, ενώ οριακή αύξηση καταγράφεται στις αφίξεις ελλήνων τουριστών.
Ειδικότερα, από τα στοιχεία της έρευνας κίνησης καταλυμάτων ξενοδοχειακού τύπου και κάμπινγκ που διενήργησε η ΕΛΣΤΑΤ, προκύπτει ότι κατά το διάστημα Ιανουαρίου -Σεπτεμβρίου 2015, στο σύνολο των καταλυμάτων αυτών παρουσιάζεται αύξηση στις αφίξεις κατά 4,3% και στις διανυκτερεύσεις κατά 2,2%, σε σχέση με τα στοιχεία της αντίστοιχης περιόδου του έτους 2014.
Συγκεκριμένα, κατά την περίοδο του παραπάνω εννιαμήνου, παρουσιάζεται σημαντική αύξηση, σε απόλυτες τιμές, στις αφίξεις και διανυκτερεύσεις των αλλοδαπών στο σύνολο των καταλυμάτων ξενοδοχειακού τύπου και κάμπινγκ κατά 4,9% και 2,4% αντίστοιχα.
Στους ημεδαπούς η αύξηση, σε απόλυτες τιμές, είναι μικρή και ανέρχεται στο 2,8% στις αφίξεις και στο 1% στις διανυκτερεύσεις σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα.
Από τα στοιχεία της κίνησης των καταλυμάτων ξενοδοχειακού τύπου και κάµπινγκ προκύπτει ότι, για το διάστηµα Ιανουαρίου – Σεπτεμβρίου 2015, η µέση παραµονή ανά άτοµο ανέρχεται σε 4,3 διανυκτερεύσεις. Συγκεκριµένα η µέση παραµονή για τους αλλοδαπούς είναι 5,1 διανυκτερεύσεις, ενώ για τους ηµεδαπούς είναι 2,5 διανυκτερεύσεις.
Η συνολική πληρότητα κλινών στα ξενοδοχειακά καταλύµατα (πλην κάµπινγκ), η οποία υπολογίζεται από το σύνολο των διανυκτερεύσεων σε σχέση και µε τις κλίνες που λειτούργησαν, ανήλθε κατά το διάστηµα Ιανουαρίου – Σεπτεµβρίου 2015 σε 42,5% έναντι 41,9% κατά την αντίστοιχη περίοδο του έτους 2014.
Το µεγαλύτερο ποσοστό της κίνησης καταλυµάτων ξενοδοχειακού τύπου και κάµπινγκ, κατά την περίοδο Ιανουαρίου-Σεπτεµβρίου 2015, αναλογεί σε αλλοδαπούς τουρίστες, δηλαδή 70,9% των αφίξεων και 83,3% των διανυκτερεύσεων.