Κόσμο και κοσμάκη… έχουν βαλθεί να τρελάνουν οι ιδιοκτήτες των ομάδων της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Το δέλεαρ της ανόδου στην Α1 είναι τεράστιο και οι κινήσεις τους στο μεταγραφικό «παζάρι» του καλοκαιρού, κάτι παραπάνω από εντυπωσιακές. Το πιο αμφίρροπο πρωτάθλημα όλων των εποχών βρίσκεται προ των πυλών και η Α2 θα θυμίζει… μία μικρή Α1.
Μετά από πολλά χρόνια παρατηρείται το φαινόμενο της «μετακόμισης» σπουδαίων ονομάτων στην 2η τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Αθλητές που έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στην Α1 και όχι μόνο, πήραν την απόφαση να αφήσουν τα «σαλόνια» και να αγωνιστούν μία κατηγορία παρακάτω. Τα ποσά… που έχουν πέσει στο τραπέζι κρίνονται εξωφρενικά για τα δεδομένα της Α2, αλλά αποτελούν και το μεγάλο δέλεαρ και κίνητρο της δύσκολης απόφασης.
Για του λόγου το αληθές. Κουμπούρας, Λιακόπουλος, Αγγελόπουλος, Καράμπουλας, Βασιλόπουλος, Ψαθάς, Τουντζιαράκης και Νοέας έχουν ήδη υπογράψει τα νέα τους συμβόλαια. Στο στόχαστρο των υποψήφιων για άνοδο ομάδων βρίσκονται παίκτες όπως οι Παπαμακάριος, Καλαμπόκης, Σκορδίλης, Μπάρλος, Αντώνης Μάντζαρης, Φάχρο Αλίχοντζιτς, Πάνος και Καρύδας.
Αμφιβάλει κάποιος πως οι παραπάνω αθλητές θα μπορούσαν να σταθούν επάξια σε καλές ομάδες της Α1; Το έχουν αποδείξει με πράξεις τα τελευταία χρόνια, διαγράφοντας ατομικές και ομαδικές επιτυχίες. Οι περισσότεροι εξ αυτών διαθέτουν τεράστια εμπειρία και πλούσιες παραστάσεις από τις λεγόμενες «μεγάλες ομάδες» της Ελλάδας, όπως επίσης και ανταγωνιστικών πρωταθλημάτων του εξωτερικού. Για την κλάση και την ποιότητά τους, ούτε λόγος.
Μάλιστα, αρνήθηκαν εξαιρετικές προτάσεις, οικονομικές και χρονικής διάρκειας, ομάδων της Α1 και αποφάσισαν να αγωνιστούν στην Α2. Ήδη οι σύλλογοι που πέρυσι τερμάτισαν από την 4η θέση και κάτω στην Basket League, δυσκολεύονται να βρουν Έλληνες παίκτες για να γεμίσουν τα ρόστερ τους. Κάτι τέτοιο δεν έχει ξανασυμβεί στο ελληνικό μπάσκετ και απομένει να αποδειχθεί πως οι ομάδες που απέσπασαν την υπογραφή τους, θα τηρήσουν κατά γράμμα τις υποχρεώσεις τους. Τα παραδείγματα προς αποφυγή είναι πάρα πολλά και πρόσφατα στις συνειδήσεις προπονητών και παικτών.
Τέλος, η ΕΟΚ έχει στα σκαριά ένα νέο τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος. Τα πλέι οφ στην Α2 είναι πιο κοντά από ποτέ και αν τελικά εφαρμοστούν, το πρωτάθλημα θα γίνει πιο αμφίρροπο, περισσότερο ανταγωνιστικό και δίχως αμφιβολία θα πραγματοποιηθεί μεγάλη «μάχη» για τις 2 θέσεις που οδηγούν στην Α1.
Ας δούμε αναλυτικά τις εντυπωσιακές κινήσεις μερικών εκ των διεκδικητών του τίτλου και της ανόδου στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: «Τάραξε τα νερά» με Κουμπούρα – Απέκτησε και Νοέα, Γερομιχαλό – Επιχειρεί ρόστερ ανόδου με Σκορδίλη, Μπάρλο
Ο Φάνης Κουμπούρας πήρε τη μεγάλη απόφαση να αφήσει την Α1 μετά από πολλά χρόνια διακρίσεων, ομαδικών και ατομικών. Το Ρέθυμνο Aegean ήταν ο τελευταίος του σταθμός στη «μεγάλη» κατηγορία, με τους «κυανόλευκους» να του καταθέτουν μία άκρως δελεαστική πρόταση ανανέωσης για τα επόμενα τρία χρόνια.
Ο 31χρονος γκαρντ και άλλοτε παίκτης των Απόλλωνα Πάτρας, Ολύμπια Λάρισας, Αμαρουσίου, Άρη, Ίκαρου Καλλιθέας και Κολοσσού Ρόδου θα φοράει από τη νέα σεζόν τη φανέλα του Προμηθέα. Οι νεοφώτιστοι ποντάρουν πολλά στην εμπειρία και στην κλάση του, όντας ένας από τους σταθερότερους παίκτες των τελευταίων ετών στην Α1.
Από κει και πέρα, κάτοικος Πατρών έγινε και ο Πέτρος Νοέας. Ο 28χρονος φόργουορντ, ύψους 2.04, έχει πανηγυρίσει δύο ανόδους τα τελευταία χρόνια με Κόροιβο και Αρκαδικό και στοχεύει να δώσει συνέχεια σε αυτές.
Τέλος, παίκτης του Προμηθέα για τα επόμενα 2 χρόνια είναι και ο Πέτρος Γερομιχαλός. Ο 22χρονος πρώην σέντερ των Μαχητών Δόξας Πεύκων αναδείχθηκε 3ος σκόρερ της Β’ Εθνικής, ενώ αποτέλεσε τον κορυφαίο σέντερ του Βορείου Ομίλου.
Οι Πατρινοί δεν έχουν ολοκληρώσει την ενίσχυση και στο στόχαστρο έχουν βάλει ακόμα 2 παίκτες με σπουδαία καριέρα στην Α1 και όχι μόνο. Ο Γάιος Σκορδίλης δεν αποκλείεται να αλλάξει γειτονιά, μιας και πέρυσι φόρεσε τη φανέλα του συμπολίτη Απόλλωνα. Επίσης, ο Νίκος Μπάρλος σκέφτεται περισσότερο από ποτέ την επιστροφή του στην Πάτρα, αλλά αυτή τη φορά για λογαριασμό του Προμηθέα.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Πανίσχυρο ρόστερ με Βασιλόπουλο, Μαγκουνή – Πολύ κοντά ο Αντώνης Μάντζαρης – «Χτυπάνε» και Αλίχοντζιτς, Σακελλαρίου οι Πειραιώτες
Πάρα πολύ δυνατά έχει μπει στο μεταγραφικό «παζάρι» ο Εθνικός. Η πρώτη κίνηση ήταν εντυπωσιακή και δεν είναι άλλη από την απόκτηση του Φώτη Βασιλόπουλου. Ο άλλοτε γκαρντ της ΑΕΚ, του Παγκρατίου και του Πανελευσινιακού αναμένεται να δώσει σταθερότητα στο σκοράρισμα, όντας ένας παίκτης που γνωρίζει άριστα τα κατατόπια της Α2. Μάλιστα, στην παρουσίασή του γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας, ενώ το «παρών» έδωσε και ο Εθνικάρας.
Οι Πειραιώτες δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς έκαναν δικό τους και τον Σπύρο Μαγκουνή. Ο άλλοτε γκαρντ του Ρεθύμνου, με θητεία και σε Αιγάλεω, ΑΕΚ και πέρυσι στον Φάρο Κερατσινίου, άλλαξε γειτονιά και από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στον Εθνικό.
Από κει και πέρα, στα υπόψη του Βαγγέλη Βλάχου βρίσκεται ένας ακόμα πρώην «κυανόλευκος». Ο Βαγγέλης Σακελαρίου βοήθησε τα μέγιστα το Λαύριο για να φτάσει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο 25χρονος σκόρερ αποτελεί «το μήλον της έριδος» για τις περισσότερες ομάδες της κατηγορίας.
Επίσης, μία ανάσα από τον Εθνικό βρίσκεται ο Αντώνης Μάντζαρης. Ο έμπειρος γκαρντ αγωνίστηκε πέρυσι στο Ψυχικό, ενώ διαθέτει εμπειρία και από την Α1, αγωνιζόμενος με τις φανέλες των Περιστερίου, Πανελευσινιακού. Οι δύο πλευρές βρίσκονται πολύ κοντά σε συμφωνία, καθώς απομένουν τα τυπικά.
Τέλος, στο στόχαστρο των Πειραιωτών βρίσκεται και ο Φάχρο Αλίχοντζιτς. Ο 26χρονος Βόσνιος πάουερ φόργουορντ-σέντερ, ύψους 2.08, φόρεσε για 9 παιχνίδια τη φανέλα του Ρεθύμνου, αντικαθιστώντας στο ρόστερ τον Ρόλαντ Σάφτενααρ. Ο Αλίχοντζιτς έκλεισε τη χρονιά στην Αργεντινή, με τη φανέλα της Εστουντιάντες, και οι άνθρωποι του Εθνικού θέλουν… να τον κάνουν δικό τους. Κάτι τέτοιο κρίνεται δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο.
ΚΥΜΗ: Ενισχύθηκε με Ψαθά, Τουντζιαράκη – Αρνητική απάντηση του Παπαμακάριου
Η Κύμη θέλει να παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό σύνολο για τη νέα σεζόν, η οποία θα είναι η πρώτη της ομάδας από την Εύβοια στην Α2. Οι νεοφώτιστοι απέκτησαν τους Γιάννη Ψαθά και Σταύρο Τουντζιαράκη, ενώ προσπάθησαν και για το μεγάλο «μπαμ» με τον Μανώλη Παπαμκάριο.
Ο Γιάννης Ψαθάς, που έχει αγωνιστεί και στο Ρέθυμνο Aegean, πραγματοποίησε μία αρκετά καλή χρονιά με την Κηφισιά στην Α1, αλλά από τη νέα σεζόν θα προσφέρει τις υπηρεσίες του στην Κύμη.
Η ομάδας της Εύβοιας επαναπάτρισε τον Σταύρο Τουντζιαράκη, που τα τελευταία χρόνια αγωνίστηκε στην Σόλνα της Σουηδίας και στην ουγγρική MAFC Βουδαπέστης. Ο 28χρονος σέντερ έχει φορέσει και τις φανέλες των Μαντουλίδη, Μακεδονικού, Αμαρουσίου, ΑΕΚ, Ίκαρου Καλλιθέας και ΟΦΗ.
Τέλος, οι άνθρωποι της ομάδας κυνήγησαν το μεγάλο «μπαμ» με τον Μανώλη Παπαμακάριο. Ο πολύπειρος γκαρντ, όμως, απάντησε αρνητικά στην πρόταση που του έγινε και συνεχίζει το ψάξιμο για το νέο προορισμό της τεράστιας καριέρας του.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ: «Τρελαίνει κόσμο» με Καράμπουλα, Λιακόπουλο, Αγγελόπουλο – Γερό μπάσιμο και για Πάνος
Ο Φάρος Κερατσινίου μπορεί να μην γνωρίζει ακόμα επίσημα την κατηγορία που θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν, αλλά οι κινήσεις τους μαρτυρούν πως κάτι έχουν στο μυαλό τους οι διοικούντες. Έχουν «χτίσει» ένα ρόστερ που θα μπορούσε να σταθεί επάξια και στην Α1, την άνοδο στην οποία θα διεκδικήσουν με αξιώσεις, καθώς σύμφωνα με πληροφορίες ο Φάρος θα αγωνιστεί στην Α2.
Το πρώτο «μπαμ» έγινε με την απόκτηση του Βαγέλλη Καράμπουλα. Ο 34χρονος φόργουορντ έχει πανηγυρίσει την άνοδο στην Α1 με τους Ίκαρο Καλλιθέας, ΑΕΚ, Νέα Κηφισιά και Καβάλα. Ο χαρισματικός σκόρερ στοχεύει σε 5η επιτυχία, με μία ομάδα που έχει όλα τα φόντα για να το πετύχει.
Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή, με μία μεταγραφή που κάλλιστα μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες. Πολλές ομάδες της Α1 ορέγονταν την απόκτηση του Νίκου Λιακόπουλου, αλλά ο Φάρος ήταν αυτός που κέρδισε την υπογραφή του. Ο πολύπειρος γκαρντ προέρχεται από δύο καλές χρονιές με την Κηφισιά, αλλά πλέον θα επιστρέψει στα παλιά γνώριμα λημέρια, αυτής της Α2.
Ακολούθως, οι διοικούντες της ομάδας του Κερατσινίου κέρδισαν την υπογραφή του Νίκου Αγγελόπουλου. Ο πολύπειρος φόργουορντ, πρώην του Ρέθυμνο Aegean, προέρχεται από μία εξαιρετική χρονιά με τον Κόροιβο, βοηθώντας τον τα μέγιστα για την παραμονή στην Α1. Η πρόταση του Φάρου ήταν κάτι παραπάνω από ελκυστική και έτσι ο Αγγελόπουλος… πήρε τον δρόμο για την Α1.
Τέλος, το συγκρότημα του Ανδρέα Πολέμη έχει καταθέσει μία τρομερή πρόταση στον Στιβ Πάνος. Προσφορά που δύσκολα μπορούν να φτάσουν και καλές ομάδες της Α1. Ο 27χρονος Ελληνοαμερικανός σέντερ πραγματοποίησε μία πάρα πολύ καλή χρονιά με τα Τρίκαλα, ενώ στο παρελθόν έχει φορέσει τη φανέλα του Κολοσσού και της Καβάλας. Οι συζητήσεις βρίσκονται σε εξέλιξη και αν έχουν αίσιο τέλος, ο Φάρος θα έχει δημιουργήσει ένα ρόστερ με μοναδικό στόχο την άνοδο στην Α1.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Προσπαθεί την υπέρβαση με Καλαμπόκη, Καρύδα
Η Δόξα Λευκάδας θα συνεχίσει με τον Βαγγέλη Ζιάγκο στην τεχνική ηγεσία και πλέον έχει στρέψει όλη την προσοχή της στην ενίσχυση του ρόστερ. Οι στόχοι είναι συγκεκριμένοι, αλλά διόλου εύκολο να αποκτηθούν.
Ο Γιάννης Καλαμπόκης δεν συμφώνησε με το Ρέθυμνο για την ανανέωση της συνεργασίας τους και η Δόξα Λευκάδας θέλει να τον κάνει δικό της. Κάτι ανάλογο ισχύει με τον Σάκη Καρύδα, που βοήθησε τα μέγιστα στην άνοδο του Αρκαδικού.
ΨΥΧΙΚΟ: Με την εγγύηση που του δίνει ο Δημάκος
Στο Ψυχικό θ’ αγωνίζεται και τη νέα χρονιά ο Γιάννης Δημάκος. Ο 1ος σκόρερ της περυσινής Α2 έβαλε την υπογραφή του στο νέο του συμβόλαιο και συνεχίζει στην ομάδα των βορείων προαστίων.
Σκέψεις για πλέι οφ και στην Α2 Εθνική κατηγορία
Η δυναμική της Α2 αναμένεται τεράστια, με αρκετές ομάδες να διεκδικούν την άνοδο στην Α1. Δεν αποκλείεται, όμως, να το κάνουν πράξη μέσω της διαδικασίας των πλέι οφ. Η ΕΟΚ να τα εφαρμόσει και στην 2η τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, που αν τελικά το πράξει, αυτόματα το πρωτάθλημα θα γίνει πιο αμφίρροπο και ενδιαφέρον.
Στις σκέψεις υπάρχει να εφαρμοστούν τα πλέι οφ από τη νέα σεζόν, τα οποία θα διαφοροποιήσουν τον τρόπο ανόδου των ομάδων στην Α1. Ναι μεν ο πρώτος θα παίρνει απευθείας το «εισιτήριο», όμως οι επόμενοι 4 θα μπουν σε μια διαφορετική διαδικασία, ώστε να κυνηγήσουν εν τέλει την 2η προνομιούχο θέση που οδηγεί στην Α1.
Το πλάνο προβλέπει να μπουν στα πλέι οφ όσοι τερμάτισαν από την 2η μέχρι την 5η θέση και ο κερδισμένος αυτής της διαδικασίας να πανηγυρίζει την άνοδο. Ο 2ος θα παίξει με τον 5ο, ο 3ος με τον 4ο και όσοι προκριθούν θα αγωνιστούν στον τελικό των πλέι οφ.