Ο Κλάδος Λυκοπούλων της Περιφερειακής Εφορείας Προσκόπων Δυτικής Κρήτης, την Κυριακή 22 Απριλίου 2018, στο πάρκο Ειρήνης και Φιλίας των Λαών στα Χανιά από τις 10:30 το πρωί έως τις 13:30 το μεσημέρι, οργανώνει μεγάλη δραστηριότητα με θέμα την «Ανακύκλωση», για τα Λυκόπουλα του Ρεθύμνου, της Σούδας, των Χανίων και με ανοιχτή, δωρεάν συμμετοχή, παιδιών ηλικίας από 7 έως 11 ετών.
Τα παιδιά θα ενώσουν τις δυνάμεις τους φωνάζοντας «Βάλτο σε κύκλο, ανακύκλωσε τώρα» θα παίξουν ανακυκλώνοντας συμμετέχοντας σε παιχνίδια, τραγούδια, κατασκευές από ανακυκλωμένα υλικά, και πολλές διαδραστικές δραστηριότητες.
«Συγκέντρωσε κι εσύ ανακυκλώσιμα υλικά και φέρε τα μαζί σου. Κατασκευές, παιχνίδια και τραγούδια σε περιμένουν!
Μία διαφορετική δράση για την Ανακύκλωση σε περιμένει…
Έλα να παίξουμε, να τραγουδήσουμε και να κατασκευάσουμε μαζί με ανακυκλωμένα υλικά από: πλαστικό, γυαλί, αλουμίνιο, χαρτί.
Έλα να παίξεις και εσύ μαζί με περισσότερα από 150 Λυκόπουλα από τα Χανιά και το Ρέθυμνο» αναφέρει στην πρόσκλησή της απευθυνόμενη στα παιδιά η Περιφερειακή Εφορεία Προσκόπων Δυτικής Κρήτης. Απευθυνόμενη στους γονείς, τους καλεί να φέρουν τα παιδιά τους στην δράση:
«Φέρτε τα παιδιά σας, ηλικίας από 7 έως 11 ετών να παίξουν και να περάσουν ένα αξέχαστο δημιουργικό πρωινό Κυριακής, παρέα με τα Λυκόπουλα και τα ενήλικα στελέχη του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων».