Για ένα ακόμη ταξίδι προετοιμάζεται ο Ερμής αυτή την Κυριακή. Μπορεί ουσιαστικά η χρονιά να έχει ολοκληρωθεί γι’ αυτόν, όμως οι υποχρεώσεις τρέχουν» μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Οι Κρητικοί «πακετάρουν» τα πράγματά τους προκειμένου να ταξιδέψουν εκ νέου, αυτή τη φορά στο «σμαραγδένιο» νησί αντιμετωπίζοντας τον Ιάλυσο.
Οι Ρεθεμνιώτες προσπαθούν να αφήσουν πίσω τους ένα κακό αποτέλεσμα, όπως ήταν αυτό με την Κηφισιά. Μπορεί οι εντυπώσεις να ήταν με το μέρος τους όμως, στο ποδόσφαιρο κερδίζει η ουσία κι αυτή ήταν με τους Αθηναίους.
Γ. Πετράκης: «Άδικο αποτέλεσμα αλλά «κερδίζουμε» παίκτες»
Ο Γιώργος Πετράκης, αναφέρθηκε στο τελευταίο αποτέλεσμα (ήττα με 1-2 από την Κηφισιά), το οποίο δεν τον βρίσκει σύμφωνο, ωστόσο, στέκεται κυρίως στο γεγονός ότι ο Ερμής έχει την πολυτέλεια να χρησιμοποιήσει νεαρούς ποδοσφαιριστές… «Νομίζω ότι ήταν ένα άδικο αποτέλεσμα για εμάς. Σε δυο στιγμές αδράνειας από στημένες φάσεις, δεχτήκαμε δυο γκολ. Από την άλλη, είμαι χαρούμενος διότι μας δίνεται η ευκαιρία και χρησιμοποιούμε νέα παιδιά στην ομάδα, ώστε να έχουμε πλήρη εκτίμηση για το ποιο θα είναι το πλάνο που θα ακολουθήσουμε τη νέα χρονιά. Κοιτάζουμε τη συνέχεια και στόχος μας είναι να κινηθούμε στο ίδιο μήκος κύματος».
Ο Ιωαννίδης «σφυρίζει» στη Ρόδο
Στο μεταξύ, κι ενόσω η προετοιμασία για το ματς της Κυριακής συνεχίζεται, βγήκε παράλληλα και το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής, ενώ γνωστά έγιναν και τα ονόματα των διαιτητών. Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο κ. Ιωαννίδης από τον Πειραιά, ενώ βοηθοί του θα είναι οι κ.κ. Παπανδριόπουλος, Γκολές από τον ίδιο σύνδεσμο.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές στον 4ο όμιλο της 28ης αγωνιστικής:
Κυριακή 7 Μαΐου 2017 – 11:30
Δημ. Θήρας: Πανθηραϊκός – Θύελλα Ραφήνας
Καυροφύλλης Κ. (Πειραιά), Καρακέλες Ι. (Πειραιά), Ζερβάκης Γ. (Πειραιά).
Κυριακή 7 Μαΐου 2017 – 17:00
«Ι. Ζηρίνης»: Κηφισιά – Εργοτέλης
Κακρίδης Ι. (Κορίνθου), Κωνσταντόπουλος Π. (Κορίνθου), Πυργάκης Χ. (Κορίνθου).
Ατσαλένιο: ΠΟΑ – ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ
Σταυρουλάκης Γ. (Ρεθύμνου), Κοκμότος Ι. (Ρεθύμνου), Φραγκιαδάκης Ι. (Ρεθύμνου).
Δημ. Ιαλυσού Ιάλυσος – Ερμής Ζωνιανών
Ιωαννίδης Κ. (Πειραιά) Παπανδριόπουλος Γ. (Πειραιά), Γκολές Π. (Πειραιά).
Δημ. Ραφήνας Τριγλία Ρ. – Ηλυσιακός
Πόγκας Μ. (Εύβοιας), Χατζηκαμαγιάννης (Εύβοιας), Δέλλης (Βοιωτίας).
Δημ. Ηφαίστου Αγ. Ιερόθεος – Προοδευτική
Βλάχος Α. (Ανατ. Αττικής), Πλάκας Χ. (Δυτ. Αττικής), Καντανολέων Α. (Δυτ. Αττικής).
Δημ. Μοσχάτου: Εθνικός Π. – Πόρος
Χαλδαίος Ι. (Αθηνών), Σταυρόγλου Δ. (Αθηνών), Αραβίδης Γ. (Αθηνών).
Πάντα πρώτος ο Τριανταφύλλου
Σ’ έναν άλλο τομέα, αυτόν των σκόρερς, έχει ενδιαφέρον να δούμε πως κινούνται μεμονωμένα οι παίκτες των ομάδων. Πρώτος εδώ και πολύ μεγάλο διάστημα είναι ο Τάσος Τριανταφύλλου, ωστόσο από την λίστα που δεν είναι μεγάλη, στην αγωνιστική που πέρασε, σκόραρε ο Αργυρίου του Ιωνικού. Γκολ όμως πέτυχε ως γνωστό και ο Θανάσης Τοπούζης. Ο φορ του Ερμή είχε «κολλήσει» για 16 αγωνιστικές στα 7 τέρματα. Τελευταία φορά που πανηγύρισε ήταν στις 4 Νοεμβρίου του 2016 απέναντι στον Άγιο Ιερόθεο στο γήπεδο του Ηφαίστου και στη μεγάλη νίκη του Ερμή με σκορ 3-4.
Οι σκόρερς
1. Τριανταφύλλου (ΠΟΑ) 16
2. Κατσικοκέρης (Εργοτέλης) 11
-. Καραλής (Ιωνικός) 11
-. Αργυρίου (Ιωνικός) 11
3. Λεάλ (Εργοτέλης) 10
4. Ιωαννου (Ηλυσιακός) 10
-. Δελαπόρτας (Ιάλυσος) 10
5. Θανόπουλος (Άγιος Ιερόθεος) 9
-. Σαγανάς (Άγιος Ιερόθεος) 9
-. Καμαρά (Ιωνικός) 9
6. Παυλάκης (Εθνικός Π.) 8
-. Τοπούζης (Ερμής Ζ.) 8
-. Ποτουρίδης (Τριγλία Ρ.) 8
7. Μπελέρης Προοδευτική) 7
Δ.Τ.