Ο Νίκος Καραβάνος έχει να υπερηφανεύεται (μαζί με εκείνον η οικογένειά του και ο σύλλογός του) για το γεγονός ότι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους πρόσφατους βαλκανικούς αγώνες ελευθέρας πάλης που πραγματoποιήθηκαν στην Ξάνθη.
Oι μάχες που έδωσε στην κατηγορία των 75 κιλών ήταν μεγάλες, ένα παραπάνω για τις θέσεις “3-5” και δη απέναντι στον Ρουμάνο Καζάκου.
Το υψηλό επίπεδο και η μεγάλη συμμετοχή 650 αθλητών από τις Βαλκανικές και Μεσογειακές Χώρες έδωσε αίγλη στους αγώνες που στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία.
Τα περιοριστικά μέτρα των προηγούμενων ετών, οι τραυματισμοί και οι σχολικές απαιτήσεις τονίζουν την επιτυχία της ομάδας και το μέλλον διαφαίνεται πολλά υποσχόμενο για το Ρέθυμνο σε αυτό το απαιτητικό ολυμπιακό άθλημα.
Μ. Καραβάνος: “Ο κόπος του Νίκου ανταμείφθηκε”
Ο προπονητής του ΑΠΟΡ βετεράνος παλαιστής Μανώλης Καραβάνος που, σημειολογικά, την προηγούμενη εβδομάδα κατέκτησε την 5η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βετεράνων που έλαβε χώρα στο Λουτράκι, δήλωσε ικανοποιημένος για το ότι ο Νίκος Καραβάνος ανέβηκε στο βάθρο αλλά και για την εν συνόλω απόδοση των αθλητών-τριων του στη Βαλκανιάδα.
“Με σωστή τακτική και μελέτη του αντιπάλου αλλά και την συστηματική προπόνηση οι κόποι αμείφθηκαν” είπε.
Ο Καραβάνος ανάμεσα στους 7 “μεταλλιούχους” αθλητές της εθνικής“.
Μάλιστα η επιτυχία αυτή παίρνει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις από το γεγονός ότι ο Καραβάνος ήταν o ένας εκ των εφτά μελών της εθνικής που κέρδισαν μετάλλιο πράγμα που αποδεικνύει τον μεγάλο ανταγωνισμό που υπήρχε σε όλες τις κατηγορίες.
Γενικώς είχαμε 7 παμπαίδες της Εθνικής που κατέκτησαν μετάλλιο στην Ελευθέρα (ασημένια μετάλλια κατέκτησαν οι: Παύλος Ντιαντιάδης (44κ.), Φίλιππος Ψωμάς (57κ.), Αβραάμ Μουστόπουλος (68κ.), Θεόφιλος Κεσσίδης (75κ.) χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι: Πέτρος Καραπαναγιωτίδης (68κ.), Νίκος Καραβάνος (75κ.), Αγγελος Νταμοτσίδης (85κ.) με συνολική επίδοση της Ελλάδας στην 3η θέση για το στυλ της Ελευθέρας στους Παμπαίδες.
Οι διεθνείς του ΑΠΟΡ
Σ’ αυτή την βαλκανιάδα συμμετείχαν τρεις αθλητές-τριες του Αθλητικού Παλαιστικού Ομίλου Ρεθύμνου εκπροσωπώντας τη χώρα μας ως μέλη της εθνικής μας ομάδας.
Πρώτη στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ρίχτηκε η Βάλια Μακρυδάκη όπου στον πρώτο της αγώνα επικράτησε η Κροάτισσα Μάρτα Μπέζεκ και στον δεύτερο ηττήθηκε από τη Βασιλική Κλημένοφ αθλήτρια της Εθνικής μας και με αυτές τις επιδόσεις κατατάχτηκε 7η στην κατηγορία της.
Μία ημέρα μετά, η Ιωάννα Μακρυδάκη έδωσε τρεις αγώνες στο γκρουπ της όπου ηττήθηκε από τις ξένες αθλήτριες Μαρίζα Κβετάνοβα από Βόρεια Μακεδονία και Έβελιν Ουτβελί από τη Σερβία ενώ επικράτησε της Ελληνίδας Γεωργίας Χασαμπαλιώτη.
Για τα μετάλλια στη συνέχεια αναμετρήθηκαν οι δύο πρώτες αθλήτριες του κάθε γκρουπ με την Ιωάννα Μακρυδάκη να καταλαμβάνει την 5η θέση από τις βαλκανικές χώρες.
* Το Ρέθυμνο θα φιλοξενήσει το Διεθνές Τουρνουά Ελευθέρας Πάλης στις 20 Νοεμβρίου για αθλητές κάτω των 15 ετών.