«Η Ν.Δ. πρέπει να αλλάξει»
Την παρακάτω επιστολή απέστειλε το στέλεχος της Ν.Δ. Ρεθύμνου Μιχάλης Βάμβουκας, στην Συνέλευση της τοπικής ΝΟΔΕ, την περασμένη Τετάρτη, καθώς ο ίδιος δεν παρέστη:
«Αγαπητοί μου συνοδοιπόροι, συναγωνιστές, ξεκινώντας θέλω να ευχαριστήσω τη ΝΟΔΕ Ρεθύμνης και τον πρόεδρό της κ. Φουρφουλάκη για την πρόσκληση, καθώς και να χαιρετήσω τον κ. Κικίλια που μας τιμά με την παρουσία του.
Σοβαροί οικογενειακοί λόγοι δεν μου επιτρέπουν να παραστώ. Δεν είναι φτηνή δικαιολογία. Πιστέψτε με θα έκανα τα αδύνατα δυνατά να παρίσταμαι και να πω προσωπικά αυτά που γραπτώς σας αποστέλλω.
Έχουν περάσει 90 ημέρες από τις εκλογές και όλοι βιώνουμε τις παλινωδίες και τον ερασιτεχνισμό της κυβέρνησης, πρέπει η Ν.Δ. να δημιουργήσει ένα δυνατό, έντιμο, πατριωτικό, ευρύ αντιπολιτευτικό ρεύμα, ένα ρεύμα που θα οδηγήσει τη χώρα σε πιο ασφαλείς ατραπούς!
Είναι ευθύνη μας! Ευθύνη της κεντροδεξιάς παράταξης που, παρά τα σφάλματα, είναι η κατεξοχήν πατριωτική παράταξη.
Όλοι γνωρίζετε ότι κάποιοι κομματικοί μηχανισμοί μου φέρθηκαν ανέντιμα, δεν άφησαν να προσφέρω τις μικρές ή μεγάλες δυνάμεις μου σε τοπικό επίπεδο στην εκλογική μάχη. Το αντιπαρέρχομαι, όλοι κρινόμαστε για τις πράξεις μας.
Είμαι υποχρεωμένος όμως άσχετα από προσωπικές φιλοδοξίες και πικρίες, να σημειώσω τα παρακάτω:
Πρέπει να αλλάξουμε πρώτοι εμείς! Ο κ. Σαμαράς οδήγησε την παράταξη σε ιστορικά χαμηλά συνεπικουρούμενος από μια δράκα ακροδεξιών συμβούλων και κρατικοδίαιτων και κομματικοδίαιτων απατεώνων στην απαξία. Αν ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν στοιχειωδώς πιο έτοιμος να κυβερνήσει θα παρακολουθούσαμε τη διάλυση του κόμματος, θα γινόμασταν ένα νέο ΠΑΣΟΚ! Εγώ και η οικογένειά μου μια ολόκληρη ζωή στηρίζαμε μια άλλη Ν.Δ., μια Ν.Δ. με αξίες και αρχές! Άντρες με ήθος και πυγμή.
Σαν Έλληνας πολίτης, πιστεύω βαθιά ότι πρέπει να γίνουμε καλύτεροι και πιο καθαροί, σαν πολιτευτής που δεν έχει κανένα προσωπικό όφελος από την ενασχόληση με τα κοινά, ζητώ από την ηγετική ομάδα (και κατ’ επέκταση από τα στελέχη της βάσης) αλλαγή πορείας».