Ακόμη καλύτερη ήταν η εικόνα που παρέθεσαν τα παιδιά της Μικτής Ρεθύμνου στα δύο ματς που έδωσαν για το Ενωσιακό πρωτάθλημα κόντρα στις αντίστοιχες ομάδες των Χανίων στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.
Οι Νέοι πήραν «λευκή» ισοπαλία 0-0 και οι Παίδες ηττήθηκαν με 3-0 σ’ ένα ματς που, στην ουσία, κρίθηκε στο τελευταίο 20λεπτο όταν και σημειώθηκαν τα τρία τέρματα των γηπεδούχων.
Προφανώς και δεν είναι ο ένας βαθμός συγκομιδής από την ομάδα των Νέων για να υπάρξει ευφορία κλίματος. Η εν γένει αντιμετώπιση των αντιπροσωπευτικών συγκροτημάτων του Ρεθύμνου ήταν κατάτι διαφορετική προς το καλύτερο, αποτελώντας το λόγο για τον οποίο γίνεται η σχετική αναφορά.
Κι όπως είθισται να συμβαίνει στο ποδόσφαιρο, η… μπάλα έχει γυρίσματα και μορφή του αγώνα στους «μεγάλους» αναδείχθηκε τερματοφύλακας Κανακάκης που στο τελευταίο ματς κόντρα στο Ηράκλειο ήταν ένας από τους μοιραίους στο πρόσφατο 2-4 του ΔΑΚ Γάλλου….
Αυτή τη φορά, στο γήπεδο της Μοναχής Ελιάς, ο νεαρός πορτιέρο «κατέβασε» τα ρολά, ενώ απέκρουσε και πέναλτι!
Το 0-0 που ήρθε με κόπο και πολύ ιδρώτα, ήταν μια συνολική προσπάθεια από τα παιδιά της ρεθυμνιώτικης ομάδας. Είναι βέβαιο πως, αν στην Μικτή δοθεί η δέουσα σημασία από σωματεία, προπονητές και δη τους παίκτες, θα δούμε καλύτερα αποτελέσματα, μα κυρίως σαφή δείγματα ανόδου σε επίπεδο ενωσιακού ποδοσφαίρου.
Νέοι: Χανιά -Ρέθυμνο 0-0
Στο γήπεδο της Μοναχής Ελιάς, η ρεθεμνιώτικη ομάδα παρουσιάστηκε με σκοπό να πάρει θετικό αποτέλεσμα αλλά αυτό ήρθε με αρκετά δύσκολο τρόπο, υπό την έννοια ότι, στις φάσεις που χρειάστηκε, ο Κανακάκης όπως προαναφέραμε αποδείχθηκε φύλακας-άγγελος στην εστία του καθώς χρειάστηκε αρκετές φορές να επέμβει.
Όπως ήταν αναμενόμενο, τα Χανιά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 14′ κέρδισαν πέναλτι. Ο γκολκίπερ του Παναρκαδικού όμως απέκρουσε σωτήρια την εκτέλεση του Καλυκάκη. Το ίδιο σωστά αντέδρασε και σε σουτ του Ζαχαριουδάκη στο 30′ με τα Χανιά να δείχνουν πως «πάγωσαν» από την όλη αστοχία στις τελικές τους προσπάθειες.
Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 51′ ο Κανακάκης απέκρουσε το σουτ του Καλυκάκη, ενώ το ίδιο έπραξε και στο 76’΄στην προσπάθεια του Δρικάκη να τον πλασάρει.
Η ρεθεμνιώτικη ομάδα βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση στο 79′ και έφτασε πολύ κοντά στο να σκοράρει όμως ο Μακριδάκης δεν είχε ανάλογο τελείωμα στην όμορφη προσωπική ενέργεια που επιχείρησε.
Στο 85′ ο Ρεθεμνιώτης πορτιέρο, είχε διπλή επέμβαση στο σουτ του Μαρκετάκη, ενώ εξαιρετικός ήταν και στο νέο σουτ του Καλυκάκη στο 87′.
Φυσικά ο νεαρός χρειάστηκε και τη βοήθεια του δοκαριού και της θεάς τύχης. Στις τελευταίες επίμονες προσπάθειες των Χανιωτών να πετύχουν το γκολ της νίκης όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέρδου, ο Κανακάκης και το δοκάρι στάθηκαν η αιτία για να μην πανηγυρίσει ο αμυντικός των «μπλε».
Η διαιτησία: Κασσελάκης, Καντανολέων, Λογαρίδης.
ΧΑΝΙΑ (Νίκος Βοζινάκης): Γεωργιλαδάκης, Γραμόζης (46′ Μωραϊτάκης), Βέρδος, Ματζοράκης, Διγενάκης, Ανωμεριανάκης, Ζαχαριουδάκης (52′ Μαρκετάκης), Μαλανδράκης (77′ Γιουσέφ), Χατζημαρινάκης, Καλυκάκης, Δρικάκης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Θεόφιλος Αποστολάκης): Κανακάκης, Βιολάκης, Μακρυδάκης, Βαμβακάς, Τσακάλι (67′ λ.τ. Αποστολάκης), Καλογεράκης, Καραγιώργης, Λαγουδάκης, Κουτάντος (77′ Σφακιανάκης), Βαβουράκης, Πρινιανάκης (57′ Καργάκης).
Πρωτάθλημα νέων
Η 3η αγωνιστική
Ηράκλειο – Λασίθι 2-0
Χανιά – Ρέθυμνο 0-0
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Γκολ Ν-Ι-Η
1. Ηράκλειο 9 8-1 3-0-0
2. Λασίθι 6 5-4 2-0-1
3. Ρέθυμνο 1 3-6 0-1-2
4. Χανιά 1 0-5 0-1-2
Η επόμενη (4η) αγωνιστική
Ρέθυμνο – Ηράκλειο
Χανιά – Λασίθι
Παίδες: Χανιά – Ρέθυμνο 3-0
Φιλότιμη μπορεί να χαρακτηριστεί και η προσπάθεια των Παιδιών της Μικτής Ρεθύμνου στο γήπεδο της Μοναχής Ελιάς. Το τελικό σκορ με 3-0 επήλθε κυρίως από τις προσπάθειες των Χανιωτών στο β’ ημίχρονο καθώς μέχρι το 60′, η ρεθεμνιώτικη ομάδα στάθηκε με αξιώσεις στον αγωνιστικό χώρο.
Το α’ μέρος δεν είχε να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο πέρα από κάποια σουτ ένθεν κακείθεν από τις δύο ομάδες. Με την έναρξη της επανάληψης, οι Ρεθεμνιώτες ζήτησαν δύο φορές πέναλτι σε ανατροπές πάνω σε Μπερικάκη στο 53′ και στον Τσόλα στο 57′.
Αντ’ αυτών, το ματς πήρε διαφορετική τροπή με αποτέλεσμα, 3 λεπτά αργότερα να έρθει το πρώτο γκολ των γηπεδούχων με σκόρερ τον Κουκάκη έπειτα από όμορφη ατομική προσπάθεια.
Στο 66′ ο Γαϊτάνης λίγο έλειψε να σκοράρει και να πετύχει την ισοφάριση για το Ρέθυμνο όμως το εξαιρετικό σουτ που επιχείρησε, έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια του Παπαδομανωλάκη.
Ένα λεπτό αργότερα, η τύχη γύρισε οριστικά την πλάτη στους μικρούς του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος όταν, ο Καραταράκης με σόλο προσπάθεια έφτασε να σκοράρει και να πετύχει το 2-0.
Το 3ο γκολ των Χανιτών διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό όταν ο Δρικάκης με ωραίο πλασέ νίκησε τον Τριποδιανό.
Η διαιτησία: Τσαγκαράκης, Καντανολέων, Λογαρίδης (Χανίων).
ΧΑΝΙΑ (Νίκος Βοζινάκης): Παπαδομανωλάκης, Αλιφιεράκης, Μαλιχούτης, Φασαράκης, Κούτας, Φραγγεδάκης, Κουκάκης (79′ Νταγκουνάκης), Μάλαμας, Καραταράκης (76′ Δρικάκης), Χρ. Πολυχρονάκης (73′ Π. Πολυχρονάκης), Κελαϊδής (79′ Ντάλιος).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Θεόφιλος Αποστολάκης): Τριποδιανός, Τσόλας, Γαϊτάνης (76′ Γερωνυμάκης), Καραπιδάκης, Κλειδής, Μανολιούδης, Σαββάκης (55′ Μικελάτος), Γύπαρης, Χνάρης (72′ Μπουρνέλης), Κώτσιος (55′ Γκεοργκιέφσκι), Μπερικάκης (72′ Βλατάκης).
Πρωτάθλημα Παίδων
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής
Ηράκλειο – Λασίθι 7-1
Χανιά – Ρέθυμνο 3-0
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Γκολ Ν-Ι-Η
1. Χανιά 9 6-1 3-0-0
2. Ηράκλειο 6 13-3 2-0-1
3. Ρέθυμνο 3 4-10 1-0-2
4. Λασίθι 0 3-12 0-0-3
Η επόμενη (4η) αγωνιστική
Ρέθυμνο – Ηράκλειο
Χανιά – Λασίθι