Στο παρελθόν έχει περάσει ήδη ο αγώνας με τον Φάρο Κερατσινίου και στο Αρκάδι έχουν στρέψει αποκλειστικά την προσοχή τους στο δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, καθώς την Κυριακή υποδέχονται τα Μελίσσια.
Η ομάδα του Κώστα Πλευράκη παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με την πρεμιέρα και δη με τον αγώνα της Αγίας Παρασκευής. Αυτό όμως δεν είναι αρκετό για να έρθει η πρώτη νίκη, κάτι που γνωρίζουν πολύ καλά οι Ρεθεμνιώτισσες. Στο ματς με τον Φάρο, όμως, όλα πήγαν στραβά. Τραυματίστηκε η Παναρετάκη στο 1ο ημίχρονο και στη συνέχεια αποβλήθηκαν με 5 φάουλ οι Ζουμπεράκη, Καζά. Οι λύσεις είναι πολύ περιορισμένες για τον έμπειρο τεχνικό, οι φιλοξενούμενες διέθεταν και την κλάση και την εμπειρία και έτσι «καθάρισαν» το ματς.
Οι «ερυθρόλευκες» θα στερηθούν της πολύτιμες υπηρεσίες της Κατερίνας Παναρετάκη για τουλάχιστον 1.5 μήνα και αυτό κάνει ακόμα δυσκολότερο το έργο τους. Μπροστά τους έχουν τον αγώνα με τα Μελίσσια που ήδη έχουν αναμετρηθεί στο ματς του Κυπέλλου. Η αθηναϊκή ομάδα είναι ενισχυμένη, αλλά οι Ρεθεμνώτισσες δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά από το να διεκδικήσουν το πρώτο ροζ φύλλο.
Κώστας Πλευράκης: «Να το παλέψουμε μέχρι τέλους»
Ο προπονητής του Αρκαδίου ανέλυσε τους λόγους της ήττας από τον Φάρο και στάθηκε στο επόμενο, επίσης δύσκολο, παιχνίδι που έχει η ομάδα του απέναντι στα Μελίσσια.
«Δυστυχώς σταθήκαμε ιδιαίτερα άτυχοι στο ματς κόντρα στον Φάρο Κερατσινίου. Χάσαμε από το ημίχρονο την Κατερίνα Παναρετάκη, η οποία τραυματίστηκε και το έργο μας έγινε ακόμη πιο δύσκολο στην επανάληψη. Αντιδράσαμε στη συνέχεια, μειώνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους, αλλά έπειτα χάσαμε και την Ζουμπεράκη και την Καζά με 5 φάουλ. Θεωρώ ότι κόντρα σε αυτή την ομάδα ήταν δύσκολο να αντιδράσουμε περισσότερο και ιδιαίτερα χωρίς ψηλές παίκτριες.
Πρέπει να δούμε τι μπορούμε να φτιάξουμε και πως μπορούμε να βελτιωθούμε. Γιατί τώρα παίζουμε με τα Μελίσσια που κέρδισαν την Αγία Παρασκευή, από την οποία εμείς χάσαμε. Αυτό σημαίνει πως έχουμε μπροστά μας ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά αν δούμε και τις υπόλοιπες ομάδες καταλαβαίνουμε πως ο δρόμος είναι πολύ μακρύς. Θα προσπαθήσουμε να δούμε τι θα γίνει. Δεν πρέπει να απογοητευτούμε, αλλά να το παλέψουμε μέχρι τέλους».