Προκηρύχθηκε ο διεθνής διαγωνισμός για το έργο «Εγκατάσταση Επεξεργασίας Λυμάτων Δημοτικής Ενότητας Κουλούκωνα και Ζωνιανών», προϋπολογισμού 3.850.000 ευρώ. Πρόκειται για ένα έργο μεγάλης περιβαλλοντικής σημασίας για την περιοχή του Δήμου Μυλοποτάμου, καθώς οι οικισμοί της Δ.Ε. Κουλούκωνα στερούνται αποχετευτικού δικτύου, με αποτέλεσμα τα λύματα να καταλήγουν σε ρέματα και ποτάμια. Το έργο, το οποίο έχει ενταχθεί στο ΕΣΠΑ και θα χρηματοδοτηθεί από ευρωπαϊκά κονδύλια, προβλέπει την δημιουργία βιολογικού καθαρισμού στην περιοχή του οικισμού Μουρτζανά ενώ αποτελεί το 1ο τμήμα του μεγάλου έργου στην περιοχή, με τίτλο «Αποχέτευση και εγκατάσταση επεξεργασίας και διάθεσης λυμάτων στους οικισμούς των Δ.Ε. Κουλούκωνα και Ζωνιανών του Δήμου Μυλοποτάμου», το οποίο έχει συνολικό προϋπολογισμό 8.837.965,61 ευρώ (χωρίς Φ.Π.Α.).
Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί στις 24 Σεπτεμβρίου στα γραφεία της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου Μυλοποτάμου, όπου οι ενδιαφερόμενες εταιρείες θα καταθέσουν τις προσφορές τους. Σύμφωνα με την Τεχνική Υπηρεσία, σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ακολουθήσει και η προκήρυξη του διαγωνισμού για το σύνολο του έργου, το οποίο εκτός από την εγκατάσταση της επεξεργασίας λυμάτων περιλαμβάνει και τα αποχετευτικά δίκτυα.
Να σημειωθεί ότι οι προσπάθειες του Δήμου για την ένταξη του έργου σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα έχουν ξεκινήσει εδώ και περίπου δέκα χρόνια. Το γεγονός ότι το έργο μπαίνει πλέον σε τροχιά υλοποίησης προκαλεί την ικανοποίηση του Δημάρχου Μυλοποτάμου, Δημήτρη Κόκκινου, ο οποίος επισημαίνει ότι λύνεται ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα της περιοχής. Ο ίδιος προσθέτει ότι θα ακολουθήσουν και άλλα έργα ανάπλασης και υποδομών σε οικισμούς του Μυλοποτάμου, καθώς τονίζει ότι ο Δήμος επιδιώκει να εκμεταλλευτεί τα ευρωπαϊκά κονδύλια.
Για το αποχετευτικό έργο, η μηχανικός της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου, Ελένη Βεζεργιωτάκη, σε δηλώσεις της στην εφημερίδα μας ανέφερε: «Είναι ένα πολύ σημαντικό έργο για ολόκληρη την περιοχή του Δήμου Μυλοποτάμου, καθώς τα λύματα θα συγκεντρώνονται πλέον σε ένα σημείο, στο οποίο θα γίνεται βιολογικός καθαρισμός και πλέον λύνεται το θέμα της ρύπανσης των υδροφόρων και των ρεμάτων, όπου καταλήγουν τα λύματα σήμερα».