Δικαιολογημένη αλλά όχι βάσιμη χαρακτηρίζει την ανησυχία της εκπαιδευτικής κοινότητας του 3ου Γυμνάσιου – Λυκείου, σχετικά με την κατασκευή πύλης εισόδου – εξόδου επί της οδού Χ. Δασκαλάκη απέναντι από το σχολειό των οχημάτων που θα σταθμεύουν στο παρκινγκ των Τεσσάρων, ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης.
Ο ίδιος διευκρινίζει ότι η πύλη αυτή δεν θα είναι η κύρια, αλλά θα λειτουργεί βοηθητικά αναλόγως την κίνηση των ΙΧ και τις κυκλοφοριακές ανάγκες της πόλης. Ξεκαθάρισε επίσης ότι τα ζητήματα αυτά θα εξεταστούν και σε περίπτωση που διαπιστωθεί πρόβλημα ή μποτιλιάρισμα, θα εξεταστεί το ενδεχόμενο να λειτουργεί η πύλη από την οδό Χ. Δασκαλάκη μόνο για την εξυπηρέτηση των οχημάτων που θα εισέρχονται στο χώρο του πάρκινγκ.
Ειδικότερα, σε δηλώσεις του ο δήμαρχος Ρεθύμνου επανέλαβε τα οφέλη της διαχείρισης του παρκινγκ από ιδιώτη και απαντώντας στις αιτιάσεις της σχολικής κοινότητας σημείωσε: «Κάθε μέρα που περνάει επιβεβαιώνεται πόσο εύστοχη πολιτική επιλογή ήταν η ανάθεση του συγκεκριμένου πάρκινγκ σε ιδιώτη. Συγκεκριμένα, μετά τη διαγωνιστική διαδικασία το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα συμφέρον για το δήμο. Ο δήμος σχεδόν με τα ίδια χρήματα που ούτως ή άλλως ξόδευε για τους μισθούς των υπαλλήλων και τα υπόλοιπα έξοδα του πάρκιγκ, θα πληρώνει τον ανάδοχο και θα του μείνει μετά από 4 χρόνια ένα υπερσύγχρονο αυτοματοποιημένο πάρκιγκ, στο οποίο θα ‘χει γίνει μια επέμβαση που υπολογίζω ότι είναι από 150 ως 200 χιλιάδες ευρώ, σε χρόνο πάρα πολύ γρήγορο. Επιπλέον, το πάρκινγκ αποκτά μια πολύ μεγάλη λειτουργικότητα. Η δεύτερη είσοδος η οποία είναι και το θέμα, το οποίο έχει δημιουργήσει κάποια προβλήματα και κάποια μικρή αναταραχή, που θεωρώ ότι είναι δικαιολογημένη αλλά δεν είναι βάσιμη, είναι μια είσοδος η οποία πρέπει να υπάρχει σε ένα πάρκιγκ που φιλοξενεί περίπου 230 αυτοκίνητα σε συνεχή ροή. Αντιλαμβάνεστε λοιπόν ότι πρέπει να υπάρχει μια βοηθητική είσοδος – έξοδος διαφυγής. Τα θέματα τα οποία καταρχήν θέτει το σχολείο, νομίζω ότι αυτό μπορούμε να το ρυθμίσουμε τηρώντας ένα συγκεκριμένο ωράριο, πότε ακριβώς χρησιμοποιούμε αυτή τη συγκεκριμένη είσοδο – έξοδο. Δοκιμαστικά επίσης, θα δούμε αν – μήπως η λειτουργία εξόδου απ’ το σημείο αυτό δημιουργεί ένα μποτιλιάρισμα στη συμβολή της οδού Χατζηδάκη με τη Μοάτσου. Αν αυτό συμβαίνει, που θεωρώ ότι δε θα συμβαίνει, αλλά άμα συμβαίνει, θα μπορούμε τη συγκεκριμένη είσοδο να τη χρησιμοποιούμε μόνο ως είσοδο. Έτσι διευκολύνουμε όλους εκείνους που έρχονται από τα ανατολικά προάστια, οι οποίοι θα μπαίνουν κατευθείαν στο πάρκινγκ χωρίς να χρειάζεται να κάνουν όλη αυτή τη διαδρομή επί της Λεωφόρου Κουντουριώτη και Δημητρακάκη για να πάνε απ’ την είσοδο, η οποία παραμένει και πάλι η πρωτεύουσα. Άλλωστε, εκεί θα είναι και ο οικίσκος, εκεί θα είναι και οι άνθρωποι οι οποίοι θα επιτηρούν το πάρκινγκ. Η είσοδος απ’ την πλευρά της Χ. Δασκαλάκη είναι βοηθητική και θα ενεργοποιείται αναλόγως την περίοδο, την ώρα και των περιπτώσεων».
Καταλήγοντας ο κ. Μαρινάκης είπε, «Πάντως, δεν υπάρχει νομίζω κίνδυνος ούτε στη λειτουργία του σχολείου που μας ενδιαφέρει πρωτίστως να διασφαλίσουμε, αλλά ούτε και στο θέμα της επιχείρησης του ξενοδοχείου που λειτουργεί στη συμβολή των οδών Μοάτσου και Χ. Δασκαλάκη, να δημιουργήσουμε το παραμικρό πρόβλημα. Νομίζω ότι η ίδια η λειτουργία του πάρκινγκ θα αποδείξει ότι όλη αυτή η ανησυχία δεν είναι βάσιμη και η κοινωνία θα απολαμβάνει ένα έργο σε 24ωρη βάση, σε ένα χώρο πλήρως αναμορφωμένο, φωτισμένο, με δυνατότητες να εξυπηρετούνται και τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα και ποδήλατα. Μπαίνει ο πολιτισμός στο κέντρο της πόλης και ο δήμος Ρεθύμνης όχι μόνο δε θα έχει καμιά επιβάρυνση από όλη αυτή την ιστορία, αλλά θα έχει και οικονομικό και λειτουργικό όφελος, αφού τώρα οι άνθρωποι που εκεί χρησιμοποιούνται θα μπορούν να βοηθήσουν άλλους τομείς του δημοτικού συστήματος που πραγματικά έχει πρόβλημα από στελέχη».