Εξαπολύοντας ευθείες βολές στην κυβέρνηση για εμπαιγμό και κοροϊδία του Έλληνα πολίτη σε ότι αφορά την οικονομική κατάσταση της χώρας τα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας ξεκίνησαν χθες από το Ρέθυμνο διευρυμένες συνελεύσεις με στόχο να πραγματοποιήσουν νέο άνοιγμα στην κοινωνία και να είναι προετοιμασμένοι για εκλογές, οι οποίες όπως τόνισαν με νόημα βρίσκονται προ των πυλών.
Στο ξενοδοχείο «Αχίλλειον» πραγματοποιήθηκε χθες το απόγευμα η παγκρήτια εκδήλωση της γραμματέας συνδικαλισμού της ΝΔ παρουσία πλήθους στελεχών, μελών και φίλων της γαλάζιας παράταξης.
Ο γραμματέας της πολιτικής επιτροπής της Ν.Δ. Λευτέρης Αυγενάκης κατηγόρησε τον πρωθυπουργό για υποκρισία και ανικανότητα τονίζοντας πως είναι πλέον ο καιρός να φύγουν.
Ειδικότερα, σε σχετικές δηλώσεις του ο κ. Αυγενάκης ανέφερε: «Θα ακολουθήσουν το επόμενο 10ήμερο σε όλη την επικράτεια αντίστοιχες συναντήσεις και συσκέψεις στελεχών, αφού η ΝΔ άλλαξε σελίδα, δυναμώνει τη φωνή της και με τον Κυριάκο Μητσοτάκη διεκδικούμε το συντομότερο δυνατό ένα ακόμα μεγαλύτερο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας να ακούσει, να πιστέψει, να μεταδώσει τις προτάσεις και τις θέσεις της ΝΔ. Οι καιροί είναι εξαιρετικά δύσκολοι και επειδή ξέρουμε πολύ καλά ότι μία καλή και χρήσιμη κυβέρνηση στήνεται και προετοιμάζεται όσο είναι στην αντιπολίτευση, αξιοποιούμε σε μέγιστο βαθμό το χρόνο και τις δυνατότητες που μας δίνονται, ώστε όταν έρθει η ώρα της ανάληψης των καθηκόντων της διακυβέρνησης της χώρας από τον Κυριάκο Μητσοτάκη και από όλους εμάς να είμαστε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι, αλλά κυρίως χρήσιμοι για την Ελλάδα και τους Έλληνες πολίτες. Είναι καιρός να γυρίσουμε σελίδα, να καταλάβει ο κ. Τσίπρας ότι «τέρμα τα ψέματα». Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτός ο εμπαιγμός στους Έλληνες πολίτες, οι πολίτες καταλαβαίνουν ότι περίπου 12 δισ. ευρώ είναι τα βάρη που έχουν μεταφερθεί στις πλάτες τους. Είναι ο πλέον αναξιόπιστος, ο πλέον ανίκανος κυβερνήτης του τόπου αυτού μαζί με τον κ. Καμμένο. Είναι καιρός να φύγουν.
Στην κακή κατάσταση της οικονομίας αναφέρθηκε σε δηλώσεις του ο βουλευτής της ΝΔ Γιάννης Κεφαλογιάννης, επισημαίνοντας ότι πλέον ο ρόλος και το έργο της Νέας Δημοκρατίας είναι ιδιαίτερα δύσκολο αφού όπως είπε χαρακτηριστικά θα πρέπει να είναι έτοιμη σε όλα τα επίπεδα για να αναλάβει τη διακυβέρνηση της χώρας. Χαρακτηριστικά, τόνισε: «Η εκδήλωση εντάσσεται σε μία σειρά πρωτοβουλιών που έχει πάρει η πολιτική επιτροπή και ο γραμματέας ο κ. Αυγενάκης ώστε να συνεδριάσουν όλες οι γραμματείες ανά την Ελλάδα και βεβαίως με τη συμμετοχή των διευρυμένων ΝΟΔΕ. Στο Ρέθυμνο είναι η πρώτη που γίνεται ανά την επικράτεια.
Στόχος είναι να υπάρξει μία κινητοποίηση του κομματικού μηχανισμού, του στελεχιακού δυναμικού της ΝΔ, γιατί πιστεύουμε ότι μπαίνουμε σε μία περίοδο κατά την οποία οι εξελίξεις θα είναι γρήγορες. Δυστυχώς, η οικονομία δεν φαίνεται να πηγαίνει καλά, αντίθετα με αυτά που λέει η κυβέρνηση, παρά την επίπλαστη ευμάρεια που πάει να παρουσιάσει ο κ. Τσίπρας και η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ. Γι’ αυτό η ΝΔ πρέπει να είναι έτοιμη οργανωτικά, πολιτικά και στελεχιακά, ώστε όποτε κι αν κληθεί να αναλάβει τη διακυβέρνηση της χώρας, που εμείς πιστεύουμε ότι θα είναι σχετικά σύντομα, να είμαστε έτοιμοι ώστε να ανταποκριθούμε στις προσδοκίες του ελληνικού λαού. Ξέρουμε ότι θα είμαστε η τελευταία ελπίδα και το βάρος το οποίο θα φέρει η ΝΔ ως κορμός της επόμενης κυβέρνησης θα είναι ιδιαίτερα μεγάλο».
Για το άνοιγμα της ΝΔ στην τοπική κοινωνία μίλησε ο Θοδωρής Κόλλιας, γραμματέας εργαζομένων στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα: «Ξεκινάμε από την Κρήτη έχοντας ένα στόχο, να ανοιχτούμε στην κοινωνία, την οποία κάποια στιγμή την αφήσαμε, την ξεχάσαμε λόγω των προβλημάτων της ελληνικής οικονομίας. Σήμερα όμως είμαστε κοντά τους, τους ανοίγουμε τις πόρτες, τους καλούμε τους ανθρώπους που για διάφορους λόγους μας γύρισαν την πλάτη, είτε εκλογικά ψηφίζοντας κάποιο άλλο κόμμα, είτε με την αποχή τους την οποία επέδειξαν. Σήμερα υπό την ηγεσία του Κυριάκου Μητσοτάκη ανοίγουμε ένα καινούριο κεφάλαιο για τους εργαζόμενους της χώρας, τους λέμε ότι η κυβέρνηση αυτή που τόσα τους έταξε, τους κορόιδεψε. Σήμερα λοιπόν βρισκόμαστε μπροστά σε ένα καινούριο δρόμο. Ζητάμε λοιπόν από τους εργαζόμενους της χώρας, είτε αυτοί δουλεύουν στον δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα να πλαισιώσουν την παράταξη, τη συνδικαλιστική μας οργάνωση τη ΔΑΚΕ. Τους λέμε ότι εμείς τους κοιτάμε στα μάτια, τους λέμε πάντα την αλήθεια, ποτέ δεν τάξαμε πράγματα που δεν θα μπορούσαμε να τα πραγματοποιήσουμε. Θέλουμε λοιπόν να πιστεύουμε ότι ξεκινώντας από την Κρήτη θα περιοδεύσουμε σχεδόν σε όλη την Ελλάδα. Η φωνή μας θα φτάσει παντού. Το όραμα του Κ. Μητσοτάκη είναι για μας επιταγή, προσταγή. Να είστε πολύ βέβαιοι ότι η ΝΔ σε σύντομο χρονικό διάστημα θα είναι κυβέρνηση και ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα ναι ο επόμενος πρωθυπουργός της χώρας» ανέφερε χαρακτηριστικά.