Καθιέρωση βραβείων στα συνεταιρικά και ιδιωτικά ελαιοτριβεία που εφαρμόζουν ορθές πρακτικές στην έκθλιψη και διαφανείς διαδικασίες στη διάθεση του ελαιολάδου, αποφάσισε να εφαρμόσει ο ΣΕΔΗΚ αρχίζοντας από τη φετινή περίοδο 2015/16.
Βασικός στόχος της πρωτοβουλίας αυτής είναι να προωθηθεί η παραπέρα βελτίωση του ήδη υψηλού επιπέδου του κρητικού ελαιολάδου στο επίπεδο των ελαιοτριβείων, αλλά και η βελτίωση των τιμών τις οποίες απολαμβάνουν οι ελαιοπαραγωγοί του νησιού κατά τη διάθεση του στη χονδρική αγορά εσωτερικού η εξωτερικού.
Η σχετική απόφαση για την πρωτοβουλία αυτή, που λήφθηκε κατά τη συνεδρίαση του ΔΣ του ΣΕΔΗΚ της 23-7-15 κοινοποιήθηκε αρχικά στην ιστοσελίδα του ΣΕΔΗΚ και στα τοπικά ΜΜΕ στις αρχές Αυγούστου 2015 ενώ με το έγγραφο του αρ.71/29-10-15 έγινε γνωστή στα συνεταιρικά και ιδιωτικά ελαιοτριβεία της Κρήτης υπό μορφή διαβούλευσης.
Ήδη ο ΣΕΔΗΚ και αφού έλαβε υπόψη σχετικές παρατηρήσεις και προτάσεις, με το αριθ. 30/25-05-2016 έγγραφο του που στάλθηκε ηλεκτρονικά στα συνεταιρικά και ιδιωτικά εΕλαιοτριβεία της Κρήτης, ζητά από τους ενδιαφερόμενους για τις βραβεύσεις αυτές να συμπληρώσουν και αποστείλουν στον ΣΕΔΗΚ σχετικά δελτία υποψηφιότητας στα οποία αναφέρονται και τα στοιχεία τα οποία αξιολογούνται για τη βράβευση.
Στην περίπτωση των ορθών πρακτικών έκθλιψης, θα επιβραβευτούν ελαιοτριβεία συνεταιρικά ή ιδιωτικά που εφαρμόζουν μεθόδους και διαδικασίες που συμβάλουν στην επίτευξη υψηλής ποιότητας κατά την παραλαβή και αποθήκευση του ελαιοκάρπου και κατά την εξαγωγή και αποθήκευση του ελαιολάδου.
Στην περίπτωση των διαφανών πρακτικών διάθεσης θα επιβραβευτούν ελαιοτριβεία συνεταιρικά ή ιδιωτικά που ακολουθούν διαφανείς διαδικασίες στην πώληση του ελαιολάδου, όπως είναι ή από κοινού πώληση με διαγωνισμούς (ή δημοπρασίες) διαφόρων τύπων.
Στις προτάσεις από συνεταιρισμούς τα δελτία υπογράφονται από όλα τα μέλη του διοικητικού και εποπτικού συμβουλίου και από τον διαχειριστή του συνεταιρισμού, ενώ στις προτάσεις για ιδιωτικά ελαιοτριβεία τα δελτία υπογράφονται από τον νόμιμο υπεύθυνο του ελαιοτριβείου και από 10 παραγωγούς που παρήγαγαν ο καθένας πάνω από 2 τόνους ελαιολάδου στο συγκεκριμένο ελαιοτριβείο το 20015/16.
Τα βραβεία θα είναι τριών κατηγοριών: χρυσή, αργυρή και χάλκινη μινωική ελιά και θα απονεμηθούν μετά από αξιολόγηση των υποψηφιοτήτων από ειδική επιστημονική επιτροπή που θα ορίσει ο ΣΕΔΗΚ. Θα είναι καλαίσθητα έντυπα σε πάπυρο που θα συνοδεύονται από άλλα αναμνηστικά αντικείμενα.
Η απονομή των βραβείων θα γίνει σε γενικές σΣυνελεύσεις ή άλλες εκδηλώσεις του ΣΕΔΗΚ και θα λάβουν ευρεία δημοσιότητα. Οι ακριβείς ημερομηνίες απονομής των βραβείων θα ανακοινωθούν μετά τη λήψη των υποψηφιοτήτων.
Στην τελετή των βραβεύσεων εκτός του ΣΕΔΗΚ θα προσκληθούν να μετάσχουν το Διεθνές Συμβούλιο Ελαιολάδου, υπουργεία, Περιφέρεια, Δήμοι, Συνεταιρισμοί, ερευνητικά ιδρύματα και ελαιουργικοί φορείς.
Η προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων στον ΣΕΔΗΚ είναι μέχρι τις 15 Ιουνίου για την έκθλιψη και έως τις 15 Οκτωβρίου για τη διάθεση.