Πραγματοποιήθηκε σήμερα,Παρασκευή, η έπαρση της Γαλάζιας Σημαίας 2015 στο ξενοδοχείο Grecotel Creta Palace,στα Μισσίρια Ρεθύμνου, από τον Γενικό Διευθυντή του ξενοδοχείου, κ. Βασίλη Μηναδάκη, την ομάδα παραλίας, την ομάδα ψυχαγωγίας, τα παιδιά του παιδότοπου Grecoland και τους τμηματάρχες του ξενοδοχείου που κι εκείνοι με την ενεργή συμμετοχή τους συνέβαλλαν σε αυτή την βράβευση.
Η Grecotel είναι η πρωτοπόρος εταιρία στην Ελλάδα στη φροντίδα για το περιβάλλον και τον πολιτισμό και ειδικότερα το Creta Palace το ξενοδοχείο πιλότος για την εφαρμογή της περιβαλλοντικής πολιτικής της.
Για 22 συναπτά έτη (1994 – 2015) το Grecotel Creta Palace βραβεύεται με τη «Γαλάζια Σημαία» πληρώντας 33 αυστηρά κριτήρια του Διεθνούς Προγράμματος, που έχουν να κάνουν με:
*την καθαριότητα της θάλασσας
*την οργάνωση και τη καθαριότητα της ακτής
*την ασφάλεια επισκεπτών
*την προστασία της φύσης και περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση
Για τους ανθρώπους της Grecotel το περιβάλλον, η παράδοση και η ιστορία αποτελούν ανεκτίμητες αξίες της κληρονομιάς που θα αφήσουμε στα παιδιά μας.