Τη 2η θέση ανάμεσα σε 20 σχολεία πανελλαδικά κατέκτησε η ομάδα «The Appstanders», που αποτελείται από τέσσερα μέλη της Ομάδας Εθελοντών και Πρεσβευτών Anti-Bullying των Κέντρων Αγγλικών «Ασημένια Φήταμ», στον πανελλήνιο διαγωνισμό.
Οι μαθητές Αγγελική Ζαφείρη, Νάνσυ Ζαννίκου, Μιχάλης Λεντζάκης και Φώτης Τσάκωνας, μετά από μήνες προετοιμασίας υπό την εποπτεία του κου Φρεντ Φήταμ, μετέβησαν στην Αθήνα την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου, Ημέρα Ασφαλούς Χρήσης Διαδικτύου. Εκεί, παρουσίασαν στο Πανεπιστήμιο Αθηνών την καινοτόμα εφαρμογή τους «Lift Me App» κατά της Διαδικτυακής Ρητορικής του Μίσους και του Ηλεκτρονικού Τζόγου, αποσπώντας το 2ο βραβείο! Οι 4 μαθητές είναι επίσης, κάτοχοι του Βρετανικού Βραβείου Diana, ενώ 3 από αυτούς είναι και εκπαιδευμένοι Πρεσβευτές Anti-Bullying. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της «9ης Ημερίδας Ψηφιακής Παιδείας και Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης για την ορθή χρήση τεχνολογιών από τα παιδιά και τους εφήβους», υπό την αιγίδα του υπουργείου Παιδείας και της Ελληνικής Εταιρίας Εφηβικής Ιατρικής, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος SELMA που αφορά την καταπολέμηση της Διαδικτυακής Ρητορικής του μίσους.
Ο κ. Φήταμ συνόδεψε εκεί την ομάδα όπου παρακολούθησαν το πλούσιο πρόγραμμα της ημερίδας που ολοκληρώθηκε με τον διαγωνισμό. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα έχει προσκληθεί να επιστρέψει στην Αθήνα, στις 5 και 6 Απριλίου, στο Ζάππειο Μέγαρο, για να συμμετάσχει και στο 12ο «State of the Art» Εντατικό Σεμινάριο Εφηβικής Ιατρικής.