Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιος, ο οποίος και ευλόγησε την Πρωτοχρονιάτικη Πίτα, ο βουλευτής του Νομού Γιάννης Κεφαλογιάννης, η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου κα. Μαρία Λιονή και ο δήμαρχος Ρεθύμνου κ. Γιώργης Μαρινάκης.
Από την επιχειρηματική κοινότητα παρευρίσκονταν οι πρόεδροι των Επιμελητηρίων Ρεθύμνου και Χανίων κ. Γιώργος Γιακουμάκης και κ. Γιάννης Μαργαρώνης αντίστοιχα, ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Εμπορικών Συλλόγων Κρήτης κ. Γιώργος Πολιουδάκης, οι πρόεδροι των Εμπορικών Συλλόγων Χανίων κ. Παναγιώτης Ζερβουδάκης και Κισσάμου κ. Γιώργος Ανουσάκης και μέλη των Δ.Σ. της Ο.Ε.Σ.Κ. και των Εμπορικών Συλλόγων Χανίων και Κισσάμου, ο πρόεδρος του Συνδέσμου Αργυροχρυσοχόων Ρεθύμνου κ. Απόστολος Περπυράκης και ο πρόεδρος των Τουριστικών Γραφείων κ. Γιάννης Τριποδιανός.
Οι συνταξιούχοι έμποροι που βραβεύτηκαν ήταν:
Νέοι συνταξιούχοι: Βασίλης Αλεξανδράκης, Στράτος Μαθιουδάκης, Μιχάλης Τερζής, Άννα Φορτσάκη.
Παλαιοί συνταξιούχοι: Μανώλης Αγγελάκης, Ιωσήφ Αλυγιζάκης, Στέλιος Βογιατζής, Ζαχαρίας Γαβαλάς, Στέλιος Ηλιάκης, Γεώργιος Μαρκουλιδάκης, Ελένη Σαμψών.
Και ο κ. Μάρκος Κουτσουράκης για την ανελλιπή προσφορά του στο εμπόριο και τις επιχειρήσεις, αλλά και για την προσφορά του από την θητεία του ως πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Ρεθύμνου.
Επίσης βραβεύτηκαν και τα καταστήματα που κέρδισαν στον Διαγωνισμό Βιτρίνας: 1ο βραβείο Αερόστατο Καζαντζάκη 27, 2ο βραβείο «Select» Κανδυλάκης Ηγ. Γαβριήλ 3, 3ο βραβείο «Cats» Αρκαδίου 94.
Η Πρωτοχρονιάτικη Πίτα ήταν από το Ζαχαροπλαστείο «Select» και η τυχερή της εκδήλωσης ήταν η κα Τόνια Βανταράκη που βρήκε το φλουρί και κέρδισε μια ασημένια εικόνα προσφορά του καταστήματος «Ηλακάτη» στην Λ. Κουντουριώτη.
Στον χαιρετισμό του ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου κ. Μανώλης Γ. Ψαρουδάκης ανέλυσε το πρόγραμμα των εκδηλώσεων «εορτάΖΩ και ψωνίΖΩ στο Ρέθυμνο» λέγοντας ότι: «…Πολλά χρόνια στο συμβούλιο του Συλλόγου μας, παρά την πολυσχιδή δραστηριότητά του, δεν τολμούσαμε ή δεν βρίσκαμε το λόγο να διοργανώσουμε χορό όπως συνηθίζεται από τους περισσότερους συλλόγους και σωματεία. Φέτος είναι η δεύτερη χρονιά που το τολμούμε και φαίνεται από την συμμετοχή σας ότι έχει επιτυχία.
Γιατί το κάναμε; Γιατί το κάνουμε; Γιατί πρέπει να συνεχιστεί;
1. Σε μια περίοδο που από πολλές πλευρές διακηρύσσεται το τέλος του μικρεμπορίου, είναι αναγκαίο να υπενθυμίζουμε σε κάποιους καλοθελητές ότι το εμπόριο ήταν πάντοτε παράγων προόδου και πολιτισμού για αυτή τη χώρα.
2. Η κρίση και η πίεση που δεχόμαστε αυτά τα τέσσερα μνημονιακά χρόνια, πέραν των άλλων, δημιούργησε την ανάγκη συνύπαρξης συναντήσεων, ανταλλαγής απόψεων αλλά και να απαντήσουμε σε ατομικές συμπεριφορές και σε συμπεριφορές εσωστρέφειας και γκρίνιας που όλο και περισσότερο παρουσιάζονται. Η συλλογική προσπάθεια, ο τεκμηριωμένος και διεκδικητικός λόγος και αγώνας είναι το ζητούμενο, όπως και η αλληλεγγύη στην κοινωνία.
3. Να τιμήσουμε τους συνταξιούχους εμπόρους, γιατί μόνο τώρα μπορούμε να καταλάβουμε πραγματικά ότι κατόρθωσαν άθλο υπηρετώντας το εμπόριο για πολλά χρόνια και η συνεισφορά τους στην εμπορική κοινότητα αλλά και στην κοινωνία του Ρεθύμνου ήταν και είναι σημαντική.
4. Η ανάγκη απολογισμού της χρονιάς και στόχευση της νέας. Δυστυχώς παρ’ όλες τις προσπάθειές μας και τις προθέσεις μας οι θέσεις που καταθέσαμε, δεν βρήκαμε από τους συνομιλητές μας την ανάλογη ανταπόκριση και σε καμία περίπτωση δεν είμαστε ικανοποιημένοι με τα τρέχοντα θέματά μας σε κεντρικό επίπεδο (φορολογία, ασφαλιστικό, τραπεζικό κ.α.)…».
Και συνέχισε τονίζοντας: «…Πιστεύουμε ότι το moto «ανοίξαμε και σας περιμένουμε» τελειώνει ή τελείωσε. Η αγορά θέλει γεγονότα, εκδηλώσεις, ευκαιρίες, ιδέες κ.α. Ο συνδυασμός εκδηλώσεων πολιτισμού και ψυχαγωγίας που οργανώνουμε 13 χρόνια τώρα με το πρόγραμμα «εορτάΖΩ και ψωνίΖΩ στο Ρέθυμνο» σε συνεργασία με άλλους φορείς και συλλόγους αλλά κυρίως με την χρηματοδότηση του Επιμελητηρίου Ρεθύμνου είναι σε αυτή την κατεύθυνση. Χρειάζονται όμως περισσότερα και όλο τον χρόνο, όχι μόνο από εμάς…».
Το Δ.Σ. του Εμπορικού Συλλόγου ευχαριστεί την Διεύθυνση και το Προσωπικό του Κέντρο «Θυμέλη» για την άψογη περιποίησή τους, το συγκρότημα «Σχήμα Λόγου» για τη διασκέδαση που μας πρόσφεραν, ακόμα ευχαριστεί όλους όσους συνέβαλαν στην άρτια οργάνωση της εκδήλωσης. Ευχαριστεί επίσης όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους και υπόσχεται να γίνει αυτή η εκδήλωση θεσμός, όπως και οι άλλες του προγράμματος «εορτάΖΩ και ψωνίΖΩ στο Ρέθυμνο».
Υ.Γ. Για τους ενδιαφερόμενους ενημερώνουμε ότι η εκδήλωση καλύφθηκε από φωτογράφο (φωτογραφίες και video) πληροφορίες κ. Κώστα Μαθιουλάκη, Δημητρακάκη 30 τηλ. 2831051243.
Εμπορικός Σύλλογος Ρεθύμνης